Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Ceny novostaveb

  

Kdo by nesnil o svém vlastním bydlení? Dosáhnout na ně bohužel rozhodně není v silách každého, přičemž se vyplatí sledovat bedlivě aktuální ceny novostaveb. V současnosti je možné sledovat zajímavý trend, kdy mnoho odborníků soudí, že ceny novostaveb dosáhly svého vrcholu a lidé již za ně více platit nebudou. Na následujících řádcích je několik užitečných tipů, které mohou přispět k zlevnění této investice.

Co vše je zahrnuto v ceně novostavby?

Většinou nejdražší položku představuje pozemek. Do ceny za metr čtvereční se odráží i personální náklady na zajištění celého projektu, úroková sazba banky, jež zajišťovala financování úvěrem, případně i náklady na marketing, jež pomáhají k tomu, aby se potenciální kupec o bytu vůbec dozvěděl. Je vůbec možné dosáhnout při koupi novostavby nějaké slevy z ceny?

Jak snížit cenu novostavby?

Jedním z hlavních důvodů, který může přispět ke snížení ceny nemovitosti, je rychlost jednání. Někteří developeři jsou totiž tlačeni časem a potřebují prodávat. Je na kupujícím, aby si takové fáze novostaveb vytipoval a pokusil se jednat o možné slevě. Obvykle se doporučují dvě ideální fáze:

  • Předprodej – v tomto čase banka chce, aby jí developer garantoval prodej 25-30 % bytů, teprve pak je ochotna uvolnit peníze z úvěru na výstavbu
  • Závěr – zde je potřeba úvěr doplatit. Proto je i tady možné uvažovat o tom, že bude developer ochoten o ceně jednat.

Silným argumentem může být levnější nabídka konkurence

Také při koupi novostavby je možné využít pro získání slevy podobného „triku“ který je běžně užíván při vyjednáváních s mobilními operátory. Pokud se zákazníkovi podaří najít nabídku konkurence v té samé lokalitě, jež je levnější, je možné se pokusit tímto způsobem argumentovat. Když je ovšem cena novostavby dostatečně zdůvodněna kupříkladu kvalitnějšími použitými materiály, lze jen stěží něco namítat.

Kde jsou ceny novostaveb nejvyšší a nejlevnější?

Obecně je možné konstatovat, že ceny bytů u nás rovnoměrně rostou již od začátku roku 2015. V porovnání s rokem 2014 se cena takové novostavby navýšila o 40 %. Ceny novostaveb jsou dnes nejvyšší v Praze, Brně a možná překvapivě i v Berouně. Případní zájemci musí počítat s tím, že za m2zaplatí zpravidla částky, které přesahují hodnotu 50 tisíc korun. Naopak nejlevnější jsou byty v Mostě a v Chomutově, i když i zde ceny nemovitostí stoupají. Zatím je tu ale možné pořídit m2 pod 10 tisíc korun.

Cena novostavby zohledňuje řadu faktorů

Ceny novostaveb se neliší jen město od města, ale rovněž v rámci konkrétních městských částí. Je to logické, protože v potaz je nutné brát vzdálenost od centra, dopravní dostupnost, ale i typ zástavby. Na ceně novostavby se výrazně projeví, jestli mají v oblasti převahu panelové domy, nové developerské projekty nebo cihlová zástavba.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)

Související články