Příčiny navlhání podlahy
Prvotním krokem při řešení vlhké podlahy je zjištění příčiny tohoto jevu. Takových příčin může být hned několik a jsou jak nahodilého, tak stálého charakteru. Od tohoto aspektu se pak také odvíjí výběr vhodné strategie řešení problému. Vlhkost se do podlahy může dostávat několika způsoby, nejčastěji se však jedná o vzlínání vody spodní konstrukcí.
Zvýšenou vlhkost podloží způsobuje například:
- změna výšky hladiny podzemní vody zapříčiněná vydatným deštěm či povodněmi
- nedostatečná izolace odvodní kanalizace či vodovodního potrubí nebo havárie na nich
- povodně
- poddimenzovaný nebo poškozený odvod dešťové vody
- poškození střešní krytiny
- nevhodná hydroizolace spodní stavby případně skončení její životnosti
Ve všech uvedených případech dochází k navlhání podlahy vlivem přenosu vlhkost nosnou konstrukcí. Před vlastním řešením problému je tedy primárně nutné stanovit, zda se jedná o dlouhodobý jev nebo o aktuální problém. Dojde-li například k havárii kanalizačního potrubí, lze předpokládat, že se vlhkost v konstrukci opět ustálí a podlahu stačí vysoušet odvětráním či lokalizovaným zařízením pro pohlcování vlhkosti. Pokud je ovšem příčinou vlhké podlahy špatná hydroizolace spodní stavby, nelze očekávat, že dojde k samovolnému vysýchání konstrukce a je potřeba provést rozsáhlou sanaci v úrovni základů.
Možnosti jak se zbavit vlhkosti v podlaze
Je-li podlaha vlhká vlivem nahodilé události, je před vlastní kompenzací vlhkosti nutné stanovit rozsah jejího poškození. Ten navazuje především na druh materiálu, ze kterého je vyrobena. Jedná-li se o materiál nasákavý či citlivý na změny vlhkosti, mohou být důsledky navlhání již nevratné a bude potřeba provést celkovou výměnu podlahy včetně posouzení vlhkosti podkladové konstrukce.
Zvýšení cirkulace vzduchu
Dojde-li k nahodilému navlhnutí podlahy, první věc, kterou byste měli udělat, je zvýšení cirkulace vzduchu. Tu dosáhnete důkladným vyvětráním místnosti – sání a difuze způsobí především vyrovnání vlhkosti vzduchu, je tedy nutné co možná nejvíce větrat přímo otevřeným oknem.
Vysoušeče vlhkosti
Do místnosti je také možné instalovat vysoušeče v závislosti na úrovni poškození. Vysoušeče jsou vyráběny v různých variantách – na bázi nasákavého materiálu v tabletách nebo v nádobě, či fungující na principu ventilátoru.
Sanace a úpravy skladby podlahy
Pokud řešíte navlhající podlahu v novostavbě, je vhodné provést úpravy konečné podlahové krytiny tak, aby měla vlhkost možnost se z ní sama dostávat. Ideální je aplikace membrány pod podlahovou krytinu, která vlhkost sama odvede. Je-li navlhlá již existující podlaha, je nutné na ní vytvořit technologické kanálky, které pomohou vlhkosti se ze spodních vrstev skladby podlahy dostat.
V případě, že se jedná o kontinuální stav, je lepší provést celkovou rekonstrukci podlahy s vhodným řešením provětrávání či odvádění vlhkosti, případně ji opatřit hydroizolací nebo izolační krytinou.