Jak se vyznat v typech vinylových podlah
V zásadě se setkáte se dvěma typy. Tím prvním je vrstva tvrzeného PVC, které je nalepené na HDF desce o celkové výšce zhruba 10 mm. Na spodní straně bývá navíc integrovaná podložka, takže už není nutné aplikovat žádný dodatečný podklad. Druhým typem je to provedení, které se skládá z několika vrstev vinylu. Zde potom nosná deska chybí, takže při pokládce je nutné použít speciální podložku. Navíc tento systém klade zvýšené nároky na rovnost podkladu, který by rovněž měl být čistý a suchý. Přes tuto náročnost na přípravu se jedná o modernější variantu, která se v dnešní době již objevuje v převážné většině případů.
Obě potom mají klasický zámkový spoj, který je ve druhém případě vyfrézovaný rovnou do každého dílu. To znamená, že princip spojování těchto dílů je úplně stejný, jako u běžné plovoucí podlahy. Zvládnete je tedy položit i bez lepení.
Jak na samotnou pokládku
V základu si samozřejmě musíte vyměřit místnost, abyste věděli, kolik metrů čtverečních krytiny budete celkem potřebovat, respektive kolik balení si musíte koupit. Dobré je smíchat dílce z různých krabic, mohou se totiž mírně lišit svým odstínem. Máte-li už doma například dřevěnou podlahu či dlažbu, můžete vinyl bez problémů použít i na původní podklad, starou podlahu není nutné odstraňovat.
Pokud budete pokládat novou podlahu, opět na povrchu nezáleží, zámková plovoucí podlaha může být instalována na anhydrit, beton nebo podlahovou stěrku. Orientaci jednotlivých dílců si volíte podle vlastního uvážení. Začíná se vždy od rohu místnosti podél zdi do druhého rohu. Zvýšenou pečlivost od vás budou samozřejmě vyžadovat dořezy. Pamatujte také na dilatační mezery. Podlaha totiž postupem času pracuje a reaguje na změny teploty. Následně podlahu zakončíme instalací přechodových lišt.
Na co ještě nezapomínat
Dá se tak říct, že celý proces je velmi rychlý, snadný a obejde se bez nepořádku, při řezání nevzniká prach ani piliny. Nepotřebujete ani žádné speciální nářadí. Lamelu stačí naříznout obyčejným lámacím nožem a následně zlomit. Navíc je takováto podlaha okamžitě připravená k užívání, není potřeba čekat na zaschnutí lepidla. V případě potřeby se také dá podlaha snadno opět rozebrat a vyměnit, případně můžete pouze nahradit jednu poškozenou lamelu. Oprava je tak záležitostí několika málo minut. Dbejte ale na kvalitu lamel a zejména vlastního zámkového systému. Rozhodně se vyhněte podlahám za podezřele nízké ceny. Mohlo by se vám pak stát, že nekvalitní spoje při pokusu o výměnu popraskají.