Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

OSB desky (Oriented Strand Board)

  

OSB desky neboli Oriented Strand Board (název je převzat z angličtiny) náleží v současné moderní a pokrokové době k velmi populárním, poptávaným a netradičním stavebním materiálovým prvkům. Po právu se mohou pyšnit téměř dokonalými vlastnostmi, mnohostranným využitím a vynikajícím poměrem ceny ke kvalitě tohoto zboží.

Stavíte?

Právě v této chvíli tedy zvažte vhodnost použití OSB desek například pro střechy, vnitřní nebo venkovní stěny, podlahy, stavební prvky jako nosníky, trámy nebo podpěry. Hodí se také pro konstrukce schodů, podchodů, průchodů, k nejrůznějším opravám a úpravám, jako podklad pod lepenkovou a jinou krytinu, nebo ke stavbě pergoly. Lze s nimi také oplocovat, ohrazovat, vytvářet z nich police, pracovní desky a podobně. Fungují zcela bezchybně také jako čistě dekorační prvek. Stavby, maximálně využívající dřevěných materiálů již nejsou neznámé a pomalu, ale jistě si získávají své místo na slunci.

Oblíbený univerzální materiál

Tyto desky vznikají lisováním, zpracovávaný produkt jsou velkoplošné orientované třísky – dřevěné štěpky, spojené a fixované pojivovou umělou pryskyřicí. Celková struktura je tvořena třemi vrstvami, které jsou k sobě vzájemně kolmé. Okrajová vrstva je zpevněna třískami lisovanými rovnoběžným směrem s osou celé desky, ve středové části je tomu naopak – orientace třísek je k ose kolmá. Vysoká teplota a tlak dodávají tomuto univerzálnímu materiálu na pevnosti, jsou také prosty trhlin, suků, mezer, prasklin. Na trhu existují jak broušené varianty, tak nebroušené.

Využití je široké

Své uplatnění nacházejí OSB desky v interiéru, ale i exteriéru, a to nejenom dřevostaveb. Používají se k vytvoření sendvičových panelů, konstrukcí, ztraceného bednění, oplocování, palubek, krovů, hoblovaných i nehoblovaných prken, hranolů a fošen. Neobjedeme se bez nich při vestavbách a rekonstrukcích objektů, opláštění rámových konstrukcí, stěn nebo třeba k výrobě zahradních domků. Lze je použít také jako záklop střech pod asfaltové šindele nebo jako konečnou vrstvu podlahy.

Přednosti a výhody OSB desek

Neopomenutelnými klady jsou bezesporu:

  • tuhost a vynikající pevnost
  • kvalitní tepelný odpor
  • akustické vlastnosti
  • požární odolnost
  • v určitých případech odolávají vodě, vlhku a povětrnostním vlivům.

Tyto desky neobsahují formaldehyd, neublíží jim rázy ani vibrace, jsou ekologicky nezávadné v přírodě i lidském prostředí. Kopírují současný trend doby, moderní stavby bez nich neexistují. Desky jsou vysoce variabilní, korespondují s přírodním koloritem bydlení jak ve vnitřním osobním prostoru, tak venku. Přirozená struktura, přírodní barevnost, rustikální vzhled je v poslední době žádaným designem v interiérech.

Dokonce na trhu najdeme i varianty, které se hodí do vlhkého prostředí, jsou výbornými izolanty. Jejich struktura umožňuje další zpracování a opracování, dá se do nich vrtat, můžeme je řezat, natírat i jinak upravovat a dále zpracovávat.

OSB desky

Jednoduchá aplikace

Dřevěné desky z masivu podléhají a mění se například za působení vlhka, nikoliv však OSB desky. Zachovávají si stálost tvaru, montáž probíhá svižně, jednoduše, lehce, instalace je často možná i svépomocí. Díky dostupnosti materiálu se jedná o velmi efektivní řešení, ekonomicky velmi výhodné. Pokládka OSB desek závisí především na jejích parametrech, respektive tloušťce materiálu. Potřebujeme dále hřebíky a vruty, vhodné pro kotvení, nejlépe spirálového charakteru. Mikrosystém materiálu účinně brání proti rozštípnutí desky, kupříkladu v případech spojování hřebíky. Při spojování lepením v perodrážkách je třeba využít doporučených lepidel.

Bezpečnost zajištěna

Mechanicko fyzikální vlastnosti současných stavebních materiálů bývají obvykle na prvním místě při jejich výběru. Kvalita by též neměla být nahrazována kvantitou, v některých situacích se šetřit prostě nevyplatí. Obzvláště, když jde o zajištění bezpečnosti stavby nebo na stavbě. Poptáváte také podobný sortiment a chybí vám patřičné nebo upřesňující informace? Ozvěte se, ptejte se, nechejte si poradit. Odborní pracovníci, konzultanti a poradci již dnes umějí tohle vše on-line, takže můžete potřebné vyjednat nebo objednat u odpolední kávičky přímo z domova. Dodávka je většinou rychlá, s dopravou po celé republice, včetně dostupných cen.

Neumíte vybrat dodavatele?

I s tímhle vám pomohou profesionálové. V opačném případě lze čerpat z uveřejněných referencí na webech, recenzí výrobků, doporučených dodavatelských i zpracovatelských firem, které se nemusí pyšnit zkušenostmi a letitou praxí. Jejich výsledky práce obvykle hovoří za ně, přičemž přístup by měl být vždy individuální. Připravte si své požadavky, přání, poptávku, žádejte cenovou rozvahu, dodržení termínů i kvalitu provedení. Spokojenost klienta je nanejvýš žádoucí a také tou nejlepší reklamou každé chytré, renomované společnosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (4 hlasy)


Související články