Jak nivelovat podlahu?

Příprava podkladu

Než začneme pokládat podlahovou krytinu, je nutné mít rovný podklad. Ten by měl být rovněž odolný vůči tlaku, suchý, hladký a bez vnitřních trhlin. Podklad nesmí obsahovat zbytky starších podlahových krytin či lepidla.

Zjišťování nerovností

Rovnost podkladu nejsnáze zjistíme pomocí vodováhy. Veškeré hrboly je třeba odstranit. Také trhlin s hloubkou přesahující půl centimetru je nutné se zbavit. Povrch musí být hladký. Pouze v případě plovoucích podlah je tolerována menší drsnost.

Penetrace

Před samotnou nivelizací provádíme penetraci. K tomu nám slouží váleček. Doporučuje se použít penetraci od stejného výrobce, jako máme samonivelizační hmotu. Pokud nebudeme mít povrch dostatečně napenetrovaný, hrozí, že směs nám začne rychle tuhnout a my ji pak nestihneme patřičně rozetřít a narovnat.

Nivelizace podkladu

Vhodné je před začátkem nivelizace oblepit stěny dilatační okrajovou páskou.

Samonivelizační hmotu nejlépe namícháme pomocí pomaluotáčkového míchadla. Do nádoby s odměřenou záměsovou vodou sypeme za stálého míchání sypkou směs. Tuto činnost provádíme až do úplné homogenizace. Poté hmotu necháme krátce odležet a následné ještě jednou důkladně promícháme.

Takto vzniklý roztok naléváme na připravený podklad. Pravidelně v krátkých časových úsecích doléváme až do doby, kdy je podlahový prostor zcela zaplněn. Aplikovanou hmotu upravujeme nerezovou raklí nebo šavlí. Musí být celistvě rozprostřena v požadované tloušťce na celém podkladu.

Jakmile toho dosáhneme, nivelizovaný prostor odvzdušníme trnovým válcem. Nivelace schne poměrně rychle. V případě, že se nám podlahu nepodaří dostatečně narovnat, můžeme použít ještě nivelační stěrku. Tento jemnozrný materiál se aplikuje v tloušťce 4 - 8 mm a je nutné jej podobně jako samonivelizační hmotu smíchat ve stanoveném poměru s vodou.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.63/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články