Jak získat hypotéku na bydlení?

Rodinný domek či nádherný byt je snem mnoha rodin, ale i jedinců. Pokud však nevlastníte potřebnou sumu finančních prostředků, abyste mohli nemovitost zakoupit či vybudovat, lze se obrátit na finanční pomoc prostřednictvím hypotéky. Bankovní instituce tuto formu půjčky představují svým klientům mnoha různými způsoby, ale ne vždy se dostane k uším těch, kteří ji opravdu potřebují. Podívejte se tedy na příručku, jež vás navede tím správným směrem a podá doporučení k získání hypotéky na bydlení.

Co je to hypotéka a v čem se liší od úvěru

Hypotéka je sice rychlou a snadnou možností k získání peněz na bydlení, ale také si za to vybírá svou daň. Finanční prostředky je možné získat jen tím způsobem, že budete ručit nemovitostí, až do konce splácení. Proto se rozhodujte pečlivě, zdali jste schopni splácet, udržet si po dobu splácení své stálé zaměstnání s adekvátním příjmem a nepodléhat určitým rodinným nebo dalším komplikacím, které vás mohou přivést do dluhu. Takový dluh by mohl skončit ztrátou finančních prostředků, a dokonce i celé nemovitosti.

Výše vašich příjmů je rozhodujícím faktorem

Žádejte vždy jen o takovou hypotéku, jakou lze splatit. Myslete také na fakt, že nebudete chtít následující roky jen tvrdě dřít a splácet objekt, který už dávno užíváte. Stejný názor má i banka, která si vaši situaci ověří pomocí dokladu o vašem platu. Pokud jste OSVČ, budete při žádání o hypotéku potřebovat doklad o svých příjmech z dvouletého období. Tímto dokladem je myšleno daňové přiznání. Jestliže jste zaměstnancem, který se zrovna nenachází ve výpovědní lhůtě, či zkušební době, lze si taktéž zažádat o půjčku. Kontaktujte mzdovou účtárnu ve vašem zaměstnání a vyžádejte si doklad o příjmech. Banka při zvažování o poskytnutí či zamítnutí finančních prostředků posoudí vaši finanční situaci a na základě všech získaných informací vyhodnotí, na jakou sumu máte nárok, a následně nabídne možnosti, jak ji splácet. Nezaměstnaní lidé o hypotéku žádat nemůžou, jelikož nelze spolehlivě zmapovat jejich příjmy.

Současně také myslete na fakt, že banka neposkytne výši finančních prostředků na celou nemovitost. Abyste mohli zakoupit či vybudovat své vysněné bydlení, je potřeba mít připravenou určitou částku ze svého vlastního příjmu.

Věková hranice 18-65 let

Pro bankovní instituci je další jistotou vaše věková hranice. Spodní věková hranice v současnosti udaná na osmnáct let je stanovena zákonem. Za neplnoleté osoby jsou zodpovědní jejich zákonní zástupci, a proto není možné si vyžádat půjčku. Naopak horní hranice šedesáti pěti let slouží spíše jako jakási pojistka bance. Od této věkové hranice se zvyšuje riziko chorob a úmrtí a následuje brzký příchod do důchodu, a proto si raději půjčujte včas. Mimo věkovou hranici se určuje také bydliště. Jste-li obyvatelem ČR, nebudete mít žádné komplikace, u cizinců se přihlíží na dobu pobytu, který musí odpovídat minimálně době splácení.

Nespolehlivým plátcům nepůjčuje nikdo

Jakmile si vezmete jakoukoli půjčku, myslete na fakt, že bankovní instituce jsou provázané a jejich kontakty jsou na velmi dobré úrovni.  Žádné věrohodné instituci neunikne fakt, že jsem měl v minulosti problém se splácením, jelikož může nahlédnout do registru dlužníků. Ten se provádí zpětně v řádu několika let. Hranice závisí na konkrétní bankovní instituci a jejich toleranci.  Pokud jste měli v minulosti problémy se splácením, a věřte, že důvody nikoho nezajímají, budete odkázání na užší výběr bank a také často vyšší úrok, které si účtují jako pojistku.

Počkejte si, až nebudete mít žádné dluhy a závazky

Čím více půjček, tím vyšší riziko, že se v dluzích utopíte. Raději postupujte pomalu v rámci vašich finančních možností. Jestliže vlastníte kreditní kartu, na které je téměř neomezená možnost čerpání finančních prostředků, bude banka přihlížet i na tento fakt, jako na další břemeno. Pokud pro vás není jejich vlastnění nezbytné, zbavte se takových finančních zátěží dříve, než půjdete o hypotéku žádat.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články