Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na renovaci podlahy?

  

Každý z nás si přeje žít v krásném prostředí a k tomu patří i kvalitní a pěkná podlahová krytina. Většinu podlahových krytin lze opravovat velmi obtížně - linoleum lze vyříznout a nahradit jiným kouskem, vinylové dílce lze vyměnit jeden za druhý. Existují však dřevěné podlahy, které můžeme renovovat v několika krocích a zachovat si je tak na delší čas. Náš článek se právě tématu, jak na renovaci podlah?, bude věnovat.

Co na úvod?

Při hledání odpovědi, jak na renovaci podlah?, si hned v úvodu odpovězme na základní otázku, kterou nemůže být nic jiného než: "Zvládne to každý?" Ano, mírně pokročilý kutil to dokáže, jen musí mít trpělivost. V průměru je totiž možné za den zrenovovat cca 10-15 m2 staré dřevěné podlahy. 

Osm kroků k úspěchu

1. Příprava podlahy

Před započetím samotné renovace je třeba podlahu zkontrolovat a připravit v několika málo krocích:

  • šrouby či hřebíky je třeba více přitáhnout nebo odstranit - zničily by totiž brusný materiál
  • obvodové lišty a prahy dveří odstraníme
  • uvolněné parkety připevníme
  • provedeme lokální opravy a výměny dílců

2. Půjčení brusného stroje

Většina z nás nedisponuje zakoupeným brusným strojem, proto existují společnosti, které jsou ochotné jej zapůjčit. Naprosto zásadní je, aby byl takový stroj vybaven výkonným odsáváním, které sníží množství prachu v místnosti. Problém hluku odstranitelný není, proto doporučujeme upozornit na práci sousedy. Pro usnadnění práce si půjčte brusky tři:

  • válcovou brusku s odsáváním
  • okrajovou brusku
  • brusku talířovou - na jemné dobroušení (jde to i bez ní) 

3. Hrubé broušení

Prvním a velmi hlučným krokem při renovaci podlah je broušení. Nejprve použijeme válcovou brusku, kterou využijeme na hrubé broušení velkých podlahových ploch a okrajovou brusku na dobroušení okrajů, zárubní, rohů místnosti a míst pod radiátory. Zásadní je toto broušení provádět v několika fázích - od hrubých po jemné brusné materiály. 

4. První tmel

Velmi důležitý krok, který je možné vynechat v případě, kdy jsou spáry téměř "neviditelné" nebo naopak příliš velké. První tmelení při renovaci podlah provádíme směsí tmelu s vybroušeným materiálem. Pozor si však musíme dát na to, aby byly parkety dobře připevněny k podkladu.

5. Přebroušení

Po nanesení tmelu musíme provést další přebroušení válcovou bruskou. V tomto případě využijeme jemnější brusný materiál. Většinou postačí pouze dvojí přebroušení. Pokud si nevíte rady s tím, jaký brusný materiál využít, pak vám rádi poradí v půjčovně, kde jste si brusku vypůjčili. 

6. Přetmelení a jemný brus

Další fází renovace podlah je její přetmelení a jemné zbroušení talířovou bruskou, která je opatřena speciálními brusnými papíry. Následně podlahu povrchově upravíme tak, aby byla chráněna. Ale pozor, nejprve je třeba ji důkladně vyčistit a zbavit pilin. To lze provést buď vysátím nebo setřením mokrým hadrem a vytřením do sucha. 

7. Lak nebo olej

Lak
V poslední části renovace podlah budeme stát před volbou, zda použijeme lak nebo olej. Lakovaná podlaha má hned několik výhod, má nižší nároky na údržbu, odolává nečistotám a tvoří zcela hladkou lesknoucí se plochu. Jejími nevýhodami jsou naopak uzavření pórů dřeva (podlaha tak nedýchá) a složitá možnost lokálních oprav. Dlouhá je i doba schnutí laku, která se pohybuje mezi 7 a 10 dny. 
Olej
V případě, že se rozhodneme pro olej, pak dáváme přednost struktuře dřeva před jeho vzhledem. Mimo to je možné ji zatížit nábytkem již druhý den po aplikaci. Výhodami jsou skvělý teplotní dojem, neuzavření pórů dřeva a snadné lokální opravy. Nevýhodou je jejich složitější údržba. Pro prodloužení životnosti je vhodné:
  • podlepit nábytek filcem
  • omezení manipulace s nábytkem
  • umístění čistící zóny
  • výměna tvrdých koleček za měkčí
U aplikace oleje je třeba dodržovat postup a bezpečnostní pravidla. Olej se po podlaze rozlije a rozetře nerezovou stěrkou. Po nasáknutí do podlahy se přebytky setřou hadrem. Následuje druhá vrstva. Pozor si musíme dát na likvidaci hadrů nasáklých olejem, které je třeba dát do plastových pytlů, protože hrozí jejich samovznícení. Mimo to je třeba místnosti, kde byl olej použit dostatečně odvětrat.

8. Udržování podlahy

Podlahy po renovaci je třeba pravidelně udržovat a čistit. Mimo to je třeba zajistit v místnostech i dostatečnou vlhkost vzduchu mezi 45 až 60% a také teplotu 15-24°C, což není těžké. 
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články