Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na odstranění hluku zvukovou izolací podlahy?

  

Jednou z možností jak snížit hluk vaši podlahy při chůzi, cvičení, či hlučných sousedů, rodinky, je zvuková izolace podlahy. Zvuk je mechanické vlnění přenášené vzduchem. Příliš hlučný zvuk nepříjemně působí na naše zdraví, jak po stránce psychické, tak fyzické. Hladina hluku (zvuku) je daná normou č. 502/2000 Sb., která přesně definuje co je to zvuk, hluk, jejich parametry, čím se měří a jaké jsou jejich limity.

Existují dva požadavky na zvukovou izolaci:

  • vzduchové šíření – vzduchová neprůvzdušnost (přenos zvuku z místnosti do místnosti, například hlasitá hudba, mluvení, smích)
  • zvuk kročejový – kročejová neprůvzdušnost (vzniká v důsledku dynamického zatížení mechanickými nárazy do konstrukce, jako je chůze, manipulace s nábytkem a podobně)

Jaké jsou tedy dostupné stavební materiály, které nám sníží zvuk?

Akustická plovoucí podlaha – lehká

Mezi nejznámější výrobce akustických plovoucích podlah jsou firmy: ISOVER, ROCKWOOL.

Izolace ROCKWOOLROCKWOOL (Autor Jane Mejdahl CC)

Plovoucí podlahu, určitě zná skoro každý člověk. Jedná se o desky, které jsou vyrobeny buď z přírodního dřeva, nebo jeho imitací. Pokládají se na rovný podklad a vytvářejí krásnou dřevěnou podlahu.

Známe dva typy plovoucích podlah a to: těžká a lehká

Rozdíl mezi nimi je jednak ve složení, ale i v zatížení podlahy. Lehká plovoucí podlaha se vyrábí z desek a jedná se o suchou montáž, kdežto těžká plovoucí podlaha je tvořena vrstvou anhydridu, či betonu a vyztužené sítě. My se budeme zajímat o lehkou plovoucí akustickou podlahu, jelikož práce s ní je mnohem rychlejší, lehčejší.

Lehké plovoucí podlahy se skládají ze tří vrstev a to: izolační, roznášející a nášlapné vrstvy.

Izolační vrstva je většinou vyrobena z minerálních vláken, které dokáží pohlcovat zvuk nejen z okolních bytů, ulic. Navíc minerální vlákna dokážou udržet teplo a tím nám sníží náklady na vytápění.

Roznášecí vrstvy jsou především desky vyrobeny z dřevotřísek. Mezi nejznámější roznášející desky patří výrobek OSB Superfinish od Rockwool, který se skládá ze tří vrstev - zajišťující výbornou stabilitu a pevnost podlahy.

Nášlapná vrstva vytváří další vrstvu, nebo povrchovou úpravu izolačních vrstev. Nášlapná vrstva může být jak koberec, PVC, ale i keramická dlažba.

Výhody akustické plovoucí podlahy

  • snadná, rychlá montáž
  • stálá životnost
  • vynikající akustické vlastnosti
  • staticky únosná podlaha
  • dobré tepelné vlastnosti
  • dobrá stabilita podlahy
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (2 hlasy)

Související články