Snížení stropu pomocí:
Stropní kazety
Pokud se jedná o poslední důvod (nerovnost či popraskaný strop), je nejjednodušší a nejlevnější možností renovace nalepením stropních kazet, které se pohybují od 55Kč/m2 do 110Kč/m2.
Na trhu se pohybuje široká škála těchto polystyrenových kazet různých tvarů i barev a je zde i možnost kazety přemalovat libovolnou malířskou barvou, dle vašich představ.
Tloušťka těchto desek je pouze 15mm, takže změna v úspoře tepla bude skutečně minimální ne-li žádná.
Co se snižování stropů týče - čím větší tloušťka izolace (skelná vata, polystyren), tím je úspornost tepla větší. Kazety se lepí na strop pomocí lepidla na polystyren, které koupíme ve stavebnictví nebo v obchodních domech řetězců zaměřujících se na potřeby pro dům a zahradu.
Polystyrenové desky
V případě, že nám nejde jen o modernější vzhled našeho stropu, ale i o zateplení, budeme muset zvýšit tloušťku izolace minimálně na 10cm. Polystyrenové desky a další pomůcky k tomu potřebné seženeme též ve výše zmíněných obchodech. Tyto desky se na strop upevňují dle typu stropu (dřevěný či betonový).
Na dřevěný strop jednotlivé desky přivrtáme pomocí šroubů a talířových hmoždinek, které se zapustí tak, aby nepřesahovaly přes desku. Dále máme více možností estetické úpravy a to je buď nalepení polystyrenových kazet (viz výše) nebo klasické štukování – armovací tkanina (perlinka), lepidlo a nakonec štuk či fasádní barva.
Nyní jsme se zabývali metodami snížení stropu, které by zvládl i zručnější kutil sám. Následující metody jsou však technicky náročnější, které nedoporučujeme úplným laikům. Pokud si nejste s těmito metodami příliš jistí, najměte raději zkušeného řemeslníka či ověřenou firmu.
Sádrokartonové podhledy
Tato metoda je v domácnostech nejvyužívanější – na oko vypadá nejlépe, úspora energie je vysoká (dle výšky izolace), ale bohužel je to také jedna z dražších možností.
Výhodami sádrokartonového stropu je také to, že pod něj můžeme uschovat elektrickou kabeláž či je zde možnost rozmístění moderních bodových svítidel.
Jednou z velkých nevýhod však je nemožnost jednoduché demontáže – pokud budete chtít na strop zavěsit něco těžkého např. houpačku či rozepřít třeba taneční tyč (mezi tanečnicemi Pole dance často řešený problém) budete muset do podhledu vyříznout díru a zavěšovat či rozpínat přímo o strop.
Jak na sádrokartonový strop?
- Na zeď se v požadované výši nového stropu navrtávají kovové lišty „UD“ (po obvodu místnosti), na které se nasazují lišty „CD“ pomocí křížových spojek. Tím nám vznikne kovová konstrukce připomínající mříž s mezerami velkými 40-50cm.
- Celou konstrukci musíme na strop ještě upevnit nosnými kovovými dráty, aby se tíha stropu rozložila do více bodů.
- Poté shora na rastr vkládáme tepelnou izolaci – skelnou vatu. Dále na kovový rastr zespodu oboustrannou lepící páskou nalepíme parotěsnou či odrazovou fólii.
- Dalším krokem je zaklápění stropu sádrokartonovými deskami, které přivrtáváme na kovový rastr.
- Přechody mezi deskami zaplníme sádrovým tmelem, který zabrousíme brusným papírem.
- Poslední fází je vymalování třemi vrstvami libovolné malířské barvy.
Vymalování dívčího pokoje | Jak malovat pokoj? - volba barev
Minerální podhledy
Tato metoda se využívá spíše v průmyslových, obchodních či kancelářských prostorech, ale díky její praktičnosti a snadné demontáži se občas objeví i v domácnostech. Technika je podobná jako u metody předchozí, kovové rastry však musejí odpovídat velikosti minerálních desek, které poté rastrem prostrčíme a usadíme shora.
Palubkové stropy
Je tu samozřejmě i možnost snížení stropu, která se více hodí do „přírodních“ interiérů. S využitím dřevěných latí vyrobíme mříž podobnou kovovému rastru, na kterou dřevěné palubky upevníme delšími hřebíky/vruty.
Užitečný tip:
U snižování stropu jakoukoli metodou nezapomeňte na elektrickou kabeláž např. k osvětlení. U některých druhů stropů by Vám tato chyba mohla zbytečně přidělat spoustu hodin práce navíc.