Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Ploty z přírodních materiálů

  

Na plot okolo pozemku je kladen velký designový důraz, jelikož završuje celkový dojem z našeho bydlení. Musí proto ladit s nemovitostí, kterou obklopuje. Nabídka na trhu je poměrně široká a proto máme z čeho vybírat. Velice oblíbené jsou v současné době materiály přírodní kvůli své nadčasovosti.

Dřevěné oplocení

Jedničkou je samozřejmě stále dřevo, které je tradičním přírodním materiálem. Vzhledem k jeho finanční dostupnosti je velmi oblíbené. Volba to není vůbec špatná, ale musíme počítat s jeho pravidelnou péčí. Je třeba pravidelně používat ochranné nátěry, které tento materiál ochrání před povětrnostními vlivy způsobujícími různá zabarvení, houby, plísně. Při nákupu bychom měli tedy spíše vybírat dřevo impregnované tlakem a tepelně zpracované. Nejčastěji si vybíráme z dubu, borovice, smrku nebo máme k dispozici i dražší varianty a těmi jsou tropická dřeva. Velice odolným druhem je modřín a severský smrk.

Zahradní plot dřevěný

Dřevěný starý plot

Oplocení zahrádky

Ploty z přírodního kamene

Dalším přírodním materiálem vhodným ke stavbě plotu je kámen, který je nejčastěji používán na podezdívky a sloupky. Jako jejich výplň je právě vhodné výše uvedené dřevo. Kámen je k dispozici jak nepravidelných tvarů, tak i opracovaný do kostek nebo jiných pravidelných tvarů. Vysoce esteticky působí kámen štípaný naplocho. Jako nejvhodnější druh kamene používaný ke stavbě plotů je žula, opuka, křemen, břidlice a pískovec. Kámen můžeme skládat buď na sucho na sebe nebo spojovat maltou. Tento plot je vysoce stabilní, pevný, trvanlivý a téměř bezúdržbový. Vypadá velmi přirozeně. Jeho stavba je ovšem dost fyzicky náročná včetně obtížnějšího opracování.

Živé ploty

Ideální varianta, pokud potřebujeme ochránit pozemek před větrem, prachem a hlukem. Vysadit lze z listnatých i jehličnatých dřevin. Může být udržovaný, tvarovaný nebo volně rostoucí. Živý plot můžeme i kombinovat s kvetoucími keři, během roku nám potom mění svou barvu. Nejběžnější dřevinou je u nás habr obecný, jehož listí opadá, až když naroste listí nové a proto je tento plot téměř neprůhledný i v zimě.

Vrba, bambus a rákos

V poslední době přichází do obliby i proutěné vrbové a bambusové ploty či rákosové rohože. Ty ovšem nejsou moc pevné, stabilní a mají bez odpovídající péče velmi malou životnost. Proto k oplocení celého pozemku nejsou doporučovány, spíše by měly sloužit jako dekorace do určité části zahrady nebo na terasu. Na druhou stranu nás chrání před větrem a očima zvědavých sousedů. Instalují se buď na plot drátěný, nebo tzv. zápichem. Koncové tyče jsou potom prodloužené o asi 50 cm, impregnují se vysoce odolným prostředkem a zapichují do země. Tento plot by ovšem neměl být vyšší než 150 cm, aby byl dostatečně stabilní. Trvanlivost s odbornou péčí může potom být až 15 let. Natíráme proto impregnačním olejem nebo napouštěcí fermeží.

Lískové proutí

Velkým hitem jsou nyní ploty z lískového proutí, které pochází z Anglie již ze 14. stol. a mají originální a přírodní vzhled. Jsou velice odolné, pevné, stabilní, působí velmi robustně oproti vrbovým a bambusovým plotům. Trvanlivost tohoto materiálu je 10 – 15 let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články