Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   › 

Jak spočítat: kolik potřebuji barvy na malování

  

Pro správný výpočet objemu barvy na malování, musíte znát rozměry prostoru, který budete malovat, respektive celkovou plochu určenou k malování. Důležité je nezapomenout započítat počet nanášených vrstev barvy. Pokud malujete interiér, tak je nutné do výpočtu zahrnout i strop.

1. Jak vypočítat plochu k výmalbě?

Pro jednodušší vysvětlení si rovnou uvedeme konkrétní příklad, postup výpočtu je uveden v následující tabulce.
Rozměry místnosti jsou 4 x 5 m. Výška místnosti je 3 m.

  1. Vypočítáme plochu stěn pokoje tak, že vynásobíme rozměr strany pokoje výškou pokoje. Nejprve u kratší strany pokoje, výsledek vynásobíme 2, protože máme 2 stěny. Stejný výpočet provedeme s delší stranou pokoje. 
  2. Vypočítáme plochu stropu vynásobením rozměrů místnosti.

Část pokoje

Jedna stěna

Dvě stěny

Celkem

A. Kratší strana pokoje

4 * 3 = 12

12 * 2 = 24

24

A. Delší strana pokoje

5 * 3 = 15

15 * 2 = 30

30

B. Strop

4 * 5 = 20

20

Celková plocha

   

24 + 30 + 20 = 74 m2

2. Počet vrstev

Do celkového výpočtu musíte ještě zvážit, kolikrát daný prostor budete malovat. Záleží, zda budete přetírat barevný prostor na světlý nebo naopak. Také záleží na kvalitě barvy i povrchu stěny. Většinou se doporučují dva nátěry. Takže číslo plochy pokoje musíte vynásobit počtem vrstev. 

U tohoto příkladu za předpokladu 2 vrstev barvy by byl konečný výpočet 74 * 2 = 148 m2.

Specifikace barvy

Poslední informaci, kterou musíte při nákupu barvy započítat, jsou jednotlivá specifika kupované barvy. Každá má nejen jiný objem, ale i schopnost krytí. Na každém balení se tato informace uvádí. U příkladu krytí 1 litru barvy 10 mbychom koupili nejméně 15 litrů barvy, lépe alespoň 17 litrů barvy.

TIP: Nejen že je dobré koupit nějaký litr barvy navíc, kdyby vám došla a nemuseli byste ji pak sehnat, případně správně namíchat odstín. Navíc je vhodné myslet na to, že se občas doma stane nějaká nehoda a potřebujete natřít pouze určitá místa, aby se hned nemusel malovat celý pokoj. Obzvlášť v domácnostech s dětmi nebo zvířaty se vám zbyteček barvy může často hodit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články