Oprava betonové podlahy stěrkováním

Podlaha musí splňovat několik důležitých kritérií, jako jsou pevnost, rovnost, odolnost proti chemickým látkám, mrazuvzdornost, žáruvzdornost, musí mít dobrou životnost, ale i dobré tepelně-izolační vlastnosti. Někdy se ale stává, že nedokonalou prací, vlivem počasí, ale i samotnými stavebními materiály dochází k popraskání podlahy.

Ze začátku jsou to malé praskliny, kterých si nemusíte ani všimnout. Ale vlivem počasí, či nějakým pohybem, dochází ke zvětšování prasklin a těch si poté určitě všimnete. Jednak samotným pohledem, ale pokud máte na betonové podlaze koberce, či jiné zátěžové materiály, tak také nerovnou chůzi. Rozhodně byste neměli opravu odkládat, jelikož časem by se vám mohla rekonstrukce prodražit a mohlo by dojít i k poškození vašeho zdraví, či nemovitých věcí.

Pokud se jedná o drobnější praskliny, postačí vám k tomu trocha betonu. Samozřejmě, že to není dokonalá oprava, ale na nějakou dobu to postačí. Rozhodnete-li se, ale pro celkovou rekonstrukci betonové podlahy, existuje způsob zvaný „stěrkování“.

Co je to stěrkování?

Stěrkování je metoda, která vyrovnává, ale i dokonale zalije praskliny podlahy, pomocí samonivelační stěrky. Stěrkování zvládne šikovný kutil, ale tuto práci raději ponecháváme na odborné firmě. Jednak má zkušenosti, ale i technické pomůcky, které bychom museli ještě přikoupit. Musíte si ale připravit i několik tisíce korun za vykonání této rekonstrukce. Největší položkou bude ovšem práce a potom použitý materiál. Ale takto chodí. Chcete-li mít něco krásné, rovné, odborná a hlavně renovovaná firma vám tuto rekonstrukci může zajistit.

Stěrkování vlastníma rukama

  • Před samotným stěrkování, je důležité to, aby podlaha byla čistá, zbavená různých nečistot a pokud možno i větších nerovností.
  • Podlaha se penetruje různými penetračními nátěry, které jsou vhodné na betonovou podlahu. Nechá se vyschnout (ztvrdnout).
  • Než použijete samonivelační stěrku, je dobré si olepit všechny rohy, či vymezené prostory, aby zbytečně nedocházelo k jejímu úniku.
  • Následuje stěrkování samonivelační stěrkou. Ve větším plastovém, či kovovém kbelíku si ji připravíme dle návodu. Dobře rozmícháme elektrickou míchačkou, aby v ní nebyly hrudky. Následně ji lijeme na podlahu a pomocí plastového válečku, který je opatřen trny odvzdušňujeme.
  • Postupem vždy směrem k východu.

Místnost by měla mít optimální teplotu kolem 15 °C. Rozhodně se vám bude lépe pracovat v teplejších a slunnějších dnech.

Předností je i to, že si můžete vybrat nejen z různého barevného provedení samonivelačních stěrek, ale i to, zdali chcete mat či lest.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.75/5 (4 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články