Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

LIAPORové kamenivo pro vyrovnání a izolování podlah

  

Co je to Liapor a na co se dá použít? To jsou určitě základní otázky, které si položí nejeden kutil. Zkušenější odborníci, se již určitě setkali s tímto stavební materiálem, který má jediný účel a to vyrovnat/zaizolovat podlahy, ale i stěny. Nejdříve si tedy pojďme představit, z čeho se skládá a jaké má vlastnosti.

 Liapor je stavební materiál, přesněji keramický materiál, který je vyroben z přírodních jílů.

Obecně o přírodních jílech

Přírodní jíl se ve stavebnictví používá od pradávna. Ať už bylo při stavbě hradů, menších domků, tvrzí, ale taktéž sloužil jako utěsňující materiál.

Patří k nejstaršímu izolačnímu materiálu vůbec. Mezi jeho základní vlastnosti patři to, že s kombinací s vodou (do 20 % hm.) je snadno tvarovatelný, celiství. Po vytvrzení získává dobrou mechanickou pevnost, ale i odolnost proti okolnímu prostředí, zejména vlhkosti a vody.

Samozřejmě, že jíl není 100% utěsňujícím materiálem, ale zajišťuje dobrou a optimální vlhkost ve vašem domě, bytě a podobně. A právě vlhkost je největším problémem ať už při novostavbách, či starších domech. Proto se mnoho firem, ale i odborníků přes stavebnictví rozhodlo pro výzkum a následnou aplikaci přírodního jílů.

Trvalo to zhruba 25 let, než se na trhu objevila stavební novinka - Liapor.

Použití jílových izolací

  • Ochrana zdiva pod úrovní volné vody - Jílová izolace tohoto typu jsou nejúčinnější ve stále zavlhlých místnostech. Je to velmi dobrá, účinná, jednoduchá izolace, které ochrání zdivo proti vodě. Navíc je poměrně méně nákladná, než kombinovaná izolace stěn.
  • Ochrana podzemního zdiva - Kdysi se často stavěli stavby v blízkosti vod a určitě se neuvažovalo o tom, co může hlavně spodní voda způsobit. Postupem času se ze zdiva stala houba, která nejen poničila stavbu, majetek, ale měla i negativní vliv na zdraví člověka. Proto se v dnešní době při renovovaci podzemích zdiv používá přírodního jílu, který zabezpečí optimální vlhkost, ale i pružnost stěn. Snad nejznámější rekonstrukci podzemních prostor je letohrádek Kinských.
  • Rekonstrukce podlah - I když mobilní domy rostou jako houby po dešti, někteří z nás si raději pořídí starší domek, chalupu, či byt. Někdy se může stát, že následná rekonstrukce vás bude stát, tak jako nový domov. Ale na druhou stranu získáte krásné okolí, klid, volnost. Co se týče podlah, tato rekonstrukce by se neměla nikdy podcenit. Vždyť po podlaze chodíte skoro celý den a je-li nějak poškozená, může mít negativní vliv nejen na vaše zdraví, ale i na váš majetek.

Liapor

Pojďme se tedy podívat, kdo vyrábí tento stavební materiál. Liapor je obchodní značka Keramzitu, jež vyrábí skupina evropských výrobců lehkých stavebních hmot Lias. V České republice se lehké keramické kamenivo vyrábí už od roku 1964 ve Vintířově. Tato společnost spolupracuje se mnoha stavebními firmami a projektanty po celé Evropě.

Výroba

Spočívá ve vytěžení a vytřídění přírodního jílu ze Sokolovské pánve. Dále se drtí, plastifikuje a vytváří se granule o různých velikostech a tvarech. Následně se vypálí o teplotě 1150 °C, poté přechází do chladiče a konečnou fázi je třídění na jednotlivé frakce.

Obecné vlastnosti

Liapor je přírodní jíl, který je zpracován nejmodernějšími technologiemi a dalšími přísadami. Je to lehký granulát s téměř kulovitými zrny a s vnitřní stejnoměrnou pórovitou strukturou a uzavřeným slinutým povrchem. Díky těmto pórům zajišťuje

  • malou nasákavost
  • pevnost a stálost
  • odolnost proti mrazu i ohni
  • zdravotní nezávadnost
  • má nízkou objemovou hmotnost
  • vyniká jako dobrý tepelně-izolační materiál

Rychlá rekonstrukce podlah

Liapor se řadí do suchých metod. Tedy bez použití vody. Rychlá, "levná" rekonstrukce, která vám zajistí rovný, dokonalý povrch, je ihned pochozí a navíc má tepelné a akustické vlastnosti. Díky lehkosti nezatěžuje nosné konstrukce staveb a je možné ho použít i na střešní nástavby. Navíc umožňuje i bezpečné uložení rozvodu topení a elektroinstalací.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)





Související články