Rozhodli jste se na svém pozemku vybudovat studnu. Pro ni v první řadě potřebujete zdroj s dostatkem vody. Jak ho najít?
Rozhodli jste se na svém pozemku vybudovat studnu. Pro ni v první řadě potřebujete zdroj s dostatkem vody. Jak ho najít?
Tou nejspolehlivější, ovšem rovněž nejdražší, možností zůstává svěřit celý proces přímo studnařské firmě. Ta pak provede hydrogeologický průzkum, v jehož rámci určí i vydatnost pramene a jemu adekvátně navrhne též konstrukci studny.
V tomto bodě musíme ještě upozornit, že celý proces výstavby studny svépomocí i tak nezvládnete. Vždy musíte totiž mít zajištěný posudek hydrogeologa. Ten přikládáte k žádosti o stavební povolení. Hydrogeolog vám touto cestou i potvrdí, že svou studnou v žádném případě neohrozíte ty ostatní v okolí.
Stále se jedná o poměrně značně zakořeněné přesvědčení, že takto lze vodu vyhledávat. Nicméně bylo prokázáno, že proutek na vodu žádným způsobem nereaguje. Proutky dokáží v rukou, a to v rukou každého, rozhodně k tomu není zapotřebí žádný zvláštní talent, pouze indikovat změnu horninového prostředí. To znamená jakoukoli anomálii, například prasklinu, která ovšem nemusí nutně být vyplněna vodou.
V takovémto případě záleží značně na zkušenosti proutkaře, co dokáže z terénu „vyčíst“. V principu ale ani on není tímto způsobem schopen definovat například již zmíněnou vydatnost pramene a celá metoda je tak značně nepřesná. Pokud bychom chtěli exaktní výsledky, museli bychom zjištěné informace podrobit podobnému vyhodnocení jako geofyzikální měření, což opět zvládne pouze kvalifikovaný hydrogeolog.
V rukou laika se tedy v případě proutku tím spíše nejedná o nástroj, s nímž by šlo místo pro vyhloubení studny spolehlivě vytyčit. Zlákat se rozhodně nedejte ani nabídkou nejrůznějších přístrojů, které zázračně slibují vodu najít. Klíčové jsou i při manipulaci s nimi především znalosti a adekvátní několikaletá praxe umožňující shromážděné údaje vyhodnotit.