Jak na ukončení podlahy u prahů, stěn, nábytku apod.
Řešení finální pochůzné vrstvy skladby podlahové konstrukce bývá často realizováno s ohledem na několik specifických faktorů, kterými jsou vedle vzhledu a únosnosti také funkčnost či odolnost vůči poškození. Interiérové podlahy tak mívají nášlapnou vrstvu z různých materiálů, pro které platí také specifické způsoby ukončování či napojování na další místnosti. Způsob ukončení podlahy by měl být estetický a zároveň zajišťovat, aby nedocházelo k poškození materiálu podlahy na styku (ve spáře) se svislou konstrukcí.
Druhy podlah a jejich ukončování
V současné době je možné podlahy v domácnostech řešit několika způsoby, přičemž obecně se využívají různé druhy krytiny (ani v industriálním stylu se neponechává podlaha opatřená pouze nátěrem, jak tomu bývá v průmyslu). Krytiny se mezi sebou liší především velikostí dílů (parkety, malé formáty, velké formáty, role) a také způsobem pokládky, nejčastěji se tak setkáváme s podlahami z:
- dřevěných nebo laminátových parket
- laminátových desek
- vinylu
- lina nebo linolea
- korku
- dlažby
- koberce
Kromě uvedených existuje celá řada dalších materiálů, nejsou však užívány tak často jako zmíněné. Jednotlivé druhy se na podlahovou konstrukci pokládají specifickými technologiemi, které se obecně dělí do tří základních kategorií zahrnujících podlahy s volnou pokládkou (zajištění pouze na okrajích), celoplošně lepené nebo plovoucí. Rozdíly v pokládce však obvykle bývají sjednocovány právě ukončováním.
Jak ukončit jednotlivé typy podlahy u svislých konstrukcí
Obecně se využívá pouze několik metod ukončování nášlapné vrstvy podlahy. Ukončování u stěn (svislých konstrukcí se provádí buď soklovou lištou (ve většině případů) nebo navázáním do soklu (využívá se především o dlažby). Jednotlivé druhy podlah jsou zpravidla vybaveny vlastním typem ukončovací (soklové) lišty, která je technologicky řešena tak, aby poskytovala správné funkční i estetická specifika.
Ukončování podlahy u nábytku
Speciální systémy ukončení podlahy se pak využívají u prahů a zařizovacích předmětů. Zařizovací předměty v tomto případě představují především vestavné prvky (skříně, kuchyňské linky apod.) a pak předměty napojené na inženýrské sítě (vybavení koupelny, WC apod.) – u těchto bývá často problém, že jsou nepravidelného tvaru. Ukončení u vestavného nábytku je možné provést rovněž soklovou lištou, případně přesahem, na který se osadí krycí lišta.
Ukončování podlahy u prahu
U prahu se podlaha ukončuje nejen v závislosti na typu materiálu, ale také typu prahu – zda je proveden volný přechod nebo osazen prahový prvek. U volného přechodu se materiál podlahy (pokud se u místností liší) napojuje podle typu dveří (předěl je obvykle na jejich ose). Pokud je v rámu osazen prahový prvek, obvykle se podlaha ukončuje přesahem pod něj, nebo se provede napojení, jakoby práh nasazen nebyl.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Podlahy ›
Postupy