Možnosti zateplení domu

Zateplování domu přináší mnoho výhod, ale samozřejmě také starostí. Je dobré se o této problematice důkladně informovat a zvážit všechny možnosti. Pokud se rozhodujete, zda zateplit nebo ne, pak vězte, že vám to můžeme jen doporučit. Existuje však celá řada možností, jak zateplení domu vyřešit. Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.

Vše si dobře promyslete

Dříve, než se začnete zabývat samotným zateplením domu, je nutné zvážit, zda je potřeba dům zateplit zvenku. Tento způsob bývá využíván nejčastěji. Hodně záleží vždy na konkrétním domě. Některé mohou být hodně členité, jiné zase zdobené nebo nemusí jít izolace provést kvůli vysoké vlhkosti.

Rozhodně se nedoporučuje provést zateplení na vlastní pěst. Pokud si myslíte, že tím ušetříte, tak se hodně mýlíte. Naopak si můžete způsobit mnoho dalších výdajů navíc. Tuto práci je vhodné přenechat odborníkům, protože se může stát, že špatné zateplení fasády skončí zvlhnutím stěn, které se navíc začnou rozpadat. Je vždy lepší svěřit svůj dům do rukou odborníků.

Kvalitní zateplení domu obvykle znamená větší počáteční investici, ta se vám však brzy vrátí zpět v podobě minimálních tepelných ztrát.

Tepelná izolace

Možnosti izolace

Existují dvě varianty, jak izolaci provést. Buď ji lze udělat:

  • zevnitř 
  • zvenku

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými variantami? Každý odborník vám patrně řekne, že lepší je zvolit venkovní izolaci. Ta vnitřní se provádí jen ve zcela výjimečných případech. U vnitřní izolace častěji vzniká vlhkost v místnostech.

Zateplení fasád

Zateplení fasády patří mezi nejdůležitější úkony při zateplení domu. Je třeba zajistit efektivní tepelnou izolaci celého objektu. Tepelný izolant je látka, která hůře vede teplo, má tedy špatnou vodivost. Důležitou roli hraje materiál, který se používá pro zateplení fasád:

Pěnový polystyren

Nejžádanějším materiálem bývá právě pěnový polystyren, lze říci, že je často první volba. Jaké jsou jeho největší výhody? Předně je třeba říci, že mnoho stavebních firem má s tímto materiálem největší zkušenosti. Práce s ním je poměrně jednoduchá a jistě oceníte i poměr kvalita/cena. Jen pro srovnání, v minulosti se používaly nejčastěji pouze tenké vrstvy izolace. Tehdy vznikaly dohady o tom, zda pěnový polystyren není málo propustný. V současné době už toto tvrzení nelze brát příliš vážně, používají se mnohem větší tloušťky izolace a žádná kondenzace nehrozí.

Jednotlivé desky se lepí za pomoci tmele přímo na obvodovou stěnu. Ukotví se poté plastovými talířovými hmoždinkami. Tento způsob má však i své zápory. Nevýhodou je poměrně malá propustnost pro vodní páru, což může způsobovat kondenzaci vlhkosti ve stěně. Z tohoto důvodu se nejvíce hodí například na betonové stěny.

Polystyrenové desky

Tenké polystyrenové desky na zateplování konstrukcí (Autor Tamaki Sono CC)

Minerální vata z kamenných vláken

Tento materiál lze považovat za jeden z nejlepších izolantů na fasády. Jeho výhody jsou zřejmé, zejména jde o dobrou parapropustnost, výborné tepelněizolační vlastnosti, je nehořlavý a také tlumí hluk. Je však nutné připomenout také určité nevýhody, zejména tedy vysokou objemovou hmotnost a náročnější montáž. Oproti pěnovému polystyrenu je minerální vata z kamenných vláken cenově náročnější.

Tepelná izolace

Nezapomínejte na další aspekty

Izolace fasády hraje při úniku tepla klíčovou roli. Ovšem je třeba pamatovat také na další důležité aspekty, které by měly následovat. Máme na mysli zateplení střechy, možnou výměnu oken a zateplení podlahy. Vždy je tedy důležité řešit úsporu tepla komplexně. Zejména, pokud zateplujeme starší domy, ve kterých bývají tepelné ztráty obrovské, se neobejdete bez maximálního odvlhčení domu.

Pokud se rozhodneme pro zateplení fasády, měla by tato rekonstrukce jít ruku ruce také se střešní tepelnou izolací.  Není třeba, aby se tyto dvě části izolovaly dohromady, ale měly by na sebe vzájemně navazovat.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Tepelné izolace


  1. Možnosti zateplení domu
  2. Zateplení chytrou pěnou - stříkaná PUR pěna
  3. Co je tepelně izolační zásyp z LIAPORU? + alternativy
  4. Izolování čedičovou izolací ROCKWOOL

Související články

Aktuální články