Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak správně štukovat?

  

Štukování není nic extrémně náročného a není důvod si kvůli tomu najímat specializovanou firmu, protože se dá zvládnout svépomocí. Z kbelíku stačí po otevření vylít nadbytečnou vodu, jež pouze ochraňuje štuk před vyschnutím, promíchat a štuk už je připraven k použití. K promíchání se dá použít třeba míchací nástavec na běžnou vrtačku.

Dobré hladítko základem

Nanášení štuku není nic složitého – nejprve se musí nanést na stěnu velkým hladítkem. Hladítko může mít molitan nebo filc, ovšem v případě hladítka s filcem se občas stává, že vytváří nepříjemné čáry. Nanášení probíhá v pruzích zespoda nahoru do té doby, než vznikne zhruba tři metry široká plocha s tenkou vrstvou štuku. Druhou fázi představuje jakési „rozmydlení“ štuku, k čemuž se dobře hodí například kbelík s rovnými stranami a čistou vodou.

Velké kruhy

Namočeným hladítkem se ve velkých kruzích zlehka přejíždí po zdech a štuk se následně precizně vyhladí. Když začne hladítko přespříliš táhnout, postačí ho vymáchat v čisté vodě, otřít o roh kbelíku a pokračovat dále. Zřejmě nejsložitější je odhad síly, jakou by se mělo na hladítko zatlačit. Jestliže totiž budete tlačit málo, nebude proces dostatečně funkční, ale když zase naopak tlačíte příliš, hladítko ze zdi stahuje pracně nanesený štuk. Ideální tedy je tlačení takovou silou, aby došlo k rozmočení nejvrchnější části štuku, kterou následně krouživými pohyby „rozmydlíte“ dohladka.

Štukovaná stěna

Čas

Dalším důležitým faktorem při štukování je čas.

Musí se totiž pracovat relativně svižně, bez zbytečných prostojů a rozhodně se nesmí nechat štuk při nanášení příliš zaschnout. Z toho důvodu je lepší si štukování ve větších místnostech rozložit, protože pokud by se štuk nanesl na příliš velkou zeď, tak by se stalo, že štuk na začátku by byl již natolik proschlý, že by nebyla možnost ho nijak vyhladit. Dobu zasychání též ovlivňuje průvan a teplota v místnosti. Jestliže je v některých částech původní zeď hladká, měli byste do ní udělat několik zářezů hranou špachtle, protože nový štuk poté na zdi mnohem lépe drží.

ŠTUKOVÉ OMÍTKY (suché omítkové a maltové směsi)

  • Bayosan (vápenné, sádrové, sanační)
  • Baumit (vápenocementové omítky)
  • Cemix (vápenné, vápenocementové)
  • Salith (vnitřní i vnější štuková omítka)
  • Weber (vnitřní i vnější štuk pro strojní i ruční zpracování)
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.83/5 (36 hlasů)






Související články