Lokalita
Lokalita je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru pozemku. V první řadě se vám lokalita musí líbit, musí ale také vyhovovat vašim denním potřebám. Při hledání pozemku se zaměřte na dostupnost základních služeb – jak daleko jsou obchody, školy, zdravotnická zařízení a další služby, které pravidelně používáte. Pokud máte děti, zjistěte, zda jsou v místě dětská hřiště nebo jiné atrakce pro děti. Důležitá je i dopravní dostupnost, abyste se mohli dostat do práce nebo jinam, kam budete často jezdit. A v neposlední řadě se zaměřte na blízké okolí pozemku. Důležité je, zda je v klidné oblasti nebo v hlučné ulici, zda se nachází blízko velkých silnic nebo průmyslových zón.
Velikost a tvar pozemku
Velikost pozemku se samozřejmě odrazí na konečné ceně za pozemek, ale ovlivňuje i to, jaký typ domu na něm můžete postavit. Pro rodinný dům je minimální doporučená velikost pozemku kolem 600 m². Menší pozemky už můžou být omezující při vymýšlení ideálního domu i zahrady podle vašich představ. Stejně tak důležitý je tvar pozemku, ideálním je pravidelný tvar, například čtverec nebo obdélník. Nepravidelné tvary mohou komplikovat plánování stavby, ale pokud bude pozemek dostatečně velký, tak může být nepravidelnost naopak vítána, například pro vytvoření příjemného zákoutí. Vhodné je také myslet na orientaci pozemku. Ideální volbou je, aby zahrada byla orientována na jih nebo jihozápad. Díky tomu budete mít na zahradě dostatek slunečního světla celý den.
Inženýrské sítě
Před koupí pozemku zjistěte, zda jsou na něm dostupné základní inženýrské sítě, jako je elektřina, voda, plyn a kanalizace. Pokud na pozemku sítě nejsou, jejich zavedení může zvýšit náklady na výstavbu, ale také prodloužit dobu výstavby. Také je důležité zjistit, zda je v oblasti dobrá dostupnost internetu.
Dostupnost a vstup na pozemek
Zamyslete se také nad tím, jaká je dostupnost na pozemek – má přístup z veřejné komunikace, nebo je potřeba využívat soukromou cestu? Důležité je zjistit, v jakém stavu je cesta k pozemku. Zvažte, jakým autem se budete chtít na pozemek dostávat a zda neplánujete do budoucna pořídit větší auto. Stejně tak hledejte takový vstup na pozemek, který bude ideální i pro vytvoření parkovacího místa do budoucna.
Půdní a hydrologické podmínky
Důležité je rovněž zjistit půdní a hydrologické podmínky pozemku. V rámci půdních podmínek zjistěte, jaká je kvalita půdy na pozemku, některé typy půdy mohou vyžadovat speciální základy, protože mohou být náchylné k sesuvům půdy. Ověřte také, zda existuje riziko záplav na pozemku. Ověřit to můžete v mapách obce, zjišťujte, zda není pozemek v záplavové oblasti. Pozemek v takové oblast může zvýšit i vaše pojištění. Zjistěte také, jaká je v oblasti podzemní voda. Pokud je vysoká, může to ovlivnit možnosti stavby sklepa a podzemních prostor.
Právní a stavební omezení
Před samotnou koupí zjistěte, zda je pozemek skutečně stavební, musí být v územním plánu uveden jako stavební parcela. Kromě toho také zjistěte stavební regulace v dané lokalitě. Některé obce mají různá pravidla pro výšku budov, typy střechy nebo použitých materiálů na výstavbu. Ověřte také, zda na pozemku nejsou zapsána věcná břemena, která by mohla omezit vaše možnosti stavby, například právo cesty pro sousedy.