Co se týká samotného topení, je vhodné použít jak měkké dobře vysušené dřevo, které rychleji hoří, tak i tvrdé vysušené dřevo. Nenamíchání a nepoužití obou druhů během jednoho topení neznamená, že by se dům nevytopil, ale topení půjde hůř a pomaleji. Hlavní rozdíl mezi čerstvým dřevem a suchým je, že suché dřevo má obsah vlhkosti pod 20% a díky tomu velice dobře vyhoří. Rychleji hoří jedlové, smrkové a borovicové dřevo, které je ideální na podpal, právě díky vyššímu obsahu pryskyřice. Kvůli pryskyřici drobně prská a hlasitě praská, takže jsou od něj jiskry. Doporučuje se proto používat jako směs ještě s jiným druhem dřeva.
V případě, že si připravujeme dřevo do zásoby k sušení, je vhodné ho mít rovnou předpřipravené v univerzální délce do krbu a kamen, což dělá 25-35 cm. Každá další vrstva se rovná na proklady, např. slabé hranoly nebo latě, aby dřevo právě dobře dýchalo. V takovém případě se čas sušení výrazně zkracuje...
Samotné sušení dřeva nelze nějak konkrétně určit, záleží na mnoha ukazatelích a především na tom, zda sušíme dřevo měkké či tvrdé. Zpravidla lze doba sušení určit na 1-3 roky. Jediným spolehlivým ukazatelem, který nám dokáže říci, zda je dřevo dostatečně suché nebo není, je elektronický vlhkoměr. Dřevo mění svou vlhkost dle venkovní teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu.
Přirozené sušení dřeva
Tímto pojmem se rozumí přirozené sušení dřeva venku za nízkých počátečních nákladů, ne umělé sušení v sušárně (zde se suší dřevo pro ještě nižší požadovanou vlhkost, používané např. pro výrobu nábytku)
Pozor na další proschnutí dřeva i v interiéru
Pokud si nanášíme již vychlé připravené dřevo do zásoby domů, pozor na to, že i v interiéru může silně proschnout a to za velice krátkou dobu. U důkladně odleželého dřeva z venku se můžeme s tímto jevem setkat již cca po týdnu. Jedinou pomocí je, nenosit domů více dřeva do zásoby, ale maximálně cca na 3 dny dopředu. V případě interiérového proschnutí dřevo hoří mnohem rychleji.
Skladování dřeva k proschnutí
- Sklep Ve sklepě čerstvé dřevo zplesniví, tam je třeba skladovat již usušené, určené přímo k topení.
- Venku Venku je ideální skladovat dříví k sušení, zde je dřevo připravené k topení většinou za další sezónu, pokud se dodrží hlavní zásady. Důležité je, skladovat dřevo v polenech, tedy rovnou naštípané na požadovanou délku. V případě, že bychom vyskládali dřevo v kulatinách, zpomalí to schnutí a tím se prodlouží cca o další rok až 3 roky a poté i v krbu či kamnech chytá hůř.
- Dřevník Základem skladování dřeva v dřevníku je důkladné provětrávání, tedy nechat mezi dřevem a stěnou cca 5-10 cm volného místa. Polena by neměla být na těsno u sebe, musí se mezi jednotlivými kusy nechat mezery, aby mezi ně mohlo protahovat.
- Na dešti Dřevo pod střechou je sice ideálnější, ale i tak déšť tolik nevadí. Hlavní je nikdy nezakrývat dříví plachtou celé, jelikož plachta brání vzduchu, Nehrozí sice zpomalení schnutí, ale zase vzniká plíseň a hniloba. Ani opak ale není zrovna šťastná volba, sušení na celodenním přímém slunci se také nedoporučuje, jelikož by se usušilo moc rychle a mohlo by popraskat.
Nedostatečně vyschlé dřevo, které nemá správnou vlhkost 18-20% poznáme tak, že nám neustále špiní dvířka od krbu a hodně kouří.
Čas od času se doporučuje dříví k sušení přerovnat.
Proč nám tolik záleží na dobře proschlém dřevu? Odpověď je naprosto jednoduchá - získáme tím ekologicky i ekonomicky výhodné topení. A ušetříme si tím spoustu práce i času...