Tato podlaha je vhodná jak pro venkovní plochy, tak i pro interiéry. Díky stoprocentní odolnosti vůči mrazu a dalším nepříznivým podmínkám počasí je velmi trvanlivá.
Další předností tohoto materiálu je také rychlá aplikace. V zimě tato podlaha funguje jako skvělý protiskluzový materiál. Tento typ podlahy také tlumí hluk a akumuluje teplo. Podlaha se dá položit na zámkovou dlažbu, kámen, teraso či na cementové potěry. Tento systém lze využít jak u vodorovných, tak i u svislých ploch.
Možnosti využití
- 1. Interiér - Tento typ podlahy lze využít v obývacím pokoji, ložnici, koupelně, vstupní hale, zimní zahradě či na schodišti.
- 2. Exteriér - V exteriéru lze tento typ podlahy využít v okolí bazénů, vířivek, teras, pergol. Dále také na příjezdové cesty, schodiště, drenážní systémy, bezbariérové plochy či nadzemní garáže.
Aplikace kamínkové podlahy
1, při renovaci starých ploch
Původní povrch se pouze zbaví mechanických nečistot a může se pokládat kamínková podlaha. Ve většině případů není nutné původní povrch natírat penetrací.
2, na nový beton
Aplikace probíhá stejným způsobem jak při renovaci starých ploch. Podlaha by se však měla pokládat až po 30ti dnech od nalití betonu.
3, od základu
Je to obdobný postup jako u nového betonu, ale s tím rozdílem, že se neaplikuje beton, ale přímo kamínková podlaha. Skladba začíná hrubým štěrkem, pokračuje jemným štěrkem, geotextílií a končí pokládkou kamínkového koberce. Při tomto typu aplikace musí mít tloušťka podlahy minimálně 2cm.
Údržba
Podlaha lze čistit jak mokrým, tak i suchým způsobem. Podlaha by se měla čistit minimálně 1krát měsíčně.
Ideálně 2krát do roka by mělo být provedeno důkladné čištění, nejlépe čištění tlakovou vodou. Jedná se o propláchnutí porů s použitím vysokotlakového čištění. Voda se pak musí nechat volně odtékat.
Výhody, přednosti
- přírodní vzhled
- dlouhá životnost (minimálně 30let)
- dobrá tepelná vodivost (lze kombinovat i s podlahovým topením)
- snadná údržba (vysávání, zametání, parní čištění)
- neobsahuje nonylfenol a rozpouštědla
- není potřeba vyrovnávat povrch před realizací
- vysoce UV stabilní
- mrazuvzdornost
- vodopropustný (netvoří se kaluže)
- neklouže
- variabilita tloušťky podlahy (1-6cm)
- nivelace povrchu
Kamínková podlaha x Teraco
Podobným typem jako je kamínková podlaha je také teracová podlaha. Tento typ podlah je také vyroben z přírodního kamene, ale v některých věcech se přeci jen liší:
Teraco se aplikuje na podkladní-konstrukční beton, který musí být vyztužen ocelovou kari sítí. Podél stěn se poté musí vložit dilatace, a to pěnový polyuretan. Dilatace se následně zakryje teracovým sklem. A proč je vlastně nutno použít dilataci? Je to zejména z toho důvodu, aby nevznikly neželané trhliny. Systém dilatace je potřeba nechat navrhnout projektantem.
Oproti kamínkové podlaze to pokládkou (litím teraca) nekončí. Po aplikaci je nutné provést broušení, impregnování a voskování teraca.
Je ovšem nutné také dodat, že co se týká tvrdosti a pevnosti, tak je u teracových podlah stejná kvalita jako u podlah kamínkových. Stejně tak se dají teracové podlahy využít v exteriérech i interiérech.
Co se týče údržby teracových podlah, tak zde je doporučena impregnace a voskování. Při vysokém zatížení se poté musí odstranit starý vosk a po půl roce nanést vosk nový. Při menší zátěži se tato údržba může dělat 1krát ročně.