Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na rekonstrukci nájemního bytu?

  

Upravit si byt podle vlastních představ není nic zvláštního, neboť každý z nás se cítí dobře ve zcela odlišném prostředí. Pokud máte byt ve svém vlastnictví, můžete v něm provádět jakoukoli rekonstrukci, kterou si přejete. U nájemních bytů to bývá složitější, vše je závislé na nájemní smlouvě a zákoně, případně domluvě s majitelem bytu, který vám vystaví i dodatky ke smlouvě, kde bude rekonstrukce zahrnuta. Rekonstrukce nájemních bytů není příliš oblíbená pro nájemníky, nikomu se nechce zbytečně platit za byt, který jim nepatří.

Kontrola bytu před nastěhováním

Nejlepší možnost, jak se vyhnout případné rekonstrukci je dostatečná kontrola bytu, než se do něj nastěhujete. Často vyhledávané byty jsou ty, které jsou již po rekonstrukci. Při stěhování si byt dobře prohlédněte, nikdy nepodepisujte smlouvu na byt, který jste neviděli. Na inzerátech bývají často uváděny fotografie, které jsou již staršího data.

Co je nutné vědět, když v nájemním bytě probíhá rekonstrukce?

  • Povolení pro nájemníky - pokud si budete chtít v bytě udělat nějakou menší rekonstrukci jako je například vymalování stěn jinou barvou, než bylo před nastěhováním, nepotřebujete souhlas majitele. V nájemní smlouvě však bývá uvedeno, že při vystěhování musíte byt uvést do původního stavu. Máte-li v plánu větší rekonstrukci např. stavět příčky, abyste větší místnost rozdělili na dvě, budete potřebovat povolení majitele. Rekonstrukce je možná i ze zdravotních důvodů (např. dostanete se na vozík), můžete obejít majitele soudním příkazem.
  • Oznámení od majitele - rekonstruovat nájemní byt nemusí pouze nájemníci, do oprav se mohou pustit i majitelé bytů. K takovým rekonstrukcím většinou dochází na základě nařízení úřadu, aby byt odpovídat požadavkům, které jsou podle zákona vhodné pro bydlení. Při těchto opravách není majitel povinen požadovat povolení nájemníků, ale je povinen, aby jim skutečnost ohlásit s dostatečných předstihem, aby se podle situace mohli zařídit. V krajních případech může dojít i k dočasnému vystěhování nájemníků, což musí vědět minimálně 3 měsíce dopředu, zároveň vám majitel bytu musí poskytnout jistou náhradu, kterou jste utrpěli.
  • Zvýšení nebo snížení hodnoty bytu - každá rekonstrukce, kterou chce nájemník v bytě provést má nějakou hodnotu, záleží jen na majiteli, jak se k tomu postaví. Pokud jste si v bytě udělali poličky, majitel nemusí žádat odstranění. V takovém případě se hodnota bytu zvýší, ale nájemník nemá nárok na proplacení částky, kterou do bytu investoval. Na druhou stranu se může stát, že vám majitel řekne, že jste snížili hodnotu bytu a bude požadovat finanční náhradu.
  • Platba náhrady na rekonstrukci - pokud se jedná o rekonstrukci stropu nebo třeba podlahy, navyšuje se automaticky hodnota daného bytu, který majitel vlastní. Je-li tedy majiteli řádně oznámena tato rekonstrukce a on s ní souhlasí, poté má nájemce automaticky nárok na proplacení všech výdajů, které do rekonstrukce investoval. Podle zákona je nutné, aby všechny náhrady byly srovnány v den ukončení nájemní smlouvy. Jestliže jste však změnu bytu neoznámili, poté nemáte nárok na žádné finanční náhrady. V bytech bývá často rekonstruovaná koupelna nebo v kuchyň, v tomto případě ale dávejte pozor, aby vám byla náhrada proplacena, pokud se totiž jedná pouze o zkrášlení, které se libí vám, nikoli o potřebnou nutnost, neuvidíte ani korunu nazpět.
  • Pojištění při nehodách - drobné rekonstrukce se také provádí při nehodách, pokud vás např. vytopí sousedé. Opravy si buď uděláte samostatně nebo si najmete řemeslníky, náhradu škody ale nemůžete požadovat od majitelů bytu, ale od sousedů, kteří škody uhradí buď z vlastních finančních zdrojů nebo z pojištění domácnosti, které si platí.

Rada na závěr

Před každým nastěhováním do bytu si řádně projděte nájemní smlouvy, v případě rekonstrukce pak raději nahlašujte majiteli každou změnu, máte tak jistotu, že se nedostanete do potíží a budete se muset vystěhovat. Nenechte se zmást skutečností, že není třeba oznámit rekonstrukci jen proto, že jste ji nenahlašovali na stavebním úřadě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články