Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak oškrábat starou malbu?

  

Než začnete škrábat barvu, dobře se rozmyslete! Pokud je na omítce málo barvy, bude její seškrábání o dost složitější. Seškrabání tenké vrstvy barvy je vhodné, jen pokud následně budete:

- štukovatstěrkovat nebo tapetovat.

Pokud je na omítce vrstev několik a barva se odlupuje, není nad čím váhat. Starý nátěr musí dolů. Poradíme vám, jak na to.

Příprava - Škrábání - Uklízení

#1 Příprava

Vystěhujte co nejvíce nábytku z místnosti. Kusy, které vystěhovat nelze, přesuňte doprostřed místnosti. Vždy ale tak, aby všechna místa byla ze štaflí nebo přímo z nábytku snadno dostupná. Nábytek zakryjte igelitovou fólií a zajistěte papírovou oblepovací pásku. Nezapomeňte zakrýt podlahu, oblepte ji po celém obvodu a pod pásku zasuňte fólii. Buďte pečliví a snažte se, aby se pod fólii nemohl dostat vzduch. Při závěrečném úklidu to oceníte.

Poté na podlahu položte ještě jednu vrstvu igelitu, kterou bude v případě potřeby možné snadno odstranit. Na ni umístěte papírové kartony nebo staré látky, aby vám na podlaze zbytečně nevznikalo bláto.

Na oknech a dveřích zakryjte pouze skla. Ze zbývajících částí totiž špínu odstraníte velmi snadno a zakrýváním byste zbytečně ztráceli čas. Nezapomínejte ale na zásuvky a vypínače. Zakryjte je fólii a olepte krycí papírovou páskou. Zásuvky můžete v případě potřeby i snadno odmontovat. Dejte si ale pořádný pozor, aby do nich nevnikla voda. Je-li to možné, raději vypněte proud.

#2 Škrábeme

Nejdůležitější je, abyste starou omítku pořádně namočili. Ale zbytečně nespěchejte, nechte ji pořádně vsáknout vodu. Pokud byste začali škrábat moc rychle, příliš by vám to nešlo, navíc byste mohli poškodit štuk nebo udělat rýhy. A rozhodně by to nebyla odpočinková činnost, museli byste totiž na škrabku hodně tlačit.

Namáčení omítky ale není nic těžkého, stačí se držet tohoto postupu:

  • neotevírejte okno
  • použijte velký malířský váleček s teleskopickým nástavcem
  • namáčejte ho v horké vodě
  • přejíždějte s ním po stěně zdola nahoru
  • netlačte na něj
  • dávejte si pozor, aby vám necákala voda
  • ke stropu přejděte až v okamžiku, kdy bude váleček sušší
  • strop a přilehlé stěny namáčejte asi 10 až 15 minut

Poté můžete přistoupit k vlastním škrábání. Na to je nejvhodnější malířská patentní škrabka, pro jistotu si pořiďte rovnou dvě, při škrábání totiž dochází k jejímu zkracování. Přikládejte ji ke stěně pod malým úhlem, abyste nezničili štuk. Postupujte opačně než u namáčení – nejprve se věnujte stropu, až potom stěnám. Pokud se vám nepodaří oškrabat celou malbu, budete ji muset znovu namočit a celý postup opakovat.

Jakmile oškrábete starou malbu, nezapomeňte omítku rozmýt. Může se totiž stát, že na ní zůstanou určité nedostatky. Použijte k tomu klasickou krátkou kulatou štetku či hruby zednický filc. Namočte je v čisté horké vodě a krouživými pohyby ji rozmyjte. Stěna musí být hladká a čistá. V této části práce můžete i pořádně přitlačit. Díky tomu dojde k zalití pórů a většiny malých prasklinek. Důležité je, aby nakonec byla omítka jednobarevná.

#3 Uklízíme

Špínu neuklízejte hned, počkejte, až seškrabaný nátěr zaschne, aby bylo možné jej snáze odstranit. Jinak by se vám vytvořilo pořádné bahno. Oškrábaný nátěr omeťte z nábytku a oken dolů na zem, ze země jej nameťte na jedno místo, nejlépe doprostřed místnosti. Následně sejměte papírové kartony a staré látkoviny. Horní vrstvu igelitu na závěr smotejte tak, abyste do ní mohli zabalit veškerou seškrábanou malbu. Především si ale dejte pozor, aby se nepotrhala igelitová fólie, takové nedopatření by závěrečné úklidové práce pořádně prodloužilo. Spodní vrstvu igelitové fólie nevyhazujte. Pokud jste dodrželi postup, měla by být téměř čistá, takže ji budete moci využít na případné další práce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.45/5 (51 hlasů)





Související články