Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak namalovat strom na zeď?

  

Pokud Vás doma omrzely jednobarevné stěny a nechcete znovu malovat, tapetovat ani používat váleček, nakreslit si obraz přímo na zeď je skvělý nápad jak do vašeho pokoje vetknout něco nového, jedinečného a oživit si prostor.

Obrazové malby na stěnu se hodí prakticky všude. Úžasně vypadají i na netradičně členěných prostorách jako jsou schodiště, výklenky a podloubí. Můžete tak vytvořit i plastický obraz. Vyzdobte si pomocí své fantazie jakoukoliv část svého bytu. Váš strom bude oživením v obývacím pokoji, ložnici a zejména jej ocení vaše děti v dětském pokoji.

Máte-li chuť začít tvořit, užijte si malování na zeď a popusťte uzdu své fantazii. Konečně můžete mít strom takový, jaký jej chcete mít. Může být věrnou fotografií skutečného stromu, nebo naopak v abstraktním pojetí. Může mít reálné barvy, ale také úplně jiné, než je u stromu obvyklé.

Na vašem stromě může růst cokoliv, bonbóny, bankovky, vaše sny i tajná přání. V interiéru můžete vytvořit i rodinný strom v podobě rodokmenu. Na konci větví mohou být fotografie členů vaší rodiny. Pokud neumíte malovat, použijte šablonu.

Příprava stěny

Stěna by měla být suchá, hladká, zbavená všech nerovností a nečistot. Pak se na ni bude dobře aplikovat šablona i perfektně malovat. Pokud tedy vaše stěna obsahuje nerovnosti, nejdříve ji pečlivě vyhlaďte a podklad čistě vymalujte a pořádně nechte zaschnout, aby se vám barvy nevpíjely do sebe.

Šablony

  • Vyrobte si ji sami, namalujte dle svých představ na balicí papír a vyřízněte žiletkou nebo pracovním nožem na pevné dřevěné desce. Pak ji připevněte na zeď malířskou pásku. Přesně tou, kterou přelepujete vypínače a rámy dveří, když chcete kvalitně vymalovat a ušetřit si práci s úklidem.
  • Pokud si na to netroufáte, lze ji zakoupit už hotovou, stačí si jen vybrat. Šablony jsou vyrobeny z přilnavého materiálu a na trhu je opravdu velký výběr. 

Pokud jste opravdový profesionál, malujete velmi dobře a dovedete si tužkou namalovat jemnou obrysovou konturu na zeď podle předlohy nebo přímo z hlavy, věřím, že si malování na zeď opravdu užijete.

Postup

  • Z rubové strany šablony připevněte papírovou lepicí páskou kopírovací papír a obrys překreslete na plátno. Můžete také na rubovou stranu nanést vrstvu černé křídy nebo pastelu, bude to mít stejný efekt jako kopírák. Dejte ale pozor, ať si zeď příliš nezašpiníte. 
  • Pak ji připevněte na zeď malířskou pásku. Přesně tou, kterou přelepujete vypínače a rámy dveří, když chcete kvalitně vymalovat a ušetřit si práci s úklidem. Přilepte ji opravdu pečlivě, ať se vám při samotném malování nedostane barva pod ni a nemusíte pak zamalovávat složitě místa, kde jste přetáhli. 

Obyčejnou tužku okopírujeme všechny obrysy na šabloně pouhým obtáhnutím, obrysy se přenesou na zeď. Při kopírování moc netlačte, ať máte na stěně pouze tenkou linku, ale linka zase musí být vidět, tak si raději na kousku vyzkoušejte, jaký tlak je třeba. Musí být viditelná, ať se máte čeho držet a dobře se vám maluje.

Samotná malba

  • Vymalovat dekor můžete plochým tupovacím štětcem a je dobré mít přichystané různé šířky. 
  • Také lze vyplňovat místo po místu houbičkou, použijte houbičku na nádobí. 
  • Použijete-li nanášení barvy malým kartáčkem, obraz bude plastický. 
  • Další možnost je barvu nastříkat sprejem. Při použití spreje stříkejte z patřičné vzdálenosti, jinak vám může hustý a prudký postřik stékat po šabloně. Doporučujeme minimálně 10 až 20 cm vzdálenost od šablony.
  • Barvu lze nanášet malým a velkým válečkem, barva bude celistvá. 

Zkuste třeba i nastříkávat štětcem jakoby cákáním, v podobě kapek nanesete barvu místečko po místu a obrázek bude mít zase úplně jiný vzhled.

Pokud budete malovat čímkoliv, je třeba, aby barva měla hustší konzistenci a nestékala po šabloně. Malujte pomalu a precizně tak, aby pohyby štětcem nebo třeba houbičkou šablonu těsně kopírovaly a nezajížděly pod ni.

Šablonu sundejte teprve po zaschnutí malby, pokud se ji pokusíte odstranit dříve, hrozí rozmazání barvy. Nevyplatí se být netrpěliví. V případě, že se vám přece jen dostane barva pod šablonu, malým štětečkem dočistěte váš obraz do požadovaného vzhledu. To provádějte zase až po zaschnutí obrazu, aby se vám barvy nesmíchaly.

Barvy

Na trhu je perfektní výběr barev. Vodou omyvatelné, světlostálé i otěruvzdorné. Používejte pouze zdravotně nezávadné s dlouhou trvanlivostí. Můžete je koupit hotové, nebo si je nechat namíchat podle vzorníku. V prostorech pak není nutné větrat a můžete v nich ihned přebývat bezprostředně po dokončení práce.

Barvy neřeďte, štětec můžete namáčet přímo. Pokud si je mícháte, použijte tónovací barvy k namíchání vhodného odstínu. Část si odlejte do malé nádobky a domíchejte si požadovaný odstín tónovací barvou.

Pokud je to třeba sytějších barev, po zaschnutí vybarvěte váš obrázek znovu. Pokud kreslíte na barevný podklad, bílou barvu je lépe použít několikrát. Úplně naposled je můžete obrázek jemně obtáhnout černou barvou a konturou mu dodat výrazný tvar. Nedoporučujeme konturou začínat, nelze se vyvarovat přetáhnutí. K tomu budete potřebovat malý štětec, který není vůbec roztřepený a pěknou dávku trpělivosti. Pracujte pomalu a užijte si každý tah štětcem. Výsledek vám bude odměnou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (3 hlasy)

Související články