Jak udělat pravý úhel?

Narýsovat pravý úhel na papíře není příliš složité. Nejjednodušší je, pokud máte možnost použít úhloměr nebo trojúhelník s ryskou. Existují též zednické a tesařské úhelníky. Nemusíte je ale mít pokaždé k dispozici; také vzhledem ke svým rozměrům nejsou vždy dostatečně přesné. Naštěstí je možné udělat pravý úhel i bez těchto pomůcek.

Geometrická konstrukce

Pokud potřebujete sestrojit kolmici k dané úsečce jen s použitím kružítka a pravítka, postačí narýsovat dvě kružnice o stejném poloměru, se středy v obou koncových bodech úsečky. Je-li poloměr kružnic větší než polovina délky úsečky, protnou se ve dvou bodech. Spojnice těchto bodů danou úsečku půlí a je na ni kolmá. Existují i jiné metody, ale nám o teoretické postupy příliš nejde. Spíše chceme ukázat, jak udělat pravý úhel například na stavbě.

Shoda úhlopříček v obdélníku

Obdélník by měl mít nejen protilehlé strany stejné, ale také všechny úhly pravé. V tom případě jsou obě jeho úhlopříčky stejně dlouhé. To lze snadno zkontrolovat měřením – nezapomínejte to včas dělat.

Pravoúhlý trojúhelník 3-4-5

Pravý úhel má proti své nejdelší straně každý trojúhelník, jehož délky stran jsou v tzv. Pythagorejském poměru. Možností je víc, snadno si zapamatujete trojici 3 – 4 – 5, se kterou pravděpodobně vystačíte. A jak tedy uděláte pravý úhel? Odměříte tři provázky (nebo lanka či lana), jeden o délce tři díly, druhý čtyři a nejdelší pět dílů. Jejich konce spojíte a napnete - výsledný trojúhelník je pravoúhlý. Můžete si také z vhodných latí vyrobit úhelník – vyjde levněji než koupený a může být mnohem větší (např. s odvěsnami 150 a 200 cm, a přeponou 2,5 metru).

Rovnoramenný trojúhelník

V praxi se může hodit také následující postup. Do vhodného rovného prkna (případně trámku) zatlučete na jeho koncích dva hřebíky (nebo zašroubujete vruty) a jeden další přesně uprostřed mezi nimi. Dále potřebujete podstatně delší provázek. Na jeho koncích uděláte očka. Ta podržíte u sebe, provázek napnete a označíte, kde je polovina jeho délky. Potom očka nasadíte na hřebíky na koncích prkna, a provázek v prostředním bodě napnete. Spojnice středu provázku a středního hřebíku tvoří s prknem pravý úhel.

Výpočet podle Pythagorovy věty

Pokud znáte délku dvou stran, které mají svírat pravý úhel, můžete délku třetí strany vypočítat pomocí Pythagorovy věty: C = odmocnina (AxA + BxB). Výpočet by neměl být problém s pomocí jen trochu lepší kalkulačky, a změřit délku je podstatně jednodušší a přesnější než změřit úhel.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.05/5 (56 hlasů)


Související články

Přechodové profily a okrajové lišty
Podlaha z desek FERMACELL - Sádrovláknité desky
Smrkové obkladové palubky
Jak vybrat a pokládat plovoucí podlahu? - Podlahové krytiny
Je laminátová podlaha nejlepší?
Co je kamínková podlaha?
Jak udělat pravý úhel?
Jak nivelovat podlahu?
Jak srovnat betonovou podlahu?
Jak položit plovoucí podlahu?
Jak položit vinylovou plovoucí podlahu?
Jak na montáž podlahových lišt?
Jak ošetřit půdovky?
Jak poskládat suchou podlahu?
Vhodné dřeviny na podlahu
Jak vyřešit podlahu ve vlhké místnosti?
Jak vyřešit styk podlahy se stěnou?
Jak odstranit fleky z podlahy?
Jak na trhliny v podlaze?
Jak brousit betonovou podlahu?
Způsoby odvodnění vlhké podlahy
Jak na renovaci podlahy?
Jak dlouho vysychá anhydritová podlaha a co se může pokazit
Řešení jak zvýšit podlahu
Jakou podlahu zvolit do pergoly - materiál
Možnosti odhlučnění podlahy
Jak na ukončení podlahy u prahů, stěn, nábytku apod.

  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Aktuální články