Jak na rekonstrukci podlahy? - tradiční vs. oblíbené metody

Koupili jste si starší dům, či byt a chatu? Prvně co byste měli udělat je zkontrolovat zda podlahy nebotřebují rekonstrukci.

Po podlaze chodíte pravidelně a jeli křivá, či má různé trhliny, je nutné ji opravit. Rovný, hladký povrch je velmi důležitý jak pro naši správnou chůzi (nezatěžujeme klouby), ale i pro následné umístění nábytku a jiného vybavení v místnosti.

Jak a čím rekonstruovat podlahu? Existuje několik řešení. Všechno se odvíjí jak od vašich finančních možností, tak o představě nového majitele, jaký vzhled má mít nová podlaha. V tomto článku je pár možností, jak toho dosáhnout.

Tradiční metoda – beton, cementová stěrka

Beton je zpravidla směs vody, písku a pojiva. Pojivem je obvykle cement. Můžete si jej připravit pomocí míchačky, ale i pumpy (mixokret). Beton je velice oblíbený stavební materiál, který vyniká jednak levnou pořizovací cenou, je odolný proti požáru, má vysokou pevnost, ale i práce s ním je jednoduchá.

Rekonstrukci zvládne nejeden šikovný kutil.

Beton má i negativní vlastnosti. Mezi něž patří vysoké časové nároky na vytvrdnutí/vyschnutí, mohou se tvořit trhliny, a pokud nemáte rovnou desku, či jiný stavební nástroj, kterým uhlazujte podlahu, je velmi náchylný na nerovnosti.

Dá se ovlivnit pevnost betonu? Ano dá. Je to na základně druhu použitého cementu, prostředí, teplotním namáháním, poměrem vody, písku a pojiva, hydraulickým namáháním. Čím lépe si připravíte jak samotný beton, tak podmínky, tím lepších vlastností betonu docílíte a práce s ním bude jednodušší.

Než začnete s rekonstrukcí podlahy betonem, musíte odstranit různou nečistotu na povrchu, jsou-li v podlaze různé trhliny, je nutné je přetmelit například lepidlem, či jiným stavebním materiálem. Pokud je beton dostatečně vyschlý, můžete na něho položit finální nášlapnou vrstvu (koberec, dlažbu, dřevěnou podlahu a podobně). Víco o podlahových krytinách zde.

Obnova podlahy - betonování podkladní nosné vrstvy - jaké jsou podlahové vrstvy

Betonování podlahy - podkladní beton pod hydroizolaci

Oblíbená metoda – suchá cesta

Tato rekonstrukce se provádí pomocí lehkého keramického kameniva Liapor (keramzit).

Základní informace o Liaporu - Liapor je stavební granulát, který se vyrábí expandováním přírodního jílu. Díky jeho vlastnostem a postupem zpracování, vyniká v pevnosti, malé nasákavosti, zdravotní nezávadnosti, ale i velmi nízké hmotnosti, či tepelně - izolačních vlastností. Liapor je obchodní značka Keramzitu, a je velice známá, oblíbená jak v Evropě, tak na jiných kontinentech.

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci podlahy suchou cestou, získáte tyto pozitivní vlastnosti:

  • instalace je rychlá a snadná
  • podlaha je ihned pochozí
  • má skvělé tepelně – izolační vlastnosti
  • 100% zdravotní nezávadnost
  • umožňuje bezpečné uložení rozvodů tepla a elektroinstalací
  • mrazuvzdornost
  • žáruvzdornost
  • stálost

Nicméně i Liapor má pár negativních vlastností:

Je to především velká prašnost při aplikaci. Proto je dobré mít pootevřená okna či dveře, ale nesmí být velký průvan v místnosti. Dále je to cena. I když se jedná o moderní stavební výrobek, pořizovací cena je oproti betonu výrazně vyšší.

Postup rekonstrukce podlahy je skoro obdobný jako u betonu. Tedy než začnete vyrovnávat podlahu Liaporem, podlaha musí být dobře očištěna. Dále se doporučuje na stávající konstrukci položit separační vrstvu (například netkanou geotextilii) a následně aplikovat Liapor. Liapor se při ukládání hutní pouze ručně a to buď hladítkem, či dřevěnou laťkou. Na takto připravenou podlahu je možné pokládat jakoukoliv finální nášlapnou vrstvu (dřevěná podlaha, dlažba, sádrokartonové desky a podobně).


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.13/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články


Aktuální články