Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak postavit dřevník? - Stavba dřevníku jednoduše

  

Příprava na zimu je pro majitele krbů a kotlů na dřevo, každoroční rutinou, protože je potřeba, aby dřevo řádně vyschlo a nedělalo nám pak v krbu nebo kotli neplechu. Základem je kvalitní dřevník, který pomůže dřevo udržet v suchu po celý rok. Jak ho nejlépe postavit a na co si dát pozor? To se dočtete níže.

Kde skladovat dřevo? Volba umístění. - Pokud jste se rozhodli stavět dřevník, je důležité se zamyslet nad výběrem místa, kde budete dřevo skladovat. Nejideálnější je postavit dřevník ve volném prostoru, protože tak bude mít palivové dřevo přístup ke vzduchu ze všech čtyř stran a bude lépe prosychat.

Pevné "základy" Na co uskladnit dřevo? - Velice důležitou součástí každého dobrého dřevníku je podstava, aby dřevo neleželo přímo na betonových základech, dlažbě, nebo v nejhorším případě přímo na hlíněné zemině. Dobrým základem pro podstavu dřevníku jsou palety, protože pomáhají palivovému dříví nejlépe vyschnout. Ale pokud je neseženete, nezoufejte si. Použít můžete i staré trámy, koleje, pražce. Důležité je aby bylo dřevo ze spodu větráno a neleželo přímo na základech, protože by mohlo docházet ke hnití paliva vlivem dešťové vody, která by se mohla pod dřívím hromadit. Podstava by měla být proto vysoká ideálně 10-15cm nad terénem.

Jaký materiál použít na stavbu dřevníku? - Co se materiálu týče, můžete na výstavbu použít prakticky cokoliv. Ovšem nejlepším řešením je využití starých dřevěných příček či prkének. Dobré je dřevo ošetřit ochranným nátěrem, aby nepodléhalo hnilobě. Vhodnějším materiálem je železná konstrukce. Velice šikovným základem na takovou konstrukci jsou staré lešenářské trubky. Na střechu pak můžete použít jak vlnitý plech, tak i klasické tašky, ty ale vyžadují konstrukci z dřevěných hranolů. Čerpat další inspiraci lze z článku o pergolách.

Stavba dřevníku

Nejprve si postavíme podstavu. Jak už bylo řečeno nejvhodnější jsou staré palety, protože je to bez práce.

V okamžiku kdy máme hotovou podstavu, která zajistí přístup vzduchu odspoda, je dalším krokem zbudování nosných sloupků. Pokud stavíte ze dřeva je dobré spodní část trámků ošetřit (opálením, nátěrem), který trámky ochrání před vyhníváním. Pak už je potřeba je jen zakopat do země kvůli stabilitě.

Výška trámku je čistě na vás, ale nesmíte při stavbě zapomenout, že stříška by měla mít dostatečný sklon, aby voda mohla dobře odtékat. To tedy znamená, že přední a zadní sloupky musí být rozdílné výšky, stejně tak můžete stříšku sklonit do strany. Záleží na vás, kam chcete dešťovou  vodu  odvádět.

Vršek všech sloupků spojíme vodorovně dalšími trámky a celou konstrukci vyztužíme vzpěrami, aby se vám dřevník v případě silného větru nezbortil.

Jednoduchý přístřešek na uskladnění dřeva - dřevník

Zastřešení

Na zastřešení dřevníku je nejlepší volit vlnitý plech, nebo materiály pro vlnkové střechy, například sklolaminát nebo novodur. Pokud se vám nechce do těchto materiálů investovat, můžete stříšku vyrobit z plachty nebo igelitu, ale tato varianta je náročnější a mnohdy méně efektivní.

Zastřešení plechem

Alternativní materiály:

Pokud se přesto rozhodnete pro zastřešení dřevníku plachtou (igelitem), je potřeba jej řádně podložit deskou, sítí z latí, nebo armovací sítí. Pokud by jste totiž střížku z igelitu či plachty řádně nepodložili, vystavovali by jste se nebezpečí, že by na sobě zadržovala velké množství vody a mohlo by dojít k protržení, což by vedlo k namočení již vyschlého dřeva. Způsobeno je to tím, že se tyto materiály pod vlivem povětrnostních podmínek namáhají a vytahávají.

Plachtu musíte dobře upevnit!

Dalším možným způsobem, jak udržet plachtu na svém místě - na oka plachty navážete PET lahve naplněné pískem.

Pozor: některé igelity nejsou stavěné na mrazy. Mohou se časem rozpadnout.

Stěny

Stěny dřevníku by měli umožňovat cirkulaci vzduchu. Proto je nejvýhodnějším způsobem obehnat dřevník pletivem nebo podobnou sítí, která zajistí, že se Vám dřevo z dřevníku nevysype ven. V žádném případě nestavte dřevník se všemi uzavřenými stěnami, riskovali byste, že vám palivové dřevo začne hnít a rozkládat se. Vždy musí být alespoň jedna stěna otevřená, aby byl zajištěn přívod vzduchu a odpařování vlhkosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.71/5 (14 hlasů)

Související články