Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Příprava povrchů stěn a stropů před malováním

  

Jednou za čas je potřeba místnosti znovu přemalovat, aby získaly opět tu správnou barvu. Po letech používání to přece jen není, co to bývalo. Malování ani příprava na něj ale není žádná věda a zvládne to opravdu každý. 

Příprava

Než se pustíte do samotného malování, nepodceňte také přípravu na malování. Čím více času ji budete věnovat, tím méně budete muset řešit úklid po malování

Vyklizení prostoru

Nábytek můžete úplně vynést z místnosti, případně jej dát doprostřed místnosti a zakrýt, použít můžete domácí stará prostěradla nebo zakoupené fólie k tomu určené. Z místnosti odkliďte vše, co můžete, každá kapka barvy, kterou nebudete muset uklízet, je dobrá. Následně také odmontujte všechny lampičky, lustry a police ze stěn. 

Všechno zakrýt

Důležité je také zakrýt místa, která natírat nebudete. Zakryjte všechny rámy oken, dveří, nezapomeňte ani na lišty a zásuvky. Se zakrýváním buďte opravdu precizní, zakrývání je opravdu snazší než pracné drhnutí od barvy. Postačí vám i žlutá papírová páska. Zakryjte také radiator, pokud se v místnosti nachází, ideálně folií, kterou zafixujete třeba také papírovou pásku, ať folie na topení neklouže. 

Vyspárovat díry a trhliny

Stěny na malování musí být hladké a rovné. Proto zaspárujte všechny díry, které nebudete už využívat. Také všechny praskliny v rozích či kolem oken, kde se tvoří nejčastěji. Pokud najdete místo, kde je zeď velmi nerovná nebo vypouklá, zkuste se olupující či drolící omítky zbavit a raději jej dospravte. Aby barva dobře držela, musí být stěna co nejvíce rovná. 

Vyčištění stěn

Správně připravená stěna na malování je také čistá. Stěny je nutné umýt a odmastit. Omýt stěny stačí horkou vodou s mýdlem nebo čistícím prostředkem. Pokud byste v místnosti měli plíseň, budete potřebovat přípravek na ně určený, který nechte dostatečně proschnout.

Penetrace na stěnu

Poslední příprava před samotným malováním je penetrace stěn. Měl by se provést nátěr stěn, který je zpevní a sjednotí jejich savost i přilnavost. Většinou postačí jeden druh penetrace, ideálně akrylové, která je univerzální. 

Malování

Po poctivé přípravě stěn se můžete pustit do samotného malování. Pokoj se maluje válečkem, který má ideálně teleskopickou tyč, u které se dá nastavit její délka. 

Natírání začínáme vždy na stropě. Péči věnujeme také hranám a přechodům stěn, které ještě před natíráním válečkem natřeme plochým štětcem, se kterým máme větší cit a který lépe přilne na stěnu. Díky tomu zajistíme, aby se barva dostala všude a rovnoměrně. Mezi natíráním štětcem a válečkem si ale nedáváme pauzu, při natírání válečkem by měla být barva od štětce ještě mokrá, aby snadno splynula. 

Po malování nezapomeneme vše dobře umýt, ať nám pomůcky na malování vydrží i na příště. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

RU


Související články