Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat PVC podlahy?

  

PVC podlahy známe už od 19. století, kdy podlahy z polyvinylchloridu spatřili světlo světa. Podařilo se tehdy spojit velmi významné vlastnosti dvou různých podlahových krytin: koberce a vinylu. Podlahy jsou vyráběny ze skelných vláken potažených vrstvou PVC. Avšak při výběru čehokoli do vašeho obydlí je nutné nejdříve vědět, na které parametry je nutné dávat si pozor. Pojďte se tedy s námi podívat na to, jak vybrat PVC podlahu, abyste s koupí byli spokojeni i po delším čase.

Hmotnost materiálu

Při prvním dotyku si kromě textury všimněte i hmotnost materiálu nebo gramáž. Obvykle se udává v gramech na metr čtvereční. Všeobecně platí, že lehké materiály kvalitu nezaručí. Mají tendenci rychle se vyšlapat, jsou náchylnější na mechanické poškození a při pokládání na větší plochu mají tendenci vlnit se.

Struktura pěny

Výrobní proces PVC podlahy jsme si stručně načrtli už v úvodu. Způsob výroby se však v jistých krocích může lišit, a proto vznikají i PVC podlahy o různé struktuře PVC pěny. Provzdušnění struktury zajišťuje lepší tepelnou izolaci, ale materiál disponuje stále dostatečnou pevností. Paměťový efekt je také v tomto případě výhodou.

Tloušťka PVC podlahy

Tloušťka je další vlastnost, kterou poznáte už na první pohled. Od ní totiž závisí i celkový komfort při chůzi po podlaze. Opět můžeme najít na trhu velké množství standardizovaných tlouštěk, ale do domácností se doporučuje minimum 1,3mm.

Nášlapná vrstva

Na povrchu každé PVC podlahy se nachází tenká tzv. nášlapná vrstva. Jejím úkolem je chránit potištěný povrch podlahy. V případě její absence by se krásná podlaha okamžitě vyšlapala a zničila. Tloušťka této vrstvy je také variabilní a doporučuje mýt v domácnosti minimum 0,15mm.

Gravírovaný povrch

Mnohé PVC podlahy mají obvykle imitovat přírodní materiály jako je například dřevo. Proto je důležité, aby se na PVC podlahu přeneslo největší množství vlastností daného materiálu včetně jeho trojrozměrné struktury. Dřevo nebo dlažba nejsou dokonale rovné a hladké. Tyto vlastnosti se snaží dosáhnout i PVC podlaha. Výrobní proces je sice náročnější, ale výsledkem stojí vždy za to.

Protiskluzový povrch

Další oceňovanou vlastností mnohých PVC podlah je jejich protiskluzová vrstva. Mnozí výrobci tak zajišťují příjemnější chůzi po podlaze a mnohem větší bezpečnost.

PUR vrstva

Každá vrstva PVC podlah má nějaký význam. Buď je to vzhled, bezpečnost nebo pocit při našlápnutí. Ale co údržba a čištění? PUR je zkratka pro polyuretan, jehož vrstva vyrovnává nežádoucí mikropraskliny podlahy, v nichž by se jinak usazovala špína. Špínu tak při chůzi nezašlapeme a údržba podlahy je tak mnohonásobně jednodušší a příjemnější. Pravdou je, že levnější PVC podlahy touto vrstvou nedisponují.

Zátěžová třída

Dalším důležitým parametrem PVC podlahy je i zátěžová třída, která určuje, do kterých prostor je konkrétní podlaha vhodná. Třída se značí číslem a běžné bytové podlahy mívají označení od 21 po 23 (lehká až vysoká zátěž) a PVC podlahy pro komerční účely zase od 31 po 34.

Pozitiva

V porovnáním s ostatními materiály, které se na výrobu podlah využívají mají PVC podlahy několik výhod. Dobře pohlcují zvuk a jejich povrchová úprava zajišťuje i antistatické vlastnosti. PVC podlahy jsou také odolné vůči UV záření. Díky výrobnímu materiálu jsou podlahy voděodolné, antibakteriální a prachotěsné. Pokládání PVC podlah je velmi jednoduché a vyjde vás levně. Tyto podlahy jsou ideální i jako dočasné řešení právě pro snadnou manipulaci.

Trh s PVC podlahami je nesmírně rozmanitý a poskytuje mnoho různých motivů od výmyslu světa. Každý výrobce chce být jedinečný, a proto se PVC podlaha hodí téměř kdekoliv. Koupě PVC podlahy není žádný oříšek hlavně když víte, na které parametry si třeba dát pozor a kterými vrstvami konkrétní PVC podlaha disponuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články