Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Smrkové obkladové palubky

  

Toužíte po krásném přírodním designu? Líbí se vám profil smrkového dřeva? Obkladové palubky ze smrku představují rychlé a efektivní řešení pro interiér i exteriér. Ať už plánujete tónovanou nebo bezbarvou úpravu, budou pro Vás vybroušené palubky tím pravým ořechovým.

Vlastnosti a vzhled

Palubky můžeme rozdělit podle několika kritérií. Jedním z hlavních je použitý materiál. Přestože je možné sehnat na trhu i plastové modely, ověřenou klasikou zůstávají dřevěné. Obecně platí, že palubky jsou čtyřstranně opracovaná a vysušená prkna. Na boční straně prkna je umísněno pero a drážka, zatímco horní strana zůstává hladce zbroušena. Využít je můžeme pro obkládání interiéru i venkovní fasády. Pro exteriér se doporučuje využít palubky o šířce kolem 19 mm, pro vnitřní obkládání potom palubky o několik milimetrů tenší.

Palubky dle typu dřeva

Pojďme se podívat, z jakých dřevin se nejčastěji obkladové palubky vyrábí:

  • smrkové palubky – Jedná se o nejoblíbenější typ palubek, především díky jejich univerzálnímu využití. Smrkové palubky jsou vhodné pro pozdější nátěr, vypadají však hezky i s bezbarvým lakem. Velkou předností tohoto tradičního českého dřeva je malá sukovitost, která u jiných typů dřevin často snižuje kvalitu. Vzhledem k dostatku smrkového dřeva se smrkové palubky pohybují v nižší cenové kategorii.
  • dubové palubky – Díky tvrdosti dřeva a odolnosti jsou vhodné jako podlahová krytina. Cena je většinou vyšší než u smrkových palubek, výhodou je však dlouhá životnost.
  • borové palubkyVe srovnání se smrkovým dřevem je borovicové o několik stupňů tmavší, vyznačuje se také častějšími suky. Předností borových palubek může být jejich estetičnost.
  • modřínové palubky – Dřevo z modřínu je typické svojí tvrdostí a odolností vůči poškození. Často jsou tyto palubky využívány na podlahy i exteriérové obkládání.
  • exotické dřeviny – Na trhu se můžete setkat s mnoha dalšími typy dřevin, které se pro výrobu palubek využívají. Specifické jsou profilem dřeva, ale často také cenou.

Montáž

Samotné montování je velmi jednoduchá záležitost, díky bočnímu zbroušení prkna, ve kterém je vytvořeno pero a drážka. Jednoduchým zasunutím pera do drážky vytvoříte spoj, který není možné jednoduchým tahem oddělit. Spoj tak zabraňuje vzniku nechtěných mezer a zaručuje, že jednotlivé desky na sebe dokonale přiléhají. V nabídce můžeme nalézt různé typy spojů. Záleží na Vaší představě o konečném výsledku. Pokud chcete, aby byl spoj viditelný, můžete zvolit variantu, kde jsou pera i drážky mírně zkoseny. Vytvoří se tak mezera, která není vnímána jako nedostatek, ale jako estetický prvek. Pokud chcete, aby  na sebe palubky přiléhaly, zvolte pravoúhle řezaná prkna, u kterých se dokonale eliminuje vznik nechtěných mezer.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Související články