Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co dělat s netěsnícími okapy?

  

Takový netěsnící okap může nadělat pěknou paseku. Už jen proto, že je tak blízko zdi domu. Omítky, ale i celé zdivo, jak všichni dobře víme, nejsou s vodou příliš velcí kamarádi. Problém se špatným těsněním je tedy potřeba co nejdříve a hlavně účinně řešit. Jak na to? Rádi vám poradíme! A uvidíte, že to nebude taková hrůza a společnými silami to zvládneme.

Proč vznikají problémy?

Důvodů pro vznik nějakého problému je celá řada. Nemusí to být jen netěsnost, ale celkově např. díry, nevhodné ohyby a jiné. Hlavní příčinou toho všeho je fakt, že okapy jsou přece jen 365 dní v roce venku, tzn. jsou vystavovány neustálému působení počasí. Ať už je to střídání teplot, velký vítr, nebo třeba krupobití. Hlavní faktory, které mají často podíl na poškození okapu jsou následující:

  • STÁŘÍ MATERIÁLU - nic nevydrží věčně. Pokud máte okap již dlouhá léta, nemůžete se zkrátka divit, že už toho jednou bude mít plné zuby a zkrátka vypoví službu. Můžete jeho životnost samozřejmě prodloužit pravidelnou údržbou a kontrolou, nicméně nejde to natahovat donekonečna.
  • NEVHODNÝ MATERIÁL - materiál nemusí být špatný sám o sobě, ale nemusí se hodit zrovna do vašich "povětrnostních podmínek". Ne každý materiál snese každé podnebí a počasí.
    Dále také platí, že ten nejlevnější materiál bude se vám dlouhodobě vyplatí. Je totiž velký rozdíl, jestli pořídíte nejlevnější okap na trhu a budete ho muset desetkrát opravovat, až nakonec stejně koupíte nový, nebo jestli investujete víc a na stejnou dobu vám vydrží jeden stabilní, "zdravý" okap. Např. pozinkovaný plech není úplně nejlepší volba.
  • ŠPATNÉ SMONTOVÁNÍ - na smontování velmi záleží. Když se vám (nebo firmě, kterou jste si na to pozvali) okap nepovede smontovat optimálně a nebude úplně sedět, jak má, nemusí zaprvé, ani dobře plnit svou funkci a zadruhé, je mnohem náchylnější na poškození. Především, co se týče mrazů, protože tím pádem poskytuje víc prostoru pro vodu, která může zatéct do nějaké škvíry, a když zmrzne, klidně může celý okap roztrhnout.
  • POČASÍ - to sami jistě dobře znáte. Na déšť by měl být okap stavěný, ovšem jen do jisté míry. Nadstandardní přívalové deště (kterých poslední dobou mimochodem přibývá) už mohou být pro váš okap příliš velkou zátěžovou zkouškou. To ani nemluvím o sněhu či krupobití, jež opotřebovávají materiál mechanicky. Střídání vysokých a nízkých teplot zase může kovu škodit co se týče roztažnosti a také to krátí jeho čas ve vašich službách. Stejně tak vítr může s vaším okapem doslova pěkně zamávat.
  • ZANEDBÁNÍ PREVENCE - i okapy je potřeba pravidelně kontrolovat a ošetřovat, minimálně nachystat na zimu a okouknout po zimě. Čím častější péče, tím samozřejmě lépe.

A teď si povíme, co dělat, když už tedy zjistíme, že nám okap netěsní.

Co s tím, když už problém nastane?

V první řadě je důležité se pořádně podívat, proč okap netěsní. Pokud je jen špatně otočený, nebo zkroucený a jsou povolené spoje, lze to opravit tak, jak to je. (Jestliže ovšem nemáte z okapu klubíčko.) V případě, že je okap nevratně poškozen (nějaká část se úplně ulomila atp.), bude patrně jednodušší celý díl nahradit novým.

My se podíváme na to, jak opravit, co opravit lze bez výměny. Co budeme potřebovat?

  • ocelový kartáček, smirkový papír na očištění

A jak budeme postupovat?

  1. Pořádně si prohlédneme, kde je problém. Jestliže je okap nevhodně pootočen, stačí ho pouze srovnat. Pak už jen dotáhneme kotvící systém. Když si chcete pojistit, aby se to už příště nestalo, můžete si inkriminované místo pojistit např. tmelem. Dnes už dokonce existují tzv. 3D lepící pásky, které můžete použít také. Nezapomeňte si toto místo nějak označit, nebo si napsat poznámku a při revizi ho kontrolujte ještě důkladněji než zbytek okapu.
  2. V případě, že je okap děravý, můžeme jej zalepit. Nedělejte to ale, pokud není příhodné počasí, tzn. mělo by být sucho a teplo. Raději se ještě ujistěte na předpovědi počasí, že v noci nebude pršet, aby měl okap dost času se "zahojit".
  3. Místo pečlivě očistíme. A to nejen od jehličí, větviček a podobně, ale i od prachu, pylu, zkrátka úplně ode všeho. Na to můžete použít ocelový kartáček a smirkový papír, čímž odstraníte i případnou rez, a na dočištění si vezměte hadřík namočený v ředidle.
  4. Necháme okap úplně vyschnout.
  5. Nachystáme si tmel. To provedeme podle návodu, každý to má jinak.
  6. Rozetřeme tmel, kam je potřeba, plus ještě alespoň deset centimetrů kolem.
  7. Necháme tmel pořádně zatvrdnout. Jal dlouho to bude trvat opět závisí tmel od tmele, ale mělo by to být uvedeno na obalu, či v návodu.
  8. Až bude místo zatuhlé, přetřeme jej ochranným nátěrem.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články