Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Oprava špinící barvy (u stěn, stropů)

  

Výběr vhodného typu barvy do interiéru je alfa omegou celé operace. Pokud na pomyslné startovní čáře uděláte chybu či vystřelíte při volbě druhu barvy od boku, můžete si celé snažení zbytečně zkomplikovat. 

Vidina úspor finančních prostředků nás mnohdy přivede k nápadu, že se do renovace pouštíme svépomocí bez jakýchkoliv zkušeností. Výmalba interiérů pak z tohoto pohledu patří k nejčastějším pracovním úkonům, do kterých se majitelé rodinných domů i bytů pouštějí bez jakýchkoliv obav z neúspěchu. 

Pozvat si odborníky nebo ne?

V případě, že se rozhodnete vymalovat pokoj svépomocí, tak se před zahájením celé realizace dobře seznamte s aktuální nabídkou druhů barev a jejich specifiky. Je třeba zohlednit i místnost, kterou máte v plánu vymalovat.

Opravdu je důležité, zda malujete stěny a stropy v koupelně, kde se dá očekávat zvýšená vlhkost nebo stěny a stropy dětského pokoje s přímým dopadem slunečních paprsků. V neposlední řadě se výmalba a postup práce odráží od daného podkladu s ohledem na zvolený typ barvy.

Ušetřili jsme, ale barva špiní

Jakou radost mají lidé u pokladen, když se v hobbymarketu setkají s barvou do interiéru za opravdu senzační peníze a následně ji bez řádné přípravy podkladu, vyspravení a napenetrování aplikují na své stěny. Penetrace snižuje nasákavost připraveného podkladu a zajistí, že nanesený nátěr lépe přilne ke stávajícímu povrchu.

Pokud na penetraci zapomenete, můžete na dokonalý výsledek rovnou zapomenout. Levné a nekvalitní barvy vám budou špinit. Pak se stačí jen lehce opřít o stěnu loktem a na oblečení ihned objevíte skvrnu.

Nejhorší situace pak přichází ve chvíli, kdy vlastníte například středně velkého psa, který svými neohrabanými pohyby barvu doslova otírá na původní podkladovou barvu. Pokud se tedy i přes všechna varování rozhodnete pro výmalbu svépomocí, vždy si zjistěte co nejvíce informací.

Malování interiérů za žádných okolností nepodceňujte. 

Proč barva ze stěn a stropů špiní?

Důvodů může být hned několik, ale nejčastěji se jedná o špatnou volbu druhu barvy. Dalším důvodem pak bývá nedodržení správných postupů, příprava podkladu, absence penetračního nátěru. Při nákupu barvy si musíte nýt jisti, proč daný typ a druh barvy pořizujete.

Pokud se vám líbí jen cena a rozhodnutí se točí kolem finančních úspor, raději si to ještě jednou rozmyslete. Klihová malba je sice atraktivní díky své nízké ceně, většinou však zklame svou výslednou kvalitou v rámci otěruvzdornosti.

Nejčastěji barva špiní?

  • volba špatného druhu barvy
  • nekvalitní barva 
  • absence penetračního nátěru
  • špatná kvalita podkladového povrchu
  • nedodržení pracovních postupů

Klihová malba má nízkou otěruvzdornost

Klihová malba patří k nejvíce rozšířeným typům barev na českém trhu. Svou popularitu si získala především díky své nízké pořizovací ceně. V rukách profesionálních malířů a za dodržení všech předepsaných postupů dokáže splnit estetickou funkci s kladeným důrazem na hygienu, ale když se do výmalby pustíte svépomocí a bez jakýchkoliv zkušeností - výmalba se většinou promění ve špinící barvu.

Ta pak při jakémkoliv kontaktu ulpívá na oděvu, kůži i srsti domácích mazlíčků.

Životnost klihové malby se odráží od daného prostředí, vlhkosti a způsobu využívání místnosti, kde byla použita.

Co když výmalba špiní, jak postupovat?

Nejhorší scénář nastává ve chvíli, kdy svou práci dokončíte a ke svému smutku zjistíte, že barva špiní a zanechává stopy na všem, co se jí jen letmo dotkne. Pokud čekáte, že vám zde dáme jednoduchý návod, jak se tohoto problému zbavit, tak se raději posaďte. Na trhu neexistuje žádný opravný sprej, kterým by stačilo špatně odvedenou práci zaslepit postřikem. Připravte se, že budete muset celou operaci opakovat a navíc se nevyhnete nepříjemnému škrábání.

Škrábání omítky se nevyhnete

Kdo se chce zbavit špinící barvy ze stěn a stropů, musí zapomenout, že své stropy a stěny někdy maloval. Před vámi se tak objevuje nepopsaný list papíru. Je třeba dodržet veškerá nutná pravidla a doporučení zkušených odborníků. Výmalbu která špiní lze opravit jen tak, že celý postup výmalby zopakujete a zajistíte správný postup jednotlivých kroků. 

Nejdříve původní nátěr oškrábejte až na základ. Každý vám doporučí oškrábat vše do posledního kousku, ale zkušení malíři vám určitě poradí, jak si práci ulehčit. Ve své podstatě stačí původní nátěr rozmydlit mýdlovou vodou.

K rozmydlení použijte klasickou houbu na koupání. Točivými pohyby se snažte vytvořit jednolitou povrchovou strukturu.

Nezapomeňte na penetraci

Rozhodně nezapomeňte na penetrační nátěr, který aplikujeme na suché zdivo. Neexistuje lepší způsob k zajištění dokonale struktury výmalby.

Penetrace minimalizuje vznik tzv. kocourů a nový nátěr mnohem lépe přilne ke zdivu. Penetračním nátěrem si radikálním způsobem navýšíte celkovou životnost výmalby.

Jaká barva nešpiní?

Nejlepší volbou do dětských pokojů, či obývacích prostor nebo jiných obdobně frekventovaných místností jsou omyvatelné nebo otěruvzdorné barvy. Ty už ze samotného názvu předurčují svou vlastnost. Dávejte si však pozor při výběru. Nikdy si nekupujte tu nejlevnější.

Levné barvy tohoto typu mnohdy balancují na samotné hranici otěru, takže se pak svými vlastnostmi od klasických barev příliš neliší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)