Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak se provádí skrývka ornice a k čemu se dá použít?

  

Ještě před zahájením běžných stavebních prací a vytvořením základové desky domu přichází na řadu důležité úkony v podobě vyrovnání a přípravy podkladu. Součástí je také skrývka ornice. Jak to funguje, co všechno skrývka obnáší a k čemu se dá využít? To všechno se dozvíte přímo v tomto textu.

Proč je nutné provádět skrývku ornice?

Jeden centimetr úrodné půdy vzniká desítky až stovky let, takže je potřeba snažit se s úrodnou půdou dobře hospodařit a zachovat ji pro pozdější použití. A to se nestane, když přímo na krásné ornici rovnou vylijete betonovou základní desku. Z toho důvodu se provádí skrývka. Povinnost udělat skrývku ornice je dokonce zakotvena v zákoně. A to konkrétně v zákoně č. 334/1992 Sb. § 8. Přeskočit tento krok tak prostě během přípravy pozemku na stavbu není možné.

Navíc samotná skrývka ornice velmi dobře poslouží jako základní prvek pro vyrovnání terénu, na kterém se bude vytvářet daná základová deska. Skrývka rovnice totiž může pomoci s vytvořením roviny, kdy již nemusí být natolik nutné provádět další rovnání.

Využití ornice ze skrývky

Jakmile je provedena skrývka ornice, můžete se rozhodnout, co s touto zeminou uděláte. Především v úrodnějších lokalitách velmi dobře poslouží pro založení zahrádky. Hodit se bude také pro rozmístění kolem domu jako kvalitní základ pro zdravý a dobře rostoucí trávník. Během doby, než přijde na řadu využití ornice ze skrývky, je potřeba pořádně promyslet, kde bude uskladněné. V závislosti na terénu a podmínkách se totiž odebírá mezi 15 až 30 centimetry vrchní vrstvy zeminy v místě, kde se bude stavět. A to může být i opravdu pořádná hromada.

Pokud víte, že tuto ornici již nechcete nijak dál využít a na pěstování vlastní zeleniny ani na květinovou zahrádku se moc necítíte, můžete uvažovat také nad prodejem. Především u kvalitní ornice se kupec jistě najde. Podíl zemědělské půdy totiž vlivem dalšího a dalšího stavění neustále roste, takže stoupá i cena za kvalitní ornici a půdu, která je přirozeně vhodná pro pěstování.

Jak se skrývka ornice provádí a jaká je cena?

Skrývku ornice provádí kvalifikovaný bagrista. Pokud je šikovný, dokáže velmi snadno pomoci s urovnáním pozemku, aby bylo možné zmenšit další následné zásahy. V zásadě jde o otázku jednoho pracovního dne a to mnohdy i při práci v terénu. Výjimkou jsou rozsáhlejší či komplikovanější stavby, kdy je nutné přesunout výrazně větší množství materiálu.

Cena za skrývku ornice naštěstí nebývá nijak vysoká. Zpravidla se pohybuje kolem 5 000 korun, ale samozřejmě záleží na velikosti, podmínkách i na typu půdy, protože v některých případech stačí odstranit 15 centimetrů vrchní vrstvy, ale jindy je lepší vzít spíše kolem 30 centimetrů.

Provedení kvalitní skrývky ornice a její přesun na nové vhodné místo je dědictvím pro další generace. V budoucnu totiž může být kvalitní úrodná půda velmi nedostatkovým zbožím, což si však lidé mohou začít uvědomovat až ve chvíli, kdy zjistí, že jejich ornice je schována pod vrstvami betonu. Myslete na to s dostatečným předstihem a chovejte se zodpovědně i ve chvíli, kdy si chcete postavit malou stavbu, jako jsou například bazén, skleník, zahradní domek, garáž a podobné menší prvky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články