Výhody plechové střešní krytiny
Než si povíme, jak vybrat správnou krytinu, pojďme si říct, proč je právě plech dobrá volba.
- HMOTNOST - je poměrně nižší než u klasických tašek. To znamená, že celkově tolik nezatěžuje střešní konstrukci a hodí se tak i pro staticky slabší stavby. Můžete tak tedy ušetřit za vyztužení krovů atp.
- ODOLNOST - plech je velice odolný materiál. Navíc se na něj používá zvláštní povrchová úprava, která pomáhá tlumit veškeré zvuky způsobené např. počasím.
- JEDNODUCHOST - plechová střecha se instaluje snadněji. Ale to neznamená, že ji podceníte!
- SKLON - díky svým vlastnostem stačí plechové střeše sklon naprosto minimální a vydrží. Už také proto, že sníh z tohoto matriálu rád sklouzává. Na rozdíl od tašek, na kterých se drží.
- MRAZUVZDORNOST - plechová střešní krytina nesaje tolik vodu jako pálené tašky, tudíž je i mrazuvzdornější.
- SNADNÁ ÚDRŽBA - právě proto, že plechová střecha není tak náchylná na mechanické poškození a jiné vlivy, jimž je vystavována, zvládá lépe než tašky, není tak složité se o ni také dobře postarat, aby vám vydržela co nejdéle.
- DLOUHOVĚKOST - délka záruky se průměrně pohybuje kolem 50 let a samotná životnost plechové krytiny je okolo 200 let, takže novou střechu musí pořizovat de facto každá 2.—3. generace.
- CENA - záleží samozřejmě na druhu, ale obecně platí, že vás plechová střecha vyjde levněji než jakákoli jiná.
Pro jaké stavby je plechová střecha ideální?
Plechová střešní krytina se hodí téměř na každou stavbu, ale jsou případy, kdy se vyloženě vyplatí víc než třeba betonová. Jde především o domy s nižší nosností střechy, oblasti, kde dochází k častým sněhovým srážkám či jestliže potřebujete z jakéhokoli důvodu střechu s nízkým sklonem, a to až do 7°.
Naopak špatná volba by to byla pro budovu, která bývá často vystavována silnému větru, a to především, pokud se bavíme o klasických plechových plátech.
Jak vybrat plechovou krytinu?
Než začnete vybírat, je velice důležité si uvědomit, jakou máte představu po stránce estetické a hlavně, co od střechy očekáváte. V jaké oblasti se váš dům nachází, jakým vlivům bude střecha vystavována atp.
Na výběr budete mít ze dvou druhů:
1.) Klasická plátová střecha
To je ta, kterou si patrně představíte, když se řekne plechová střecha. Jedná se o velké plechové pláty většinou obdélníkového tvaru. Tato varianta je levnější a snazší na montáž.
2.) "Imitace" tašek
Tyto "plechové tašky" se vyrábějí v nejrůznějších tvarech i barvách právě tak, jako skutečné tašky. Jestliže jste se bránili plechové střeše čistě kvůli vzhledu, tahle varianta váš problém odstraní.
Střešní krytinu tedy vybíráme podle:
- HMOTNOSTI - záleží na tom, jak velké zatížení zvládne vaše střecha snést. Od hmotnosti se ale samozřejmě také odvíjí cena.
- ODOLNOSTI - je důležité si krom samotného materiálu, ze kterého je krytina vyrobena, pohlídat i její povrchovou úpravu. Ta se dá obstarat i dodatečně, ale měli byste si být jisti tím, co kupujete.
- VZHLEDU - to je také velice důležitý aspekt. Střecha by měla stylem přirozeně korespondovat se zbytkem domu. Dál se ale také vyplatí uvažovat o barvě. Pamatujte, že tmavé barvy pohlcují více slunečního záření.
- CENY - jde především o vaše finanční možnosti. Pamatujte ale, že ne vždy je ta nejdražší varianta tou nejlepší.
Další tipy
Ještě několik drobných rad na závěr:
- Střechu je vždycky lepší kupovat jako komplet od jednoho dodavatele. Tedy nejen plechy, ale i veškeré spojovací komponenty, ale i okapy atp.
- Instalaci můžete zvládnout sami, nebo ji necháte na profesionální firmě. Každopádně si dopředu rozmyslete, zda to skutečně sami zvládnete, protože špatná instalace může snížit odolnost a funkčnost celé střechy. To by bylo zbytečné.
- Vyplatí se střechu jednou za čas přetřít, případně obnovit povrchovou úpravu, abyste prodloužili její životnost.