Což má mimochodem také svůj důvod. Operační sály byly původně bílé. Ta ale svou zářivostí velmi namáhala oči lékařů. Navíc se jako ideální neukázal ani druhý aspekt: Sice jsou na ní dokonale vidět skvrny, ale až příliš. A na pacienty to nepůsobilo zrovna dobře, takže se od bílého pojetí ustoupilo.
Bílá a černá, dobrý sluha, ale špatný pán
S bílou v interiéru i vy nakládejte jako se šafránem, tedy s citem. Přemíra této intenzivní barvy unavuje oči. Stejně se chová vysoký kontrast, takže pokud si interiér zařídíte ve stylu šachovnice a k bílým stěnám si koupíte černý nábytek, za chvíli můžete svého rozhodnutí poměrně litovat. Současně pamatujte, je černá barvou velmi silnou, dominantní, která ve vás může časem vyvolat poněkud tísnivý dojem.
O barvách všeobecně
Ať chceme nebo ne, tak nás barvy zásadně ovlivňují. Jejich vnímání máme dáno už od přírody. Nejpřirozenější a na pohled nejpříjemnější nám proto jsou neutrální tóny, které vyvolávají pocit klidu, jistoty a stability. Třeba hnědá je v přírodě zastoupená coby odstín dřeva. Proto je nám „důvěrně známá” a ani v interiéru s ní vedle nešlápnete. Nemusíte ale používat bezvýhradně jen tyhle odstíny. Jejich výhodou je, že jim to sluší ve spojení s každým dalším tónem. Naopak doplňující barva může být i velmi výrazná. Držte se ovšem při zemi a přidejte nejvýše jednu nebo dvě.
Matka příroda nám neomylně vtiskla ještě jeden způsob chápání barev: Venku kolem sebe uvidíte tmavou zemi a modrou oblohu. Stejný vzorec smýšlení proto přirozeně aplikujeme i na svoje bydlení: Tmavá podlaha a světlé stěny působí opět nejpřirozeněji. Tmavé barvy zároveň prostor opticky zmenšují, zatímco světlé zvětšují, což je takové zlaté pravidlo bytového designu.
Ještě jinak lze barvy dělit na teplé a studené. Do první kategorie patří třeba červená a zjednodušeně můžeme říct, že ty podněcují k aktivitě. Zástupcem druhé skupiny je modrá. Jejich účinek je přesně opačný: Dokáží nás utlumit. A pozor, neutrální barvy mohou zpravidla zastupovat oba póly. Pak dbejte na to, abyste je sladili. Nejlépe poslouží drobný příklad: K bílé zvolte zase studené odstíny, zatímco odstín slonové kosti se lépe snese s těmi teplými.
Co vás ale zajímá nejvíce, to je, jakou barvu kam použít. Jdeme na to.
Jak si vymalovat ložnici?
V ložnici mají své místo především barvy tlumené a teplé, aby vás naladily k odpočinku. Pravda je, že povzbuzení do intimních radovánek s partnerem může být v jistém směru i k užitku, ale přece jen buďte s krvavě rudou opatrní. Úplně zříci se nemusíte žluté, stačí, když nebude citronová, ale lépe teplejší hořčicová. Ideální volbou je modrá, můžete sáhnout i po tlumené zelené.
Kterou barvu použít do kuchyně?
Tady spolehlivě funguje jedno: Červená podporuje chuť k jídlu. Navíc jde o aktivizující teplou barvu, podobně jako u žluté nebo oranžové. Na to myslete zejména tehdy, máte-li kuchyni propojenou s obývacím pokojem. Pak vás tohle barevné ladění spíše nabudí. Do kuchyně se ovšem nehodí zelená. Proč? Ovlivňuje totiž opticky barvu pokrmů. Opět se tu projevuje to, čím nás vybavila příroda: Instinkt varuje, že zelené jídlo je zkažené.
Které odstíny se hodí do obývacího pokoje?
V tomto případě dostává do velké míry prostor váš vkus, z hlediska působení na duši jsou zásady velmi volné. Zakázány nejsou prakticky žádné barvy, záleží jen na tom, zda jste osobnost dynamická a zvolíte neonově zelenou nebo naopak; flegmatici sáhnou po temně švestkově fialové.
Do jakých tónů vyladit dětský pokoj?
Vzhledem k jeho multifunkčnosti je to trochu složitější, psychologové jsou každopádně zastánci decentního zacházení s červenou. Jinak by si tu dítě moc neodpočinulo. Oblíbené jsou barvy napříč celým spektrem, pro obě pohlaví žlutá, děvčátka mají ráda klasickou růžovou i méně tradiční fialovou (která ovšem ve tmavém podání může působit poněkud zádumčivě, což se pro nejmenší moc nehodí), chlapce zase potěšíte s modrou. Tu zkuste použít spíše v odstínu baby blue, tedy jemné světlé barvy, královská modř opět může vyvolat poněkud nepřístupný dojem.