Jak správně oškrábat zeď?

Škrábání staré malby ze zdí je rozhodně nejméně oblíbenou prací související s malováním bytu. Jenže jednou je prostě nánosů moc a této aktivitě se nevyhneme.

Před vlastním škrábáním zdí se musíme připravit, protože se jedná o činnost, která nadělá nepořádek a je tedy vhodné mít vše dopředu koupené.

Co koupit?

  • Zakrývací malířské fólie - mikrotenové, rozměrů 2x50m nebo 4x5m nebo 4x12,5m s cenou od 50 do Kč
  • Fasádní štětku
  • Malířskou patentní škrabku
  • Papírovou oblepovací pásku (světle žlutá)
  • Zednický filc

Postup práce

Stěhování

Je tedy vhodné celý pokoj vystěhovat, pokud nemáme možnost nebo prostory, kam nábytek přesunout, musíme jej přesunout do středu místnosti a všechen jej zakrýt. Okolo nábytku si musíme zachovat volný průchod ke zdi, případně aby se nám do chodbičky vešly schůdky.

Krytí nábytku, podlahy

Pro zakrytí nábytku jsou nejvhodnější malířské fólie, které zakoupíme v každé lepší drogérii, domácích potřebách nebo v prodejnách s malířskými potřebami. Kromě zakrytí nábytku, je vhodné pečlivě zakrýt také podlahu. Malířskou fólii připevníme za pomoci papírové pásky. Fólii přilepujeme k liště u podlahy nebo podlaze, dále v případě potřeby slepuje více fólii k sobě. Během zakrývání si dáváme pozor na vznik vzduchových bublin. Dále zakryjeme zásuvky a vypínače, je vhodné také zakrýt lustr nebo jej odmontovat a nechat si v místnosti jen objímku s žárovkou. Neměli bychom zapomenout ani na okna (zejména pokud máme volné žaluzie) a také na radiátory.

Myslíme i na bezpečnost

Než začneme pracovat je také vhodné si přichystat různé kusy kartónů a staré hadry. Budeme je používat jako podložení schůdků, abychom nespadli, protože schůdky na igelitu kloužou. Dále se budou hodit, protože mokrá oškrábaná omítka na kartonech nebo hadrech bude lépe schnout než na igelitu. Na igelitu bez kartonů nebo hadrů, by se nám utvořila mokrá kašička, v které bychom se museli pohybovat. 

Krok 1 - namáčíme a škrábeme, škrábeme a zase škrábeme

Následně si musíme zdi namočit. Postupujeme tak, že si namočíme celou stěnu a přilehlou část stropu, k namáčení budeme používat fasádní štětku. Až je stěna mokrá nejen na povrchu, ale až vodu i pořádně nasála začínáme škrábat. Ke škrábání používáme malířskou patentní škrabku, škrabku bychom měli držet v co nejmenším úhlu ke stěně, protože jinak bychom mohli poškodit štuk. Vždy začínáme škrábat od stropu a pokračujeme směrem ke stěně. Stěnu můžeme dle potřeby znovu namáčet.

Krok 2 - úklid

Jakmile máme seškrábáno, neuklízíme, protože oškrábaná omítka je mokrá a špatně by se uklízela, je vhodné počkat až zaschne. Mezitím, ale můžeme omítku takzvaně rozmýt. Jde o to, že se nám nikdy nepodaří odstranit veškerou barvu, takže zbytek smyjeme a zatáhneme případné praskliny na štuku. Provedeme to tak, že zednickým filcem namočeným v horké vodě stěny přebrousíme a uhladíme.

Mohlo by Vás zajímat: Jak na úklid po malování? | Ředění vápna na malování | Opravy starých omítek

 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.58/5 (12 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články


Aktuální články