Úvod  ›   › 

Jak malovat po štukování?

  

Starší byt v panelovém domě nebo dům po rekonstrukci nám při výmalbě může přidělat mnoho vrásek a to hlavně tehdy, když jsme se rozhodli pro štukování a následnou výmalbu. Náš článek vám odpoví na nejzásadnější otázku, která zní: "Jak malovat po štukování?"

Použití vápna

Při prvním malování v domě či bytě se většina lidí zamýšlí nad tím, zda použít vápno nebo barvu? Vápenná mléka byla velmi moderní v dřívějších dobách, kdy štukové omítky nebyly příliš kvalitní. Hašené vápno, chemicky hydroxid vápenatý, je zásaditá žíravina, která dokáže likvidovat plísně. Právě proto je dobře využitelná pro nátěr stěn sklepů, chlévů a vlhčích garáží. Nevýhod použití vápna pro výmalbu po štukování je mnohem více:

 • Špatná manipulace a dodržení bezpečnostních pravidel při používání - nejlépe ochranné rukavice a brýle
 • Nutnost neustálého promíchávání před nanesením na zeď
 • Náročný úklid po výmalbě

Barva

 • Penetrace

Dnešní doba je již technologicky vyspělejší, a proto lze na trhu najít mnoho druhů barev, které jsou vhodné pro první nátěr na novou štukovou omítku. První nátěr by měl být zároveň i penetrací. Během jeho nanášení jsou odstraněny uvolněná zrnka písku a dojde k dokonalému vyrovnání savosti stěny. Penetraci nanášíme starší štětkou, u které nám nevadí poničení. Největší pozor si musíme dát na správné vsáknutí penetračního nátěru, který by neměl vytvořit lesklý "film". 

 • Samotná barva

Po zaschnutí penetrace vybíráme ze dvou variant - bílá barva nebo barevné řešení. Ještě před několika málo lety platilo, že první vymalování po štukování by mělo být bílé. Důvodem je omezení tvorby skvrn v případě špatně vyzrálé omítky. Dnes jsme se posunuli dále, protože lze barevně malovat rovnou na štuk, ale musíme splnit následující podmínky:

 1. Barvy nanášíme na zcela vyzrálé povrchy
 2. Prvním nátěrem je penetrace
 3. Barevně malujeme po cca čtyřech týdnech, kdy je štuk vyzrálý

A co ve starých bytech?

Mnoho z nás si zakoupilo starší byt nebo dům, ve kterém není zřejmé, zda byly stěny bytu řádně seškrábány. Pokud se nám stěna na některých místech nezdá, pak je vhodné postupovat následovně:

 • Stěnu navlhčíme
 • V případě odlupování malbu pořádně namočíme a seškrábeme
 • Stěnu omyjeme vlažnou vodou se saponátem
 • Po zaschnutí naneseme penetraci
 • Přistoupíme k výmalbě bíle nebo barevně

Pokud dodržíme inzerovaný postup, budeme s výmalbou na štuk úspěšní, nevzniknou nám žádné čmouhy ani se nám nová malba nebude olupovat. 

Co s pachem?

V některých bytech se může stát, že když odstraníte starý nátěr, tak vykukující štuková omítka bude nepříjemně zapáchat po předchozích nájemnících. Pak není dobré hned začít s výmalbou, ale vše seškrábat až na štuk, následně stěnu vyspravit běžně dostupnými štukovými omítkami a z důvodu vlhkosti vše přetřít vápnem na bílení. Následně je třeba nechat vše vyschnout, místnost řádně odvětrat a postupovat jako výše přes penetrační nátěr až k hlavní výmalbě.  

A co paneláky?

Na první pohled to může být oříšek. Ale nezoufejme. V panelových domech vznikají po seškrábání malé nebo větší dírky, které je třeba také tzv. přeštukovat. Následně použijeme podobně jako v případě výmalby po štukování výše penetrační nátěr, ale pozor - před jeho nanášením je třeba trpělivost a štukovou omítku nechat řádně vyzrát a vyschnout. Po nanesení penetrace a jejím zaschnutí můžeme začít malovat bíle i barevně. No není to celkem jednoduché?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)