Toužíte po krásném přírodním designu? Líbí se vám profil smrkového dřeva? Obkladové palubky ze smrku představují rychlé a efektivní řešení pro interiér i exteriér. Ať už plánujete tónovanou nebo bezbarvou úpravu, budou pro Vás vybroušené palubky tím pravým ořechovým.
Smrkové obkladové palubky
Vlastnosti a vzhled
Palubky můžeme rozdělit podle několika kritérií. Jedním z hlavních je použitý materiál. Přestože je možné sehnat na trhu i plastové modely, ověřenou klasikou zůstávají dřevěné. Obecně platí, že palubky jsou čtyřstranně opracovaná a vysušená prkna. Na boční straně prkna je umísněno pero a drážka, zatímco horní strana zůstává hladce zbroušena. Využít je můžeme pro obkládání interiéru i venkovní fasády. Pro exteriér se doporučuje využít palubky o šířce kolem 19 mm, pro vnitřní obkládání potom palubky o několik milimetrů tenší.
Palubky dle typu dřeva
Pojďme se podívat, z jakých dřevin se nejčastěji obkladové palubky vyrábí:
- smrkové palubky – Jedná se o nejoblíbenější typ palubek, především díky jejich univerzálnímu využití. Smrkové palubky jsou vhodné pro pozdější nátěr, vypadají však hezky i s bezbarvým lakem. Velkou předností tohoto tradičního českého dřeva je malá sukovitost, která u jiných typů dřevin často snižuje kvalitu. Vzhledem k dostatku smrkového dřeva se smrkové palubky pohybují v nižší cenové kategorii.
- dubové palubky – Díky tvrdosti dřeva a odolnosti jsou vhodné jako podlahová krytina. Cena je většinou vyšší než u smrkových palubek, výhodou je však dlouhá životnost.
- borové palubky – Ve srovnání se smrkovým dřevem je borovicové o několik stupňů tmavší, vyznačuje se také častějšími suky. Předností borových palubek může být jejich estetičnost.
- modřínové palubky – Dřevo z modřínu je typické svojí tvrdostí a odolností vůči poškození. Často jsou tyto palubky využívány na podlahy i exteriérové obkládání.
- exotické dřeviny – Na trhu se můžete setkat s mnoha dalšími typy dřevin, které se pro výrobu palubek využívají. Specifické jsou profilem dřeva, ale často také cenou.
Montáž
Samotné montování je velmi jednoduchá záležitost, díky bočnímu zbroušení prkna, ve kterém je vytvořeno pero a drážka. Jednoduchým zasunutím pera do drážky vytvoříte spoj, který není možné jednoduchým tahem oddělit. Spoj tak zabraňuje vzniku nechtěných mezer a zaručuje, že jednotlivé desky na sebe dokonale přiléhají. V nabídce můžeme nalézt různé typy spojů. Záleží na Vaší představě o konečném výsledku. Pokud chcete, aby byl spoj viditelný, můžete zvolit variantu, kde jsou pera i drážky mírně zkoseny. Vytvoří se tak mezera, která není vnímána jako nedostatek, ale jako estetický prvek. Pokud chcete, aby na sebe palubky přiléhaly, zvolte pravoúhle řezaná prkna, u kterých se dokonale eliminuje vznik nechtěných mezer.
Předchozí článek Další článek
Úvod › Seznam štítků › Palubky
Související články
- Přechodové profily a okrajové lišty
- Podlaha z desek FERMACELL - Sádrovláknité desky
- Smrkové obkladové palubky
- Jak vybrat a pokládat plovoucí podlahu? - Podlahové krytiny
- Je laminátová podlaha nejlepší?
- Co je kamínková podlaha?
- Jak udělat pravý úhel?
- Jak nivelovat podlahu?
- Jak srovnat betonovou podlahu?
- Jak položit plovoucí podlahu?
- Jak položit vinylovou plovoucí podlahu?
- Jak na montáž podlahových lišt?
- Jak ošetřit půdovky?
- Jak poskládat suchou podlahu?
- Vhodné dřeviny na podlahu
- Jak vyřešit podlahu ve vlhké místnosti?
- Jak vyřešit styk podlahy se stěnou?
- Jak odstranit fleky z podlahy?
- Jak na trhliny v podlaze?
- Jak brousit betonovou podlahu?
- Způsoby odvodnění vlhké podlahy
- Jak na renovaci podlahy?
- Jak dlouho vysychá anhydritová podlaha a co se může pokazit
- Řešení jak zvýšit podlahu
- Jakou podlahu zvolit do pergoly - materiál
- Možnosti odhlučnění podlahy
- Jak na ukončení podlahy u prahů, stěn, nábytku apod.
Aktuální články
- Zbytečnosti v domě - jak na ně?
- Biofilní architektura – propojení bydlení s přírodou
- Renovace spár obkladů - jak na to?
- Míchání hnědé barvy - tipy a triky
- Co dělat se zašlou vanou?
- Trouchnivějící plot - co s ním?
- Nejúčinnější způsoby zabezpečení nového domu
- Dřevo - co je dobré vědět
- Pomocné osvětlení při stavbě domu, rekonstrukci
- Co je perlit?