Vhodné dřeviny na podlahu
Možná, že si právě stavíte dům snů, možná jste se pustili do rozsáhlé rekonstrukce bytu. Tak či tak, nastává komplikace týkající se výběru vaší budoucí dřevěné podlahy. Nevíte si rady s výběrem vhodné dřeviny? Hledáte dřevo, které má dlouhou životnost a bude svou barvou ladit se zbytkem vašeho interiéru, nebo naopak hledáte informace o konkrétní dřevině, kterou byste si pro vaši podlahu přáli?
Nejen, že dřevěné podlahy vypadají opravdu luxusně, ale mají také bezesporu svoje velké výhody:
- přírodní materiál
- tlumí zvuky
- tepelná izolace
- pohlcuje pachy
- při správné montáži dlouhá životnost
- schopnost přijímat a vydávat vlhkost
- možnost úpravy barev, tónování barevnými oleji či laky
- možnost oprav (může se mnohokrát renovovat)
Ovšem jako nevýhoda se může pro většinu lidí jevit:
- časová náročnost při jejím pokládání
- nutnost průběžné údržby
- při nepříznivém klima v místnosti hrozí bobtnání či seschnutí podlahy
Není dřevo jako dřevo
Po důkladném zvážení veškerých pro a proti vyvstává na povrch důležitá otázka. Z jaké dřeviny byste měli podlahu zvolit?
Každé dřevo má své pro a proti. Například dubové a bukové podlahy dobře odolávají vlhkosti i světlu. Naopak se světlem bojují dřeviny jako je smrk nebo borovice.
Jednou z důležitých vlastností při výběru je také tvrdost dřevin. Pro místnosti, které budete využívat opravdu často (např. obývací pokoj, jídelna), byste měli zvolit dřeviny vyšší tvrdosti, naopak do méně využívaných prostor (např. ložnice) stačí zvolit měkké dřeviny.
Tvrdosti dřevin podle Brinnelovy stupnice tvrdosti
Tvrdost dřevin záleží na přírodních podmínkách, ve kterých se strom nachází. Dřevo, které roste v oblastech s chladnějším podnebím, je tvrdší.
Vše se posuzuje Brinellovou zkouškou. Brinellova zkouška spočívá ve vtlačení ocelové kuličky o průměru 10 mm předepsanou silou do dřeviny po určitou dobu. Poté se změří vzniklý tisk a vypočte se tzv. Brinellova hodnota, která nabývá hodnot 1 až 8.
- měkké dřevo (1 – 2)
- polotvrdé dřevo (2 – 3)
- tvrdé dřevo (3 – 4,5)
- velmi tvrdé dřevo (4,5 – 8)
Které dřevo vybrat pro vaši podlahu?
- Borovice (1,6)
Podlaha z borovice je po položení světlá, ale působením světla se jádro a suky postupně zbarví do červenohnědé. Má o něco delší životnost než smrk. Borovice je oblíbenou dřevinou pro podlahy na chaty a chalupy.
- Bříza (3,8)
Bříza má dřevo střední tvrdosti, které je světlé. Do interiéru zapadne díky sukům dodávajícím přirozený vzhled. Působí jemným a čistým dojmem.
- Buk (3,8)
Klidným dojmem působí díky teplému, načervenalému odstínu. Nevýhoda buku je, že reaguje na vlhkost svým bobtnáním.
- Buk pařený (3,8)
Má tmavý, načervenalý odstín, který se vlivem světla vytrácí.
- Douglaska
Dřevo je charakteristické svou pevností, tuhostí a trvanlivostí.
- Dub evropský (3,7)
Toto dřevo žlutohnědé barvy je odolné proti namáhání a málo nabobtnává. Reaguje velmi dobře na změny teploty a vlhkosti.
- Dub mořený (5,6)
Díky jeho přebarvování na hnědo působí výrazným a ušlechtilým dojmem. V panelových bytech vysychá a rozestupuje se.
- Habr (4,5)
Těžké dřevo s vysokou pevností v ohybu a tlaku. Habrové dřevo lze dobře povrchově upravovat. Má světlou barvu s jemnými šedavými proužky.
- Jarrah (5,3)
Dřevina z Austrálie, která je tvrdým druhem eukalyptu. Vyznačuje se svou vysokou tuhostí. Jarrah má rudohnědou barvu a je velmi odolný proti napadení hmyzem.
- Jasan (4,0)
Elastické, strukturované a tuhé dřevo, které je odolné proti namáhání. Jeho nespornou výhodou je velká rozmanitost barev.
- Javor kanadský (4,8)
Světlé dřevo s nahnědlými letokruhy. Podlahy z javoru jsou mezi lidmi považovány za jedny z nejkrásnějších. V interiéru dokážou vykouzlit útulnou atmosféru.
- Merbau (4,9)
Velmi tvrdé dřevo, které je oblíbené pro svou dlouhou životnost a trvanlivost. Barevné tóny tohoto exotického dřeva se pohybují od červené přes hnědou až po oranžově žlutou.
- Modřín (2,1)
Životnost modřínu je delší než životnost smrku nebo borovice. Jeho nejčastější použití je v exteriérech. Má červenohnědé jádro a různorodou kresbu.
- Ořech (3,4)
Podlahy z ořechu se vyznačují svou rozmanitostí barev. Můžete si vybrat od světle krémových až po čokoládově hnědou.
- Smrk (1,3)
Dřevo smrku je měkké, suky zaručují přírodní vzhled. Působením světla se mění barva od bílé s nažloutlým nádechem až do žluto-béžové. Podlaha dobře izoluje teplo i zvuk. V průběhu let ovšem můžete čekat, že se na podlaze z této dřeviny objeví vrypy a škrábance. Velkou výhodou je jeho cenová dostupnost.
Další dřeviny vhodné pro výrobu podlah:
Jatoba, třešeň, hruška, lípa, habr, oliva apod.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Podlahy ›
Jak vybrat ... ?