Když položíte novou podlahovou krytinu, posledním krokem bude instalace podlahových (také soklových) lišt. K čemu jsou a jak si vybrat ty pravé?
Když položíte novou podlahovou krytinu, posledním krokem bude instalace podlahových (také soklových) lišt. K čemu jsou a jak si vybrat ty pravé?
Důvod je většinou spíše estetický, zakončení mezi podlahou a stěnou vypadá zkrátka lépe. Z obdobných důvodů se používají také lišty tzv. přechodové, které v mnoha domácnostech nahradily tradiční prahy ve vstupu z jedné místnosti do druhé. Prahy jsou mimořádně nepraktické zejména pro osoby se zhoršenou pohyblivostí.
Některé typy soklových lišt jsou rovněž uzpůsobeny k tomu, aby se za nimi daly vést svazky kabelů. Díky tomu zůstane vaše domácnost dokonale uspořádaná. Běžné elektrikářské lišty se řadě majitelů nelíbí, soklová lišta tak opět představuje vzhlednější volbu.
Další praktický důvod je to, že se nezanášejí nečistoty do dilatačních spár, na které musíme pamatovat tehdy, když pokládáme plovoucí či dřevěnou podlahu. Oba typy totiž bezprostředně po položení budou ještě „pracovat“ vlivem rozpínání nosné vrstvy, což je jejich přirozená vlastnost, ne chyba způsobená vadnou montáží. Navíc podlahu chráníme před poškozením a současně si nenamočíme zeď, když potřebujeme doma vytřít, materiálu lišty voda nevadí.
Lišty se typicky vyrábějí plastové, kovové (z hliníku) nebo MDF. Mohou mít různé barvy i dekory, dodávají se také v imitaci dřeva. Nejlepší je vybírat je tam, kde jste si pořídili přímo podlahu, a to současně s ní. Pak se budou provedení shodovat, výrobci s tímto počítají a k podlahám automaticky nabízejí i lišty. Odlišný barevný odstín nebude pravděpodobně vypadat příliš dobře, nemáte-li opravdu vytříbený cit pro interiérový design založený na kontrastech. Byť některé sokly lze ještě dodatečně upravit natřením.
PVC lišty se vyrábějí tak, aby byly zdravotně nezávadné a neobsahovaly nežádoucí změkčovadla, jejich použití doma je proto absolutně bezpečné.
Lišty se šroubují nebo lepí lepidlem, a to na prakticky libovolnou podlahu, existují dokonce i soklové lišty na koberce. A pozor, lepíme je vždy výhradně na stěnu. Na podlahu nikoli, protože by se mohly vytrhnout. Lišty se ovšem nelepí zásadně na tapety ty na danou výšku soklu musíme dopředu odstranit.
Ty, které jsou určeny pro vedení kabelů, mají speciální plastové úchytky, aby se případně kabel dal snadno vyměnit a vy jste nemuseli lištu složitě odšroubovávat nebo odlepovat.
Samolepící lišty mívají podobu měkkého pásku, který je svinutý do role. Zpravidla se užívají u pružných podlah jako PVC a jejich výhodou je velmi snadná a rychlá instalace.
Správný postup montáže tak musíme dodržovat v závislosti na doporučení výrobce. Ještě podotkněme, že byste neměli mít problém s tím to zvládnout sami, zvát podlaháře kvůli nalepení lišt nemusíte.
Dále je nutné upozornit, že pokud zdi nejsou dokonale rovné, jako nejspolehlivější způsob uchycení lze jednoznačně doporučit přišroubování hmoždinkami.
Potřebnou metráž lišt musíme samozřejmě znát dopředu podle velikosti místnosti. Lišty se prodávají v kusech, rozměr si musíte ověřit u prodejce. Pro vás z toho každopádně při montáži bude plynout fakt, že je musíte na sebe napojit. Napojování se dělá buď přímo nebo spojovacím kusem. Stejně budete muset vyřešit i spojování lišt v rozích. Což se realizuje také dvěma různými cestami. Jednak můžeme řezat pod úhlem 45° nebo využít vnitřních a vnějších 90stupňových nebo 135stupňových rohů.
Specifický případ reprezentují lišty ozdobné. Mohou být polystyrenové, polyuretanové či sádrové. Ty žádnou praktickou funkci mít nemusejí, slouží třeba jako zvýrazňovací prvek mezi stěnou a stropem. Případně se jimi dají maskovat nejrůznější nerovnosti, praskliny atd. Instalace je obdobná jako u lišt na podlahu, to znamená, že se mohou nalepit nebo přišroubovat.