Jak na zdravé bydlení?

Pod pojmem „zdravé bydlení“ si pravděpodobně každý představí něco trochu jiného. V zásadě však existují dva hlavní směry, na které vhodné bydlení a život jako takový, rozdělujeme. Za samozřejmé vnímáme především hygienickou čistotu a praktické řešení našich domovů a v neposlední řadě také psychickou pohodu a útulnost interiérů. Oba tyto aspekty jsou velice důležité a v našich životech nepostradatelné.

Na prvním místě tělo a duše

Ať už teprve zařizujete svůj nový dům či byt nebo se chystáte rekonstruovat a zvelebovat stávající domov, je velice důležité řídit se vaším vlastním citem a smyslem pro vybavení a dekorace.

V dnešní době naleznete inspiraci na každém kroku a webové stránce. Nenechte se však ovlivnit vkusem a názorem někoho cizího. Je jistě dobré inspirovat se a sem tam něco „okoukat“ z aktuálních trendů. Nejdůležitější ale stále zůstává vaše cítění. To vy budete každý den žít v tomto interiéru, musíte se zde proto cítit pohodlně a útulně.

Zdraví je trendy

V současnosti je zdraví jedním z nejdiskutovanějších témat. Všichni o něm mluví, píší a někdo možná i sní. Všichni chceme být zdraví a mladí dlouhou dobu.

Byt nebo dům musí splňovat základní požadavky na bezpečnost a zároveň by se měli jeho obyvatelé těšit na každý návrat domů a užívat si bytí ve vlastním domově.

Praktické řešení

Zdravé bydlení lze snadno zajistit již od samého začátku stavby či zařizování. Každý interiér by měl být vymalován zdravotně nezávadnou malířskou barvou a řádně zateplen. Nutná je také možnost větrání.

Při zařizování technické místnosti, koupelny nebo toalety, vždy dbejte na bezpečnost svoji i vašich blízkých. Volte protiskluzové dlažby, hladké rohy, spáry a praktická madla pro větší stabilitu při sprchování.

Pokud máte vymalované zdi a zařízenou koupelnu, je čas zvolit materiál a barvu podlah či koberců. Před jejich samotnou koupí je více než vhodné promyslet následný výběr nábytku a dveří. Vše by mělo ladit a přispívat k pohodě domácnosti. Použitím kvalitních materiálů v interiérech nemůžete nikdy udělat špatně, ba naopak. Poctivé vybavení vydrží několik generací a často bývá také nadčasové a stylové. Tyto kousky si jistě zamilujete a ve vašem domově si najdou své místo. Měnit pak můžete pouze barevné dekorace, které oživí interiér a dodají mu šmrnc. Zdravé bydlení je z obrovské části také o psychické pohodě.

Bydlení podle Feng-šuej

O Feng-šuej a jeho pozitivním vlivu na naše zdravé bydlení, jste již jistě slyšeli. Řídíte se podle něj alespoň částečně? Dle tohoto učení má každá místnost svoji energii a je důležité o ni pečovat.

Hned na začátku je dobré věnovat se takzvanému ming-tang, tedy vchodu do domu a jeho okolí. Toto místo určuje první dojem a mělo by být dobře osvětlené, přehledné, bez rušivých elementů.

Chodba by neměla být malá ani příliš velká. Dle Feng-šuej je vstupní hala přechodem mezi venkovním (jangovým) a vnitřním (jingovým) světem. Vhodné je zde umístit například zvonkohru. Naopak není vhodné umístit zrcadlo naproti vchodovým dveřím.

Srdcem celého domova obvykle bývá obývací pokoj a kuchyň. Zde se připravuje jídlo pro celou rodinu a místnost se stává hlavním zdrojem energie pro všechny členy rodiny.

Ani Feng-šuej nepodporuje umělé a nekvalitní materiály. Mohou nám ublížit vědomě fyzicky i nevědomě psychicky. Raději se vyhněte příliš lesklému a okázalému vybavení či dekorací a svoji pozornost zaměřte na přírodní a oku lahodící předměty.

Pryč se zbytečnostmi

Vytočilo vás někdy skladování starého a nepoužívaného harampádí? Zamyslete se, jestli doma také nemáte nějaké zapomenuté a nevyužívané věci. Pokud na nějaké takové přijdete, zbavte se jich. Ohromně se vám uleví a budete volněji dýchat.

Nezapomínejte, že zdravé bydlení má vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Nebojte se změnit věci k lepšímu a žít spokojenější život.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články