Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odmastit zeď před malovaním?

  

Už máte dost šedých, oprýskaných zdí ve vašem bytě, které jsou navíc upatlané od dětí? Z nic neříkající bílé barvy na vás padá deprese a toužíte po barvách, které vám vnesou radost do každodenního života? Už jste nakoupili kyblíky nejrůznějších barev, válečky a štětky jsou připravené a vy přemýšlíte jak na to. Aby byla zeď vymalovaná souměrně, sytě a bez zbytečných šmouh, je nutné zeď důkladně připravit.

Správné odmaštění usnadní práci

Pokud jste se rozhodli, že si vymalujete sami, bez pomoci profesionálů, neměli byste zapomenout zeď důkladně připravit. Taková příprava zahrnuje odstranění starého nátěru a skvrn. Jinými slovy bychom měli zeď ošetřit takovým způsobem, abychom se zbavili starého a nepřilnavého povrchu. Jedním ze základních kroků je správné odmaštění. Na nemastný povrch barva lépe přilne, netvoří skvrny a my nemusíme dělat nátěr v několika vrstvách.

Odmaštění krok za krokem

Samozřejmě existuje několik vyzkoušených a osvědčených rad a každý správný kutil preferuje to, co mu vyhovuje. Odborníci však radí použít i některé profesionální fígle. Jak tedy na to?

  • připravíme si kyblík s dostatečně teplou vodou, do které přidáme mýdlo, jar nebo jiný účinný saponát
  • pomocí houby zeď omyjte i několikrát po sobě
  • po důkladném oschnutí na zeď naneseme izolační nátěr (nitrolaky, vodní sklo, syntetické barvy) nebo použijeme některý z penetračních nátérů

Existují však i jiné způsoby. Někteří například doporučují použít savo, které působí jako bělící a zároveň dezinfekční látka, takže pomáhá zbavit se i případných plísní. Díky penetraci docílíme pevného podkladu a sjednotíme jeho savost.

Dvakrát měř, jednou řež

U malování stěn bychom se měli řídit tímto příslovím. Neměli bychom zapomenout na to, že důkladná příprava zdí a volba vhodných materiálů dokáže malování nejen usnadnit, ale v neposlední řadě ušetří čas a peníze.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (34 hlasů)

Související články