Použití vápna
Při prvním malování v domě či bytě se většina lidí zamýšlí nad tím, zda použít vápno nebo barvu? Vápenná mléka byla velmi moderní v dřívějších dobách, kdy štukové omítky nebyly příliš kvalitní. Hašené vápno, chemicky hydroxid vápenatý, je zásaditá žíravina, která dokáže likvidovat plísně. Právě proto je dobře využitelná pro nátěr stěn sklepů, chlévů a vlhčích garáží. Nevýhod použití vápna pro výmalbu po štukování je mnohem více:
- Špatná manipulace a dodržení bezpečnostních pravidel při používání - nejlépe ochranné rukavice a brýle
- Nutnost neustálého promíchávání před nanesením na zeď
- Náročný úklid po výmalbě
Barva
Dnešní doba je již technologicky vyspělejší, a proto lze na trhu najít mnoho druhů barev, které jsou vhodné pro první nátěr na novou štukovou omítku. První nátěr by měl být zároveň i penetrací. Během jeho nanášení jsou odstraněny uvolněná zrnka písku a dojde k dokonalému vyrovnání savosti stěny. Penetraci nanášíme starší štětkou, u které nám nevadí poničení. Největší pozor si musíme dát na správné vsáknutí penetračního nátěru, který by neměl vytvořit lesklý "film".
Po zaschnutí penetrace vybíráme ze dvou variant - bílá barva nebo barevné řešení. Ještě před několika málo lety platilo, že první vymalování po štukování by mělo být bílé. Důvodem je omezení tvorby skvrn v případě špatně vyzrálé omítky. Dnes jsme se posunuli dále, protože lze barevně malovat rovnou na štuk, ale musíme splnit následující podmínky:
- Barvy nanášíme na zcela vyzrálé povrchy
- Prvním nátěrem je penetrace
- Barevně malujeme po cca čtyřech týdnech, kdy je štuk vyzrálý
A co ve starých bytech?
Mnoho z nás si zakoupilo starší byt nebo dům, ve kterém není zřejmé, zda byly stěny bytu řádně seškrábány. Pokud se nám stěna na některých místech nezdá, pak je vhodné postupovat následovně:
- Stěnu navlhčíme
- V případě odlupování malbu pořádně namočíme a seškrábeme
- Stěnu omyjeme vlažnou vodou se saponátem
- Po zaschnutí naneseme penetraci
- Přistoupíme k výmalbě bíle nebo barevně
Pokud dodržíme inzerovaný postup, budeme s výmalbou na štuk úspěšní, nevzniknou nám žádné čmouhy ani se nám nová malba nebude olupovat.
Co s pachem?
V některých bytech se může stát, že když odstraníte starý nátěr, tak vykukující štuková omítka bude nepříjemně zapáchat po předchozích nájemnících. Pak není dobré hned začít s výmalbou, ale vše seškrábat až na štuk, následně stěnu vyspravit běžně dostupnými štukovými omítkami a z důvodu vlhkosti vše přetřít vápnem na bílení. Následně je třeba nechat vše vyschnout, místnost řádně odvětrat a postupovat jako výše přes penetrační nátěr až k hlavní výmalbě.
A co paneláky?
Na první pohled to může být oříšek. Ale nezoufejme. V panelových domech vznikají po seškrábání malé nebo větší dírky, které je třeba také tzv. přeštukovat. Následně použijeme podobně jako v případě výmalby po štukování výše penetrační nátěr, ale pozor - před jeho nanášením je třeba trpělivost a štukovou omítku nechat řádně vyzrát a vyschnout. Po nanesení penetrace a jejím zaschnutí můžeme začít malovat bíle i barevně. No není to celkem jednoduché?