Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak na montáž podlahových lišt?

  

Rozhodli jste se položit nové podlahy a potřebujete vyřešit ukončení podlah u stěn? Perfektním řešením jsou podlahové lišty! Čistě a dekorativně ukončí přechod mezi stěnou a podlahou, navíc chrání podlahu před vlhkostí a poškozením. Vyřeší i Váš problém s vedením kabelů.

Instalaci lišt neodkládejte

Lišty vybírejte ideálně rovnou spolu s podlahou. Předejdete tím pozdější starosti se sháněním správného odstínu a materiálu podlahových lišt. Také tím zabráníte zanesení spáry mezi zdí a podlahou, která se při instalaci podlah nechává záměrně proto, aby se plavoucí podlaha nekroutila. Podlaha totiž ještě dlouho po pokládce „pracuje“.

Volba podlahových lišt

Pokud chcete mít instalaci podlahových lišt rychle za sebou, vyzkoušejte samolepicí profily. Oblíbené jsou především pro svou dostupnou cenu a snadnou montáž. Na druhé straně neumožňují občasnou demontáž.

Častěji se lišty upevňují na různé klipy a úchyty. Takové lišty je možné čas od času v případě potřeby odmontovat, navíc pod nimi lze vést kabely.

Co budete potřebovat:

  • obvodové lišty
  • narážecí klipsy či jiné úchytky
  • ostrá pilka
  • úhlovou pilu (pokosovou)
  • rožky
  • koncovky
  • akrylový tmel

Vyměření a nařezání lišt

Než se pustíte do řezání, vše si pečlivě naměřte. Pomocí měřícího pásma změřte délku stěn, které budete lištami obkládat. Počítejte také s tloušťkou lišty. Dle toho pak lišty nařežte. Při krácení lišt se snažte o ostré a čisté řezy. Případná otřepení zabruste do čista prostřednictvím jemného pilníku.

V rozích je třeba lišty nařezat pod úhlem 45 stupňů. Tyto šikmé řezy snadno uděláte za pomoci pokosové pily, u které lze přesně nastavit odpovídající úhel. Podobného výsledku docílíte s trochou pečlivosti i použitím pokosníku a ostré pilky.

Pakliže si chcete práci ulehčit, u některých lišt je možné zakoupit k začištění spojů dvou na sebe navazujících kusů speciální krytky v barvě lišt, tzv. rožky. V rozích pak nemusíte lišty seřezávat pod úhlem 45 stupňů a stačí je spojit prostřednictvím zmíněných rožků. Vyplatí se také zakoupit koncovky lišt. Koncovky lišt se dělí na pravé a levé. Jejich instalace je snadná - jsou obvykle narážecí. Dbejte jen na to, aby rožky a koncovky barevně ladily s vybraným dekórem lišt.

Uchycení lišt

Lišty je potřeba uchytit vždy pevně, aby držely na svém místě. Lišty se nikdy nepřichytávají k podlaze, nýbrž na stěnu. Děje se tak nejčastěji pomocí úchytek a klipsů.

Úchyty se přidělávají napevno do zdi pomocí šroubů a hmoždinek. Mezi jednotlivými úchyty se nechává mezera od 25 do 50 cm dle délky zdi. Pokud čelíte křivé zdi, je lepší namontovat úchytů více. Když úchyty přišroubujete, lišty do nich už jen snadno nacvaknete.

Pokud jste se rozhodli použít rožky a koncovky, přišel jejich čas.

Případné drobné spáry mezi lištami a zdí začistěte akrylovým tmelem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články