Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak najít majitele pozemku?

  

Rádi byste si ověřili, zda Katastr nemovitostí již zanesl do svých map změny, o které jste žádali? Nebo kupujete nový stavební pozemek a rádi byste si ověřili informace o jeho majiteli, které jste dostali od realitního makléře? Či bydlíte v panelovém domě a rádi byste zjistili jak je to s vlastnictvím okolních bytů? Ať tak či tak, ve všech případech potřebujete vědět, jak si rychle a zejména zdarma opatřit potřebné informace. Zvláště když to vůbec není těžké.

Služba Nahlížení do katastru nemovitostí je poskytována zcela zdarma

Možná budete překvapeni, ale Český zeměměřičský a katastrální úřad poskytuje možnost nahlédnout do katastru nemovitostí a zjistit majitele pozemku zcela zdarma. Jediné, co k tomu potřebujete, je internet a trochu umu. Na web instituce se dostanete z úvodní stránky www.cuzk.cz, na níž je potřeba kliknout hned na první odkaz nazvaný „Nahlížení do katastru nemovitostí“. Případně můžete rovnou zadat do adresného řádku vyhledávače adresu nahlizeni.cuzk.cz. A jste tam.

Který způsob vyhledávání je nejsnazší?

To je těžká otázka. Každý preferuje něco jiného. Proto vám představíme několik způsobů, abyste si mohli vybrat. Znáte-li parcelní číslo pozemkové či stavební parcely, můžete jej rovnou zadat a začít hledat přes odkaz „Vyhledat parcelu“. Tak se ihned bez dalšího prohledávání dostanete k tomu, co potřebujete. Jestliže parcelní číslo ale neznáte, budete muset být vynalézavější. Nejprve bude potřeba zadat jméno obce a v jejím katastru ideálně na mapě dohledat konkrétní pozemek. Pokud si o něm chcete zjistit více informací, například jeho výměru, číslo listu vlastnictví, typ pozemku či majitele, musíte kliknout dole pod mapou na tlačítko „KN“ a poté vzniklý barevný bod s otazníkem na myši umístit na parcelu, která vás zajímá. Připravte se na to, že se objeví nové okno, proto byste ve svém vyhledávači měli alespoň dočasně povolit otevírání vyskakovacích oken.

Nejrychleji to jde z mapy

Vyhledávání z mapy je prakticky nejsnazší způsob, jak zjistit informace o parcele, jejíž číslo neznáte. Hned na úvodní stránce klikněte na tlačítko „Zobrazení mapy“. Na něm máte 2 možnosti. Buď po zadání názvu obce přistoupíte přímo k mapě konkrétního místa anebo si necháte zobrazit přehledovou mapu ČR a v ní se k vašemu preferovanému místu doklikáte ručně. Nejsnáze se vám bude s mapou pracovat, jestliže si nahoře nad mapou otevřete kombinaci mapy katastrální s fotografickou. Provedete to kliknutím na tlačítko „Katastrální mapa+ortofoto“. Pak si jednoduše můžete zvětšovat a zmenšovat náhled mapy a dostat se až k vašemu pozemku. U něhož majitele opět zjistíte kliknutím na tlačítko „KN“ pod mapou. Opět se zobrazí otazník a barevný bod u kurzoru myši a vy opět najedete na konkrétní parcelu a kliknete. A jak je to s vyskakovacím oknem už víte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (2 hlasy)

Související články