Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jakou podlahu zvolit do pergoly - materiál

  

Poslední roky získalo venkovní domácí posezení velkou oblibu a pergola, které je také velice dekorativní, je jednou z možností, jak si venkovní posezení zpříjemnit.

Jednou z nejdůležitějších součástí této zahradní stavby je podlaha. Proto je důležité si její výběr důkladně promyslet, a především si ujasnit, kolik času bude údržba podlahy vyžadovat.

Výběr podloží podle druhu podlahy v pergole

Začít se musí už podložím, které musí být stabilní a rovné. Terén lze samozřejmě před samotnou stavbou podlahy ještě dodatečně upravit. Podklad je nutný přizpůsobit typu podlahy. Každý materiál má odlišné vlastnosti a požadavky.

V případě, že je pergola ve stínu nebo je zastřešená, podlaha nemusí být tak odolná vůči UV záření, které může podlahový materiál ovlivnit. Pergola chráněná střechou a postavená v závětří je také mnohem méně ovlivněná vlhkem, deštěm a sněhem.

Volba podlahy podle materiálu

Dřevo

Dřevo je materiál, který se stále těší u zahradních staveb velké oblibě Je to dáno jeho schopností splynout s okolním prostředím, snadnou pokládkou, množstvím barevných možností, přírodním vzhledem a příjemný je i jeho teplý povrch a originální kresba, která dělá z každé dřevěné podlahy originál.

Podlahu lze udělat z tradičního dřeva, ale kvůli trvanlivosti se doporučuje některé exotické dřevo, jako je třeba teak nebo eukalyptus. V případě takového materiálu je však nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Podlaha ze dřeva vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou je dřevo chráněno před vnějšími vlivy a zachová si dlouhodobě hezký vzhled. Některá dřeva jsou odolná proti škůdcům, jiná je třeba chránit nátěrem speciálními přípravky. I když je pergola zastřešená, je nutná podlahu chránit impregnací proti vlhkosti. Udržované dřevo zůstává déle pružné a stálobarevné.

Dřevěnou podlahu je nutné pokládat na rošty, které chrání dřevo ze spodní strany před vlhkostí. Výhodou roštů je menší náročnost na rovnost podloží. Mezi prkny by se mely nechat drobné mezery, které slouží pro odtok vody, aby dřevo v případě kontaktu s vodou rychle oschlo.

Přírodní kámen

Kamenná podlaha je vhodná všude tam, kde se očekává dlouhá životnost bez nutnosti údržby. Je však dobré si zjistit vlastnosti kamene, které se mohou lišit. Některé kameny rychle zvětrávají, drolí se atd. Pokládka kamene je náročná, podloží musí být dokonale připravené. Kámen je však ideální materiál do míst, kde se předpokládá vlhko. Oblíbený je mramor, žula, travertin a pískovec. Podlahu lze vytvořit i z kusů kamene, který se prodává jako zbytkový materiál za výhodnou cenu.

Tip: nákup je možné realizovat v kamenolomu nebo v prodejnách kamene.

Zámková dlažba

Dlaždice z betonu patří k cenově velmi atraktivní volbě podlahy. Dobře položená dlažba má před sebou dlouhé roky života bez náročné údržby. Jde o materiál, který neklouže a je plně mrazuvzdorný. Vyžaduje dobře připravené podloží. Není nutná základová deska z betonu.

Keramické dlaždice

Pokud jako základ slouží betonová deska, dobrou volbou je klasická keramická dlažba, ale je nutné vybrat takovou, která má povrch, který neklouže a odolává mrazu (mrazuvdornou, s malou nasákavostí vody).

Delší životnost bude mít v pergole, která je zastřešená. Výhodou je, že se prodává i dlažba, která imituje kámen nebo dřevo

Dřevoplast

Moderní materiály se stále více prosazují i ve stavebnictví. Jejich výhodou jsou vlastnosti přizpůsobené způsobu použití.

Dřevoplast, označovaný také jako WPC, je velice odolný, povrch imitující dřevo, je však mnohem tvrdší, stálobarevný a snadno se udržuje. Není třeba jej ošetřovat proti vlhkosti ani škůdcům a je odolný vůči UV záření. Pokládka je snadná, ale při nákupu je třeba vybírat kvalitnější produkt od osvědčeného výrobce. Vzhledem ke kombinaci dřevěných vláken a plastového recyklátu se kvalita dřevoplastu hodně liší a ty nejlevnější produkty mají omezenou životnost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články