Malování

Příprava povrchů stěn a stropů před malováním

Jednou za čas je potřeba místnosti znovu přemalovat, aby získaly opět tu správnou barvu. Po letech používání to přece jen není, co to bývalo. Malování ani příprava na něj ale není žádná věda a zvládne to opravdu každý. 

Jak barevně vyladit svůj byt

Barvy v bytě mají obrovský vliv na atmosféru a náladu, kterou v něm cítíme. Správná kombinace barev může zvýraznit interiér a zlepšit jeho estetiku, zatímco špatná volba barev může působit chaoticky a neuspokojivě.

Příprava před malováním stěn a stropů

Chystáte se malovat? Řekne se to snadno, ale realizace už je náročnější. Důležitá je důkladná příprava, zjistěte, co vše potřebujete pořídit a na co se připravit.

Jak spočítat: kolik potřebuji barvy na malování

Pro správný výpočet objemu barvy na malování, musíte znát rozměry prostoru, který budete malovat, respektive celkovou plochu určenou k malování. Důležité je nezapomenout započítat počet nanášených vrstev barvy. Pokud malujete interiér, tak je nutné do výpočtu zahrnout i strop.

Malba stěn a stropů - vše co je potřeba vědět + seznam výrobků

Nové nátěry interiérových stěn jsou prováděny různými typy nátěrových hmot za speciálních podmínek a vybranými postupy s ohledem na to, zda se jedná o výmalbu první na omítku nebo renovaci stávající malby. Rozdíly mezi postupy spočívají především v přístupu k ošetření podkladu pro dostatečnou penetraci a optimální pohledové vlastnosti nátěru po jeho nanesení a během užívání.

Oprava špinící barvy (u stěn, stropů)

Výběr vhodného typu barvy do interiéru je alfa omegou celé operace. Pokud na pomyslné startovní čáře uděláte chybu či vystřelíte při volbě druhu barvy od boku, můžete si celé snažení zbytečně zkomplikovat. 

Jak malovat po štukování?

Starší byt v panelovém domě nebo dům po rekonstrukci nám při výmalbě může přidělat mnoho vrásek a to hlavně tehdy, když jsme se rozhodli pro štukování a následnou výmalbu. Náš článek vám odpoví na nejzásadnější otázku, která zní: "Jak malovat po štukování?"

Vápno na malování?

Stavebnictví se v minulosti bez vápna neobešlo a naši předci ho používali nejen jako pojivo v maltových směsích, do omítek, ale hojně jím i malovali svá obydlí. A i když je dnes na trhu obrovské množství nejrůznějších barev různého složení, staré dobré vápno hraje pořád ještě nezastupitelnou roli třeba při údržbě zemědělských usedlostí, kde se používá z hygienických důvodů, nebo při opravách starých budov.

Jak vymalovat dětský pokoj?

Barvy působí na každého z nás a na děti ještě mnohem silněji. Proto je dobré se při volbě výmalby do dětského pokoje držet osvědčených rad a nepodléhat aktuálním módním barevným vlnám.

Jak odstranit starou malbu?

Odstraňování staré malby nepatří právě mezi nejpříjemnější aktivity. Proto si nejdříve rozmyslete, zda je to skutečně nutné. Když je na omítce minimum vrstev, je odstraňování staršího nátěru poměrně náročné, protože bude velmi pravděpodobně špatně vsakovat vodu. A bez toho se stará malba odstranit nedá.

Jak malovat válečkem?

Výběr válečku je na začátku tou nejdůležitější součástí malování. Pokud si pořídíte váleček větší, můžete ho napojit na teleskopickou tyč. Díky ní pak nemusíte při malování stropu stát na židli a pohodlně vymalovat.

Menší válečky se hodí spíše na malá místa a malování v rozích pokojů. Pro velké plochy, typicky celé stěny, byste měli zvolit váleček větší, abyste neměli tolik práce.

Jak namíchat khaki barvu?

Byly doby, kdy khaki barva nebyla právě oblíbená. Byla tehdy totiž symbolem povinné vojenské služby, tedy roku i dvou, kdy mladí muži téměř žádnou jinou barvu neznali.  Částečně jí rehabilitovali trampové, kteří měli své usárny a parky taky v khaki odstínech.

Jak vymalovat ložnici tipy?

Barva, kterou máte v ložnici vás už omrzela a chcete si vybrat nějakou novou? Už vás stará barva unavuje a neladí k ní ostatní zařízení jako jsou textilie nebo nábytek? Naplánujte si nákup barev, štětců a pusťte se do proměny vaší ložnice.

Jak vymalovat studentský pokoj? Inspirace

Vaše dítko už odrostlo roztomilému dětskému pokojíčku plného hraček a pohádkových postaviček? Stále ještě dítětem – tedy ve vašich očích – ale lačnící po vlastním světě, alespoň za dveřmi vlastního pokoje? S nákupem nového nábytku pro vašeho studenta možná přemýšlíte i o tom, jak v nově vzniklém studentském pokoji vymalovat.

Nápady jak moderně vymalovat byt

Chcete změnit barvu zdí v bytě nebo jen oživit bílé zdi? Samozřejmě existuje mnoho pouček o tom, které barvy jsou vhodnější k použití do kuchyně, ložnice apod. Některé barvy se dokonce vůbec nedoporučují pro výmalbu bytu. Záleží tedy, jestli chcete vymalovat celý byt nebo jen jediný pokoj. Určitě nad výběrem barvy přemýšlejte. Nesnažte se každý pokoj vymalovat jinou barvou, i byt by měl být slazen alespoň do podobných odstínů.

Jak odmastit zeď před malovaním?

Už máte dost šedých, oprýskaných zdí ve vašem bytě, které jsou navíc upatlané od dětí? Z nic neříkající bílé barvy na vás padá deprese a toužíte po barvách, které vám vnesou radost do každodenního života? Už jste nakoupili kyblíky nejrůznějších barev, válečky a štětky jsou připravené a vy přemýšlíte jak na to. Aby byla zeď vymalovaná souměrně, sytě a bez zbytečných šmouh, je nutné zeď důkladně připravit.

Jak správně oškrábat zeď?

Škrábání staré malby ze zdí je rozhodně nejméně oblíbenou prací související s malováním bytu. Jenže jednou je prostě nánosů moc a této aktivitě se nevyhneme.

Před vlastním škrábáním zdí se musíme připravit, protože se jedná o činnost, která nadělá nepořádek a je tedy vhodné mít vše dopředu koupené.

Jak vymalovat obývák inspirace?

Jedno ze základních doporučení, které radí, jak si vymalovat obývací pokoj, říká, že byste měli zvolit především tu barvu, která je vám příjemná.

Jak seškrábat starou malbu?

Než se dáte do malování, je třeba seškrabat starou malbu. Anebo taky ne. Než se do škrábání dáte, zkuste si udělat malou zkoušku pevnosti malby a taky případně zjistit, kolik barevných vrstev na zdi máte. Odstraňování tenké vrstvy nátěru je totiž komplikovanější než silnější vrstvy. Příliš tenká vrstva malby bude pravděpodobně daleko hůř vsakovat vodu než silnější a zvětralejší malba. Pokud se chystáte jen na nový barevný nátěr a neplánujete stěrkování, štuk nebo lepení tapet, škrábáním se nezdržujte.

Jak vymalovat pokoj? - volba barvy

Psychologie barev je mocná a dobře to ví i náš interiér. Až se příště chopíte válečku s tím, že jdete malovat, zkuste přemýšlet trochu hlouběji o tom, jak na vás barvy působí, než jen z hlediska toho, že milujete žlutou a zelená vám připomíná operační sál.

Jak na úklid po malování?

Malování domu či bytu se většina lidí děsí, protože vzhůru nohama je obvykle celá nemovitost, nejen místnost, která je právě malována. Taky máte narvanou knihovnu jako já? Tak to znamená před malováním obýváku všechny knihy vyndat, aby se s knihovnou dalo vůbec hnout, a po malování je zase naskládat zpět. A podobně je to s porcelánem po babičce nebo šatními skříněmi.

Jak ředit vápno na malování?

Malování vápnem bylo běžnou praxí našich předků, od které se postupem času s příchodem hotových barevných nátěrů odpustilo. Hydroxid vápenatý má celou řadu dalších využití. Ve stručném výčtu stojí za zmínku ošetření kyselých půd, použití jako plnivo do velkého množství průmyslových výrobků nebo také jako doplněk v minerálních přípravcích pro děti. Přidávání do malty, omítkových směsí a nátěrových hmot na stěny je snad úplně nejzásadnějším úkonem ve stavebnictví.

Jak namalovat strom na zeď?

Pokud Vás doma omrzely jednobarevné stěny a nechcete znovu malovat, tapetovat ani používat váleček, nakreslit si obraz přímo na zeď je skvělý nápad jak do vašeho pokoje vetknout něco nového, jedinečného a oživit si prostor.

Jak oškrábat starou malbu?

Než začnete škrábat barvu, dobře se rozmyslete! Pokud je na omítce málo barvy, bude její seškrábání o dost složitější. Seškrabání tenké vrstvy barvy je vhodné, jen pokud následně budete:

- štukovatstěrkovat nebo tapetovat.

Jak vymalovat dívčí pokoj?

Malování pokoje představuje časově náročnou investici, ke které ne všichni přistupujeme s nadšením a odhodláním. Mnohdy tento úkol považujeme spíše za povinnost, ke které nás donutí staré, omšelé vymalování stěn v interiéru. Pustit se do vymalování dívčího pokoje představuje úkol ještě mnohem složitější, ke kterému nelze přistupovat jako k povinnosti.

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší, ovšem jak už to tak bývá, ne vždy rodiče sdílí na chlup stejné názory a přesvědčení, jako jejich potomci. Možná i proto je výmalba pokoje pro dívku náročná nejen na čas, ale i na pečlivost, důslednost a špetku fantazie.