Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak koupit pozemek?

  

Zatoužili jste po vlastním bydlení a chystáte se začít stavět? Pak musíte mít samozřejmě v první řadě kde. Čeká vás nejprve koupě pozemku. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Posuzujeme lokalitu

Nejprve se dozvíte základní údaje jako cena, rozloha a dále konkrétní poloha. Podle ní rovněž hned zjistíte, jak se vám daná lokalita líbí a jaká je zde vybavenost, ale zaměřit byste se měli i na další faktory, které určují, jak se vám tu bude bydlet, to znamená, zda tu není například moc rušno vlivem dopravy, protože je místo situováno blízko dálnice. Pakliže je vše v pořádku, můžete začít zjišťovat o pozemku další podrobnosti nezbytné před koupí.

Na co nezapomenout u vybraného pozemku

Zkontrolujte si, jestli na vámi vybraném pozemku neváznou například věcná břemena a zda na něm skutečně stavět můžete, tzn. jestli je veden jakožto stavební. Řešte i to, jaký je sem přístup, tedy prakticky to, kudy vede přístupová cesta a hlavně se zaměřte na to, jestli ji v budoucnu budete moci použít, aniž by s tím byly jakékoli problémy.

Problém by mohlo znamenat i to, že leží například příliš blízko vodního toku nebo vedení vysokého napětí, kde většinou z důvodu ochrany stavět nelze. Dále potřebujete znát i údaje o jeho stavu ohledně napojení na inženýrské sítě, to znamená přípojky elektřiny, vody a plynu, kanalizace, dále pokrytí signálem mobilního operátora atd. A v neposlední řadě i přesnější informace o tom, jak je pozemek situovaný, zda to znamená dostatečné oslunění a podobně.

Jak postupovat, pokud nic nebrání počátku výstavby

V případě, že je vše v pořádku, čeká vás hydrogeologický, geologický a radonový průzkum. Což jsou podklady pro následné stavební povolení, které je klíčem k tomu, abyste mohli začít. Lze říci, že pokud si míníte usnadnit námahu, značnou část starostí by vám měla dokázat ušetřit realitní kancelář a zjistit požadované informace místo vás. I v tomto případě ovšem zaručeně platí heslo: „Důvěřuj, ale prověřuj.“

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články