Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit fleky z podlahy?

  

Fleky na podlaze - boj v každé domácnosti, ve které ani nemusí být zatím děti. Stačí chvilka nepozornosti, návštěva a nebo právě ty děti. O tom, že se skvrny z podlahy špatně dostávají pryč ani nemusí být řeč, ale pojďme si říci pár užitečných rad, jak se s takovými problémy správně "poprat"...

Nezapomeňme, že každá podlaha vyžaduji jinou a zvláštní péči, proto u každého materiálu a dekoru je odstranění skvrn odlišné. Jen jedno heslo opravdu platí pro každý povrch - pokud se stane, že skvrna vznikne, vždy ji odstraňme hned jak to půjde. Právě včasné vyčištění nám ušetří čas a někdy i podlahu zachrání proti doživotnímu poškození.

Odstranění běžných fleků podle druhu podlahy

V případě, že nám vzniknou klasické nebarevné skvrny na podlaze z běžného použití domácnosti, které nezanechávají až takovou "neplechu" na podlaze, lze použít klasické saponáty s vodou, i když pro každý povrch trochu jinak.

  • PVC

PVC se nejlépe čistí teplou vodou se saponátem (např. jarem) a poté vytřeme klasicky samotnou čistou vodou. Se saponátem můžeme šetřit, není dobré, pokud vytvoří velkou vrstvu. Nikdy nepoužívejme na PVC leštidlo s rozpouštědlem, jinak ho doživotně poškodíme. Pokud skvrny přetrvávají, neni od věci použít samotné leštidlo na bázi vody, nalité na kousek hadříku.

  • Lino

U lina si dávejme pozor na příliš velké namáčení, mohlo by se vodou promáčet a poté vytvořit nerovné povrchy. Ideální pro vytírání je použití mopu, který řádně po namočení do vody se saponátem dobře vyždímeme. I zde se nebraňme použití leštidla, díky kterému bude podlaha opět jako nová.

  • Dřevěná podlaha

Před čištěním skvrn je potřeba si uvědomit, zda je podlaha ještě dále nějakým způsobem upravena. Pokud se jedná o holé dřevo, údržba je horší vzhledem k doporučené suché metodě utírání, popř. pouze namokřeným hadrem. V případě, že máme např. parkety apod. nalakované, odstraňování jde hned lépe. Můžeme použít klasicky vyždímaný hadr s vodou a saponátem, poté i leštidlem. Na takové podlaze lze použít i ředidlo.

  • Korek

Tento typ podlahy se už momentálně vidí zřídka, najdeme ho spíše ve starších domech. Vytírejme podlahu teplou vodou se saponátem, neškodí použití vosku  na podlahu.

  • Keramická dlažba

Odstraňování skvrn je klasické za použití vody a saponátu. Nepoužívejme v žádném případě leštidlo, jinak se kluzké podlahy nezbavíme. V případě, že se nám fleky dostanou i do spár, navlhčíme si hadřík nebo štětec, ale v silném roztoku saponátu nebo v bělícím roztoku.

  • Kamenná dlažba

          Výhodou kamenné dlažby je, že na ní často fleky nejsou ani vidět vzhledem k hrubšímu jejímu povrchu. Použití je jednoduché - voda + univerzální čistič na podlahy. Perfektně dostaneme fleky dolů. Pozor! V případě, že se nově nastěhujeme do zrekonstruovaného domu nebo bytu, tyto dlaždice umývejme až minimálně za 2-3 týdny.

  • Betonová podlaha

Momentální trend jak doma, tak venku. Velice oblíbené různé stěrky na podlahu vyčistíme nejlépe teplou vodou spolu se šálkem krystalické sody.

Odstranění konkrétních fleků z podlah

  • Inkoustové skvrny

Lehce poklepávejme savým hadrem s bělícím prostředkem na místo znečištění a poté skvrnu vysajeme papírovou utěrkou. Postup je třeba několikrát zopakovat, aby skvrny pustily úplně.

  • Skvrny od vosku

Známe to, zfoukneme svíčku plným dechem a .... V lepším případě se nám vosk rozlítne po stole, v tom horším i na podlahu. Pomocí kostky ledu necháme vosk ztuhnout a poté jej uvolníme pomocí tupého nože. Na postižené místo natřeme leštididlo a přeleštíme.

  • Stopy od bot

Stopy od podrážky bot vyčistíme pomocí ředidla na kousku hadru.

  • Mastné skvrny

Na mastnou skvrnu položíme kousek savého papíru, přežehlíme žehličkou na střední výkon, aby se mastnota do papíru vpila. Poté klasicky omyjeme saponátem a postup opakujeme do úplného odstranění.

  • Skvrny od červeného vína

Máme doma večírek, zapovídáme se a někomu se vylije sklenka vína na podlahu. Problém je hned na světě. Skvrnu ihned vysajeme houbou, poté přetřeme hadrem s teplou vodou. Místo vysajeme úplně do sucha, poté vetřeme na skvrnu saponát. Umyjeme a opakujeme do úplného odstranění. Některé zdroje radí také červené víno nejprve neutralizovat bílým vínem a poté začít s postupem.

Obecně lze říci, že postup až na výjimky je často podobný, především u dlažby, lina a PVC. Hlavní je dosud nezaschlou skvrnu dobře vysát a poté omývat a drhnout do čista. Pozor na Savo - skvělý univerzální pomocník do domácnosti, ale někdy spíše může škodit. Nedoporučujeme používat na dekory lina a PVC, které mohou vyblednout nebo úplně zbělat.

Zvláštní péči vyžadují koberce a dřevěné podlahy, tam je odstranění takových skvrn náročnější jak na práci, tak i na čas. V některých případech už bohužel ani nelze vyčistit. Tady není od věci použití buď šamponu nebo objednání profesionální firmy.

Rada na závěr - koberec nikdy nesundaváme z podlahy, vždy skvrnu čistíme s kobercem na svém místě, abychom se vyvarovali sražení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články