Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak malovat válečkem?

  

Výběr válečku je na začátku tou nejdůležitější součástí malování. Pokud si pořídíte váleček větší, můžete ho napojit na teleskopickou tyč. Díky ní pak nemusíte při malování stropu stát na židli a pohodlně vymalovat.

Menší válečky se hodí spíše na malá místa a malování v rozích pokojů. Pro velké plochy, typicky celé stěny, byste měli zvolit váleček větší, abyste neměli tolik práce.

Vybrat váleček se dá i podle materiálu

Pro nanášení základových barev se používají nejčastěji válečky s přírodními potahy.

Váleček s vlněným potahem se hodí na vodou ředitelné barvy. Případně si můžete pořídit válečky s potahy z jehněčí kůže.

Malování

Pokud stěny nebyly vymalovány nikdy, budete potřebovat minimálně tři vrstvy barvy, přičemž první rozředěná barva by měla být řídka. Nejlépe vyhovující poměr barvy je 1:1, do dalších dvou vrstev přidáme o něco méně vody.

Na kbelík s barvou se zavěsí mřížka. Před malováním musíme připravit místa, na která se nedá snadno dostat obyčejným válečkem. Je důležité všechny stěny očistit od pavučin a prachu a nábytek přikrýt igelitem, stejně tak jako podlahu. Dostávat z ní zbytky barvy se někdy stává velmi náročným a zdlouhavým procesem.

Na rohy stěn si vezměte zárohák, nebo také rohový váleček. S ním mužete, společně s malým válečkem, vymalovat místa okolo oken a radiátorů. Váleček ponořte do barvy a poté otřete o mřížku, jinak budete na stěnu nanášet přebytečnou barvu, která vám poté bude stékat a vytvářet nepříjemné pruhy na zdi. Během nanášení barvy na váleček nemusíte tlačit, stačí pouze lehce přejíždět po stěnách. Když si všimnete, že barva už není nanášena rovnoměrně, znovu si namočte váleček.

Malující člověk

Autor: jarmoluk

Malování ploch

Na malování ploch je nejideálnější velký váleček s jemnými chlupy.

Potřebujete jen pár základních věcí, které vás v přepočtu vyjdou na pár korun. Nejdražší je asi koupě bílé barvy. Do té už si můžete za pár drobných koupit barevné příměsi. Dále potřebujete obyčejný velký váleček, rohový váleček, vodu a mřížku na odkapávání barvy.

V případě, že malujete celou místnost i se stropem, vymalujte nejprve strop, jinak by vám po dokončené práci barva ze stropu stékala po stěnách.

Strop, ale i stěny, se nejčastěji malují od okna ke dveřím, aby na vymalované plochy nedopadal stín. Důležité je také to, abyste malovali za denního světla, protože v šeru či umělém osvětlení byste nemuseli správně odhadnout odstín barvy, kterou chcete vymalovat. Mohlo by se vám tedy stát, že vám v půlce stěny dojde barva, namícháte si jinou, domalujete zbytek a ráno zjistíte, že půlka místnosti má úplně jiný barevný odstín.

Barvu na stěny nanášejte ve svislých pruzích, aby se vám nedělaly šmouhy na zdi.

Pokud chcete nanést několik vrstev, vždy počkejte, než předchozí vrstva uschne.

Kdy malovat?

Nejvýhodnější je malování v létě, kdy je teplo a nízká vlhkost vzduchu. Stěny tak rychleji uschnou, a nebudete muset čekat dlouho. Jinak ale můžete vymalovat kdykoli, a pokud i tak nechcete čekat, můžete použít například větrák.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.81/5 (16 hlasů)





Související články