Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co je dobré vědět o palubkách? | druhy, specifika, příslušenství, video

  

Dřevo je materiál, který vychází z přírody stejně jako člověk. Jde ruku v ruce s lidstvem napříč staletími a doprovází ho věrně, nejenom jako konstruktivní a užitný materiál, ale hlavně jako přítel s dokonalými vlastnostmi i vzhledem. Dřevo dýchá, dští z něho energie a síla, je krásné, a to nejenom z hlediska jeho barvy a kresby. Nejdůležitějším je však především hledisko ekologické.

Pojďme začít od podlahy

Známe je velmi důvěrně jako dílce z nám blízkého materiálu, masivního dřeva, které se dají opracovávat do žádoucích tvarů, profilů, podle poptávané tloušťky a délky. Můžeme jimi obkládat nebo vytvářet další bytové prvky, včetně podhledů. Nezajímavým faktem je exteriérové využití. Ano, řeč je o dřevěných palubkách.

Vyberte si druh podle konkrétního užití

Kritériem může být mimo jiné také tloušťka, cena, úprava palubek, z hlediska účelu lze vybírat z těchto druhů palubek:

 • obkladové – obkládat s nimi lze povětšinou interiérové stěny a stropy pro jejich dobré izolační vlastnosti a příjemnému, originálnímu vzhledu
 • fasádní – použitelné jsou naopak v exteriéru, díky větší tloušťce odolávají venkovním vlivům, jako je UV záření, déšť, nečistoty
 • terasové – jak již z názvu vyplývá, jedná se o materiál k tvorbě teras, využít lze palubky z exotických nebo evropských dřevin, dále z dřevoplastu (WPC - Wood-plastic composite)
 • venkovní – exteriérové využití palubek, které musí odolávat svými kvalitami změnám počasí, zvýšené vlhkosti, prašnosti, hmyzu a dalším možným komplikovaným vnějším vlivům  
 • srubové – jejich použití je zejména ve srubových stavbách, přináší jim typicky přírodní vzhled, na němž jsou tyto stavby založeny, typ univerzální jednostranně ohoblované smrkovky s falcem se hodí jak do exteriéru, tak do interiéru, kdežto oboustranně ohoblované palubky s pero drážkou jsou vhodné pro stavební konstrukce (zahradní domky, stáje, altány apod.)
 • podlahové – specificky upravené pro zasouvání do sebe tak, aby tvořily souvislou, hladkou podlahu, opět mohou být vyrobeny z evropských dřevin či dřevin z tropických oblastí

Palubkové profily třídy A - prodejce Hornbach

Balení palubek

WPC palubky značka TREX Transcend

WPC palubky

Video o možném použití WPC prken

Co možná nevíte o palubkách aneb další specifika materiálu

 • Víte, že je rozlišujeme podle norem ČSN tři stupně kvality A,B,C a že je lze i kombinovat?
 • Víte, že palubky se kotví k podkladovým latím za pomocí kolářského hřebíku, vrutů nebo profilovaných sponek ve tvaru U?
 • Víte, že specifickým upevněním získáme neviditelnost spojovacího materiálu?
 • Víte, že je třeba použít ochranný nátěr, a to zejména za účelem ochrany před povětrnostními vlivy? Natírání palubek penetrací a lazurou je velmi specifickým a odborným krokem, na kterém záleží jejich životnost i vzhled.
 • Víte, že palubky napouštíme proti plísním a škůdcům, a tak prodlužujeme jejich odolnost a dlouhověkost?
 • Víte, že pro saunové palubky je vhodné využít severský smrk A kvality z Finska?
 • Víte, že největší množství palubek nejrůznějších druhů nalezneme v našich chatách a chalupách?
 • Víte, že při interiérovém využití palubek je množné využít jak profil klasický, tak softline, srubový nebo diagonální?

Montážní příslušenství

Instalace palubek aneb obkládání či konstruování můžeme zadat profesionální firmě nebo zkusit zpracovat svépomocí. V každém případě je dobré vědět, že při práci je třeba kromě základního neošetřeného materiálu také lazurovacích barev a speciálních vrutů do dřeva, např. vruty RAPI-TEC, které lze aplikovat bez předvrtání. Zajistí pevné spoje, odpor při instalaci je minimální, rychlost při šroubování je dvojnásobná, jsou vysoce odolné proti korozi, hlava vrutu je přesně a kvalitně zapuštěna. Pro svépomocnou práci je vhodné seznámit se dopodrobna s montážním postupem, který vám sdělí profi poradci a asistenti prodeje. A pak už nic nebrání tomu, aby se kdokoli odhodlal k zušlechtění svého domova či odpočinkových a jiných prostor. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články