Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Nátěr okapů - možnosti

  

Okapy jsou jednou z nejvíce zatěžovaných částí domů, které plní důležitou funkci a zároveň musí mít vysokou odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Zaslouží si naši pravidelnou péči a údržbu.

Čím natřít okapy?

Kromě vysoké zátěži okapů, které dostávají opravdu zabrat, je při údržbě a jejich nátěru problémem také jejich materiál. Respektive přilnavost na něj. Okapy jsou pozinkované a na pozink barvy drží zkrátka hůře. To samé platí, pokud máte okapy hliníkové, na kterém barvy také špatně drží. Proto je důležitá pravidelná údržba okapů. Možnosti nátěru máte v podstatě dvě. 

1. Nátěr dvěmi vrstvami 

Natřít okapy se doporučuje dvěmi vrstvami - základní podkladovou barvou a vrchní barvou. Pro lepší odolnost vrchní vrsty se okapy natírajínejprve základní barvou, na kterou je vhodné využít reaktivní barvu. Vybírejte barvu, kde je uvedeno, že je vhodná na pozink. Nechte důkladně zaschnout dle návodu (běžně okolo 4-6 hodin). 

Druhá barva na vrchní vrstvu by měla mít takové vlastnosti, aby co nejvíce podpořila míru pružnosti barvy. Barva na okapech má tendece praskat a brzy se poničit. Je to způsobeno jednak kvůli umístění okapů, které jsou venku a na přímém slunci, jednak kvůli materiálu okapů, kterým je plech, ten je totiž dobrý vodič tepla a jeho teplená roztažnost je tedy velká. 

2. Vrchní vrstva

Druhá možnost je zakoupit barvu na okapy, která by měla být 2v1 a natřít na okapy jednovrstvý nátěr. Barva obsahuje antikorozní složky. Často skloňovaná značka je Hostagrund. Jedná se určitě o ulehčení práce, vhodnější je spíše pro novější okapy, které ještě nepotřebují tolik údržby. 

TIP: Před samotným natíráním nezapomeňte okapy pořádně vyčistit a zbavit všech nečistot, aby na nich barva držela co nejlépe. Poté okapy důkladně omyjte horkou vodou s čistícím prostředkem. Rovněž je zbavte rezi pomocí kartáče či brusného papíru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články