OSB desky bez a s perodrážkou

OSB desky jako praktický stavební materiál asi netřeba nikomu dlouze představovat. Vydobyly si oblibu nejen u domácích kutilů, ale i profesionálů, díky svým jedinečným vlastnostem. Z hlediska širokoúhlého použití se uplatňují v mnoha odvětvích stavebních prací. Vyrábějí se ze ponejvíce ze tří až čtyř k sobě stlačených desek z velkoplošných třísek. Každý výrobce se uchyluje k o něco rozdílné technologii, což se promítá i na kvalitě. Proto je vhodné udělat si před koupí aspoň základní průzkum.

OSB desky jsou nejčastěji k dostání v tloušťkách od 12mm do 25mm podle konkrétní potřeby a v šikovné variantě perodrážky. Tato deska z jehličnatých stromů má oproti klasickému typu s rovnými stranami takzvané pero a drážku, díky kterým do sebe jednotlivé hrany snadno zapadnou a tvoří tak mnohem solidnější celek i při obložení rozsáhlejších ploch. To se samo sebou pozitivně promítá do izolačních schopností materiálu. Za zmínku stojí i prokázaná odolnost vůči povětrnostním podmínkám a otřesům.

Jaká je pevnost OSB desek?

Jednou z velmi ceněných vlastností OSB desek s perodrážkou je jejich stabilní pevnost. V číslech se hovoří o 24 – 28 MPa na hlavní a 14 – 15 MPa na vedlejší ose pevnosti v ohybu, podle vybrané tloušťky. Přestože jsou lepené z malých částí pod velkým tlakem, dají se opracovat snadno jako celistvé dřevo. V ohýbání jsou velmi pevné a vynikají tvarovou stálostí. Jsou poměrně odolné i vůči většímu tahu a tlaku. Také proto je tak lehké je ukotvit; navíc použité spojovací materiály nepodléhají tendenci se za běžných podmínek uvolňovat. I díky těmto vlastnostem si získaly status spolehlivého nosného materiálu.

Desky ze dřevaDruhy desek bez perodrážky - OSB, dřevotřískové (Autor 59265321@N03 CC)

Odolají desky vodě?

Když dojde na dřevo, mnohé určitě napadne, jak je to s náchylností na vlhké prostředí. Opak je ale pravdou. Pro slepení jednotlivých vrstev pod silným tlakem se používá pryskyřice obohacená o parafinovou emulzi, což zajišťuje povrchu důležitou voděodpudivou ochranu proti nepříznivým vlivům jako například větru a jiným klimatickým nepřízním. Což ale neznamená, že odolají přímému nebo dokonce dlouhodobému kontaktu s vodou. Ať je úprava OSB desek jakákoliv, z největší části je stále tvoří dřevo, které při kontaktu s vodou rádo mění tvar, v krajním případě i konzistenci. Případné změny ve struktuře se však dějí rovnoměrněji než u dřevěné hmoty vcelku. Obecně platí, že desky s perodrážkou jsou do vlhkého prostředí vhodnější než klasické s rovnou hranou.

Na co se dají použít v interiéru?

OSB desky můžete využít k široké škále stavebních prací od drobných úprav, až po rozsáhlejší projekty. Velké oblibě se těší v oblasti interiérů, což je pochopitelné díky mnohem menším výkyvům vlhkosti a teplot. Dají se z nich zhotovit různé přepážky, sendvičové panely stropních a střešních konstrukcí nebo konečné obložení stropů a stěn. Pro svůj přírodní vzhled se staly i žádaným dekorativním prvkem. Zužitkují se i pro výrobu palet a dokonce z nich není problém vyrobit nábytek. Nosné vlastnosti využívají bednáři, tesaři, podlaháři i stavaři stropních nosníků. U plovoucích podlah se používají také v nášlapných vrstvách. Užitek v nich našli i filmaři při stavbách dočasných kulis a pořadatelé kulturních akcí pro svá jeviště.

Můžeme je použít i v exteriéru?

Použitím uvnitř budov však jejich využití zdaleka nekončí. Při dodržení základních doporučení, především styku s nadměrnou vlhkostí, se dají použít i při práci v exteriérech. Můžete je snadno využít pro stavbu zahradních domků či kůlen krytých dostatečným přesahem střechy. Hodí se i na terasy a dočasná bednění rozpracovaných základů a otvorů neosazených okny nebo dveřmi. Při správném položení střešních krytin není na škodu OSB desky použít pod asfaltové šindele. Výjimkou nejsou ani celé dřevostavby. Při použítí venku se však vždy vyplatí sledovat parametry prodejce, především doporučenou třídu vlhkosti.

Dům z OSBPoužití OSB desek v exteriéru (Autor tomas t. CC)

Jaké jsou možnosti povrchových úprav?

I přes své zastánce ne každému vzhled lepených třísek vyhovuje. Pokud patříte mezi ně, čeká vás pravděpodobně práce navíc, protože není mnoho povrchových úprav, které lze na desky aplikovat přímo. Samozřejmě kromě těch mechanických. Ty ale design jako takový příliš neovlivní. V čem je zakopaný pes? Dřevěný materiál jednoduše neustále pracuje. A tak, přestože si drží na pohled velmi stabilní tvar, nanesená omítka by vás rychle přesvědčila o opaku. Je proto v takovém případě spolehlivější, pustit se navrch do další úpravy, ať už zateplovacího charakteru, nebo prostě vrstvou textilie, která se s omítkou popasuje lépe.

Jinak se úpravy povrchu příliš neliší od práce se dřevem. Pakliže budete lakovat, je nezbytné desky nejprve připravit obroušením. Lak se potom lépe vsakuje a neloupe se z odolného povrchu. Nátěrů můžete vybírat několikero. Ať už pro zefektivnění odolnosti vůči vlhku, nebo z čistě estetického hlediska.

Rozhodli jste se pro OSB desky s perodrážkou? - Skvělá volba. A to i pro vaše zdraví a dopad na životní prostředí. Použité materiály jsou pro velmi nízky obsah formaldehydu zdravotně nezávadné, a proto vhodné pro použití v kontaktním prostředí s člověkem. Pamatujte ovšem, že koupí teprve začínáte udávat jejich vlastnostem hodnotu konkrétně pro vás. Je třeba dbát především na výše zmíněné aspekty, jako je například bránění přímého styku s vodou, také mechanická opotřebení neopatrným zacházením a v neposlední řadě kvalitní povrchovou úpravu. Každý z nich rozhoduje o jejich životnosti, tudíž i o správnosti investice, kterou jste do stavebních materiálů vložili. Při dodržení těchto zásad dostanete kvalitní stavební materiál za příjemně nízkou cenu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články